Nominace Smetanova tria na BBC Music Magazine Award

Smetanovo trio, které 2. srpna vystoupí v Maškarním sále krumlovského zámku, slaví velký úspěch.

Smetanovo trio slaví s kompletní nahrávkou klavírních trií Bohuslava Martinů úspěchy od samého vydání (Diapason d´Or, BBC Music Magazine Disc of the Month, Sunday Times Album of the Week). Nyní byla nahrávka vybrána mezi tři alba nominovaná na BBC Music Magazine Award v kategorii komorní hudby. Smetanovo trio tuto cenu již v minulosti získalo – v roce 2007 za nahrávku Dvořákových trií. 

“Komplet klavírních trií Bohuslava Martinů skýtá jedinečný vhled do vývoje jeho neustále se proměňující hudební řeči od 30. do 50. let – a koneckonců i výpověď o samotném skladateli jako člověku a o jeho myšlení. Hned první pětivětá triová skladba Cinq pièces brèves (1930) byla napsána lehkou rukou (v pouhých deseti dnech) a intuitivně. Poprvé jsou zde slyšet neobarokní tendence, pro pozdější hudbu Martinů tak příznačné. Následující Bergerettes vyznívají s překvapivou líbezností – uvědomíme-li si, že dílo vzniklo v únoru 1939, měsíc před vyhlášením Protektorátu, půl roku před vypuknutím války… Poslední dvě klavírní tria komponovaná v 50. letech již nesou všechny prvky zralé hudební řeči autora. Trio č. 2 z února 1950 patří k vrcholům skladatelova neoklasického období. Strukturou komplikovanější Trio č. 3 (označované též „Grand trio“) má koncertantní ráz. Kompletní nahrávce Martinů trií dalo vzniknout renomované Smetanovo trio, jež mistrně rozeznívá všechny barevné odstíny od lehkosti po širokou lyrickou kantilénu pozdního Martinů.” 

Kompletní nahrávka trií Bohuslava Martinů je oslavou české hudby 20. století a nominace nahrávky napomáhá k dalšímu zviditelnění odkazu Bohuslava Martinů na mezinárodní scéně.

V Krumlově Smetanovo trio zahraje skladby českých autorů.

Co říká členka tria klavíristka Jitka Čechová k nominovanému albu, si můžete poslechnout zde.

https://www.youtube.com/watch?v=twNN9O9VZiY


Zanechte nám zprávu

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Zůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově