Koncert věnovaný členům Klubu přátel MHF Český Krumlov

Rádi bychom Vás také srdečně pozvali na koncert věnovaný členům Klubu přátel MHF Český Krumlov, na němž vystoupí vynikající španělský klavírista Javier Perianes. Koncert se uskuteční 3. srpna v Zámecké jízdárně od 19.30 hodin. Za doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů a pod taktovkou Manuela Hernández-Silvy zahraje Javier Perianes Griegův Klavírní koncert a moll op. 16. Dále zazní vrcholná symfonická díla z pera Leoše Janáčka Taras Bulba a Sinfonietta.

Jako členové klubu máte na tento koncert vstupenky zdarma či s výraznou slevou, podle druhu členské karty. Vstupenky si můžete zakoupit online v rezervačním systému Ticketstream www.ticketstream.cz. Vstup do rezervačního systému je možný rovněž přes stránky festivalu www.festivalkrumlov, sekce Program a vstupenky. Dále je rovněž možné koupit vstupenky osobně na jakékoli pobočce společnosti Ticketstream, jejichž seznam je uveden na webových stránkách www.ticketstream.cz, nebo u mé kolegyně Zdeny Srpové (srpova@auviex.cz).

Po koncertě bude následovat setkání s protagonistou večera s malým pohoštěním (setkání je pro Vás samozřejmě zdarma). Pokud se rozhodnete setkání s Javierem Perianes zúčastnit, prosím Vás o závazné potvrzení účasti na e-mailové adrese viktorova@auviex.cz s uvedením jména a počtu osob, a to nejpozději do 27. července.

Javier Perianes patří nepochybně mezi současnou světovou klavírní špičku. Rodák z Andalusie zavítal během své úspěšné kariéry téměř do všech významných koncertních sálů doslova celého světa. Spolupracoval s takovými dirigentskými velikány, jakými jsou Daniel Barenboim, Zubin Mehta, Lorin Maazel, Vasilij Petrenko, Daniel Harding ad., a s takovými prestižními orchestry jako Vídeňská a Londýnská filharmonie, BBC Philharmonic Orchestra, Orchestre de Paris či Cleveland Orchestra.

V jeho repertoáru figurují kromě klasických děl klavírní a komorní literatury Mozarta, Beethovena, Schuberta, Chopina či Mendelssohna také skladby méně známých španělských autorů. Za nahrávku Noci ve španělských zahradách Manuela de Fally s BBC Symphony Orchestra získal v roce 2012 nominaci na Latin Grammy. Je držitelem řady ocenění včetně Premio Nacional de Música, udělovaného španělským ministerstvem kultury (2012). Nahrává exkluzivně pro label Harmonia Mundi. Jeho Griegův Klavírní koncert a výběr z Lyrických kusů zaznamenal u kritiků velký úspěch a byl popsán jako “nový standard” časopisem Classica, který mu udělil ocenění „Choc“; současně získal ocenění „Editor’s Choice” od časopisu Gramophone a ocenění „Maestro“ od časopisu Pianiste.

Podle kritiky „oproti jiným klavíristům Perianese odlišuje jen lehce postřehnutelná andaluská citlivost, kterou hudbě propůjčuje“ a „jeho elegantní a emotivní hra je obdařená svěží virtuozitou a vřelostí úhozu“. Klavírní koncert Edvarda Griega vznikl ve skladatelově mladém věku. Griegovy skladby obsahují osobitou melancholickou notu a prvky pro Středoevropana poměrně nezvyklé severské hudby. Velkým obdivovatelem Koncertu a moll byl Ferenc Liszt. Griegův klavírní koncert zůstává dodnes v oblibě pro svou originální „severskou“ melodickou krásu a harmonii, a s tím spojený výraz jisté melancholie.

Jakou malou ochutnávku z Perianesova klavírního umění jsme vybrali jeho interpretaci Debussyho půvabné a intimní skladby Clair de lune.
https://www.youtube.com/watch?v=LPhERQWJDM0Zůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově