Legenda světového jazzu předvedla své prvotřídní hráčské umění

Kubánský trumpetista Arturo Sandoval se v Zámecké jízdárně představil v klasickém koncertním programu.

Koncert zahájila relativně krátká programní skladba Baba Jaga ruského skladatele Anatolije K. Ljadova v podání Jihočeské filharmonie. Následovala orchestrální verze vlastní skladby Jana Kučery, dirigenta koncertu, Zrození. Na závěr první poloviny koncertu Sandoval za doprovodu filharmoniků provedl vlastní Koncert pro trubku a orchestr č. 2, který zazněl úplně poprvé, a který dle slov Jana Kučery slov svou melodičností a emotivností připomínal hollywoodskou filmovou hudbu. Druhou půli otevřela Symfonie č.45 fis moll „Na odchodnou“ Josepha Haydna se svým vtipným finále, kdy muzikanti postupně odcházejí při čtvrté větě z pódia, a celý večer pak Arturo Sandoval korunoval svým provedením jednoho z technicky nejnáročnějších trumpetových koncertů – Koncertu pro trubku a orchestr As dur arménského skladatele Alexandra Arutjunjana.

Sandoval je absolutní muzikant a hudba jako by byla jeho bytostnou součástí. Není jen trumpetistou, je ještě mnohem více, je všestranným umělcem. Naprosto ojedinělý zjev, neopakovatelný fenomén ve světě jazzu. Rozený entertainer a vynikající hudební partner. Ze své nenápadné trubky dokázal vykřesat tóny v takovém rozsahu, který se zdá být až nemožný. Zvláště ve svém vlastním hudebním opusu zaujal brilantními rychlými sekvencemi, skoky a trylky. Sandoval ukázal výjimečné dovednosti jak v ovládání své pravé ruky, tak v nátisku, dýchání a dalších parametrech hry na trubku.

Neuvěřitelný večer plný prvotřídního hráčského umění a muzikanstké vášně publikum od samého počátku mimořádně zaujal a s mistra odměnilo vydatným aplausem vstoje.

Zůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově