Legenda jménem Mischa Maisky se vrací do Krumlova

Legenda jménem Mischa Maisky vystoupí 20. července v Maškarním sále a spolu s mladou čínskou klavíristkou Shiran Wang přednesou skladby J. S. Bacha a J. Brahmse. Maisky divákům nabídne specifický sytý a lahodný tón svého violoncella, střízlivý výraz a koncentrovanou vášeň, s jakou ke svým partům přistupuje.

Maisky sám sebe pokládá za světoobčana: „Hraji na italské cello s francouzským a německým smyčcem, rakouskými a německými strunami, má dcera se narodila v Paříži, starší syn v Bruselu a mladší v Itálii, jezdím v japonském autě, nosím švýcarské hodinky a indiánský náhrdelník. Doma se cítím všude, kde lidé dokážou ocenit a užít si klasickou hudbu.“

Jako exkluzivní umělec společnosti Deutsche Grammophon v průběhu 25 let Maisky nahrál na 30 nahrávek s takovými tělesy, jako je Vídeňská a Berlínská filharmonie, Londýnský symfonický orchestr, Izraelská filharmonie, Pařížský orchestr a další. Jedním z nejvýznamnějších mezníků jeho kariéry se stal rok 2000, kdy se svým bachovským turné vystoupil na 100 koncertech. Jako projev svého hlubokého obdivu k dílu tohoto skladatele Maisky třikrát nahrál i jeho sólové suity. Maiského nahrávky se těší celosvětovému kritickému ohlasu a na svém kontě má nominace na prestižní ceny Echo, francouzské Grand Prix du Disque a Diapason d’Or či známé Grammy. Tento prvotřídní světový umělec je pravidelným hostem předních mezinárodních festivalů a spolupracoval s takovými dirigenty, jako Leonard Bernstein, Zubin Mehta, Riccardo Muti, Lorin Maazel, James Levine, Vladimir Ashkenazy, Giuseppe Sinopoli nebo Daniel Barenboim. Uměleckými partnery Maiskému byli například Martha Argerich, Gidon Kremer, Yuri Bashmet, Vadim Repin, Maxim Vengerov, Julian Rachlin nebo Janine Jansen.

Maisky je jediným violoncellistou na světě, který studoval současně u legendárních umělců Mstislava Rostropoviče a Gregora Piatigorského. Rostropovič Maiského kdysi nazval nejvýznačnějším z talentů mladší generace cellistů, v jehož hře se jedinečně snoubí poezie a vytříbená jemnost s velkým temperamentem a brilantní technikou.

Zůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově