2013

Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově má za sebou 22. ročník. Festival vždy osloví největší z hvězd daného ročníku, aby se stala jeho „tváří“. Tentokrát byla onou nejzářivější hvězdou a tváří festivalu lotyšská mezzosopranistka Elīna Garanča, která se proslavila zejména v roli Bizetovy Carmen a v Českém Krumlově zazpívala mimo jiné právě árie z této opery. V oblasti klasické hudby byl silným zážitkem také koncert jihokorejského klavíristy Kun Woo Paika, který proběhl v Zámecké jízdárně českokrumlovského zámku. Světoznámého klavíristu při Klavírním koncertu č. 3 d moll Sergeje Rachmaninova doprovodila Severočeská filharmonie Teplice pod taktovkou kanadsko-českého dirigenta Charlese Olivieri-Munroe. Milovníci operního zpěvu si v Zámecké jízdárně vychutnali koncert basbarytonisty Adama Plachetky. Jeden z nejvýraznějších českých operních pěvců v současnosti působí jako sólista Vídeňské státní opery a v Českém Krumlově předvedl skvělé provedení známých árií z Händelových oratorií, či z Mozartových a Rossiniho oper, ve kterých exceluje právě v prestižním vídeňském angažmá. Závěr MHF Český Krumlov byl ve znamení špičkových výkonů bulharské houslistky Albeny Danailové a korejské violoncellistky Meehae Ryo. Tyto dvě dámy zazářily v Brahmsově Dvojkoncertu pro housle, violoncello a orchestr a moll, doprovodil je Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením Leoše Svárovského.

Neoddělitelnou součástí MHF Český Krumlov jsou komorní koncerty probíhající v kouzelném prostředí Maškarního sálu českokrumlovského zámku. Prvním z nich byl koncert Pražského kytarového kvarteta. Hned den nato byl Maškarní sál svědkem společného vystoupení violové virtuosky Jitky Hosprové s Collegiem Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Dokonalý souzvuk přineslo do Maškarního sálu vystoupení Wihanova kvarteta. Výjimečný zážitek z barokní hudby poskytl divákům koncert souboru Collegium Marianum – čtyři zpěváci a sedm hudebníků představilo árie z oper benátských mistrů 17. století. Diváci Maškarního sálu byli dále svědky jedinečného projektu – avantgardní kompozice Harlekýn pro sólový klarinet Karlheinze Stockhausena v podání klarinetisty Karla Dohnala, který zahrál společně s akordeonistou Jiřím Lukešem. Pozoruhodné bylo i vystoupení komorního orchestru Virtuosi Pragenses, s nímž vystoupila slovenská kytaristka Miriam Rodriguez Brüllová a flétnista Albert Wonjae Pae z USA. Komorní koncerty uzavřelo vystoupení německé houslistky Sophie Jaffé a německo-české cembalistky Barbary Marie Willi.

Festivaloví diváci však měli možnost zhlédnout nejen koncerty tzv. vážné hudby, festival nabídl i mnohé jiné žánry a žánrové přesahy.

Letos byl uveden unikátní projekt, který loni zhatila nečekaně silná bouře, melodie legendární skupiny Queen ve vokálně-symfonické podobě – The Queen Symphony skladatele a dirigenta Tolgy Kashifa. Autor skladbu v Českém Krumlově sám dirigoval, The Queen Symphony zazněla v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu, Kühnova smíšeného sboru a Kühnova dětského sboru.

Tradicí MHF Český Krumlov se staly národní večery. Letos jsme se přesunuli do Ruska za tamním kulinářským uměním i hudbou. Hlavní hvězdou večera byla skupina Turetsky Choir, devět mužných hlasů zpívajících známé a populární písně v úpravě zakladatele souboru Michaila Turetského. Po koncertě následovala společenská část večera s možností ochutnat ruské kulinářské speciality (jako byly například šašlik, pelmeně a golubce) či pravou ruskou vodku a skupina Kozáci Vltavy v národních krojích zazpívala oblíbené ruské a ukrajinské lidové písně.

Tradiční jazzový koncert letos nesl název Noc jazzových trumpetistů. Pod vedením Vlada Valoviče zahrál Rozhlasový Big Band Gustava Broma. Lákadlem koncertu bylo vystoupení čtyř sólových trumpetistů, kterými byli Július Baroš, Jiří Hlava, Miroslav Hloucal a Lukáš Oravec.

V rámci rovněž tradičních muzikálových koncertů přijali pozvání tři přední broadwayští muzikáloví zpěváci, Morgan James, LaKisha Jones a Rob Evan. Koncert s názvem Broadway Rocks přinesl řadu hitů, mezi nimiž nechyběly melodie z muzikálů Bídníci, Fantom opery, Mamma Mia či Rock of Ages, ale i známé filmové písně.

Českokrumlovský festival však nemyslí jen na dospělé diváky. V Pivovarské zahradě se uskutečnilo již třetí Dětské odpoledne v rytmu energie, a to ve spolupráci se společností E.ON. Celé odpoledne provázela hudba: kromě skupiny Timbre Music vystoupila také „Saxana“ Petra Černocká, která svými písničkami potěšila děti a svérázným milým humorem rozesmála i rodiče.

Vynikající španělský flamencový kytarista Carlos Piñana byl osobností koncertního večera v Zahradě Kooperativy v závěrečném festivalovém víkendu. Partnerem na pódiu mu byl Michael Cába, hráč na flamencový cajón a djembe. Příjemný večer umocnila číše vína, kterou si mohl vychutnat každý návštěvník.

V předvečer slavnostního zakončení proběhl velkolepý koncert kapely Čechomor. Na pódiu v Pivovarské zahradě spolu s Čechomorem vystoupila Smíchovská komorní filharmonie a sborovým zpěvem některé písně doprovodil také Kühnův smíšený sbor. Čechomor si pozval hosty, kterými byli Lenka Dusilová, kytarista Gerry Leonard a japonský hudebník Joji Hirota.

Poslední chvíle letošního festivalu proběhly slavnostním zakončením v zámeckém Maškarním sále. „Průměrná návštěvnost v letošním roce je 92 procent. Je zřejmé, že lidé, kteří mají spoustu starostí, chtějí zážitky a my jsme tu od toho, abychom jim je přinášeli,“ shrnul 22. ročník prezident festivalu Jaromír Boháč.

 Zůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově