2011

 Mezinárodní hudební festival Český Krumlov oslavil v roce 2011 jubilejních 20 let své existence. Tváří festivalu se při této příležitosti stala jedna z nejvýznamnějších osobností nejen operní historie, španělský tenorista, dirigent a organizátor hudebního života Plácido Domingo, jehož vystoupením oslavy vyvrcholily dne 20. srpna.

20. ročník festivalu byl slavnostně zahájen dne 15. července operním galakoncertem mexického tenoristy Ramóna Vargase a dále nabídl řadu sestávající celkem z 15 koncertů různých žánrů, na nichž se představily 3 symfonické orchestry, 11 komorních orchestrů a souborů a na 3 desítky umělců z celého světa. Koncerty se uskutečnily na 5 různých místech Českého Krumlova, zcela novým prostorem bylo Městské parkoviště P2 „pod poštou“, kde vystoupil Plácido Domingo.
 
Nechybělo ani tradiční 6 operních představení inscenovaných na Otáčivém hledišti ve spolupráci s Jihočeským divadlem v Českých Budějovicích – tentokráte za účasti dalšího významného operního pěvce Josého Cury v novém nastudování Leoncavallovy opery Komedianti. Z velkých osobností klasické hudby se na 20. ročníku zaskvěli violoncellista Mischa Maisky, kytarista Pavel Steidl nebo houslisté Tanja Becker-Bender a Ivan Ženatý.
 
Festival však nabídl i osvěžení populárnějšími žánry od broadwayského muzikálu v projektu Nesmrtelná Broadwayse zpěváky přímo z centra newyorského zábavního průmyslu Broadwaye, přes vášnivé flamenco k uhrančivému tangu, které představilo Trio Accordo a baletní umělci Zuzana a Jiří Pokorných. Nechyběl ani tradiční národní večer letos oděný do slovenských barev, na němž zazářila Lúčnica i zpěvák a kytarista Meky Žbirka a návštěvníky občerstvily speciality ze světa slovenské gastronomie. Jedním z vrcholů nejen letošního ročníku, ale festivalu jako takového se stal jazzový večer s fenomenálním trumpetistou Arturem Sandovalem.
 
20. ročník festivalu navštívilo rekordních bezmála 20.000 návštěvníků. Generálním partnerem této nejdelší letní hudební přehlídky v České republice byla i v letošním roce KOOPERATIVA POJIŠŤOVNA, a.s., člen Vienna Insurance Group. Hlavními partnery byly společnosti E.ON Česká republika, s.r.o, Samsung Electronics Czech and Slovak, s.r.o., Budějovický Budvar, n. p., Česká spořitelna, a.s a ČEPS, a.s. Hlavním mediálními partnery festivalu je MF Dnes a Český rozhlas. Pořadateli festivalu jsou Auviex, s.r.o., Společnost Mezinárod-ní hudební festival Český Krumlov, o.s. a Národní památkový ústav ÚOP České Budějovice.

 

Zůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově