2014

Po dobu pěti týdnů, od 18. července do 16. srpna 2014, mířily do Českého Krumlova kroky špiček hudebního oboru. Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2014 nabídl celkem 17 koncertů.

Dramaturgie 23. ročníku byla z větší části cíleně věnována české hudbě, čímž festival podpořil myšlenku Roku české hudby, které byl rok 2014 věnován. Program festivalu tak naplnila hudba kvalitních českých skladatelů a interpretů. Konkrétně se festival k tomuto projektu přihlásil Symfonickým koncertem k Roku české hudby, kde v podáníSeveročeské filharmonie Teplice pod taktovkou Tomáše Braunera zazněla Smetanova Má vlast, nebo programy komorních koncertů. Z večerů v Maškarním sále nadchli Jiří BártaTerezií Fialovou, kteří vystoupili s provedením kompletu komorních skladeb Antonína Dvořáka pro violoncello a klavír. Klenoty české hudební literatury představili také klavíristka Shiran Wang se Škampovým kvartetem, Ferhan a Ferzan Önderovy, Jana Boušková a Jae-A Yooči Trio Martinů. Prestižní cenou časopisu Gramophone čerstvě ověnčený Pavel Haas Quartet zahrál v Zámecké jízdárně První kvartet Ervína Schulhoffa v zajímavém kontrastu s hudbou Antonína Dvořáka a Johannesa Brahmse. Na koncertu Collegia 1704, jímž se festival po několika letech opět vrátil do zámeckého Barokního divadla, zazněl výběr z Lamentací proroka Jeremiáše Jana Dismase Zelenky.

Dvakrát vystoupil rezidenční orchestr MHF, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který pod taktovkou Jochena Riedera festival zahájil a na vysoké úrovni doprovodil hlavní tvář letošního ročníku, světového tenoristu Jonase Kaufmanna, který se krumlovskému publiku představil výběrem z italských a francouzských klasiků 19. století – Verdi, Ponchielli, Puccini, Mascagni, Bizet a Massenet. Své dojmy Kaufmann shrnul slovy: „Koncert byl pro mě nádherným zážitkem. Doufám, že se do tohoto krásného města zase brzy vrátím. Český Krumlov je prostě jedinečný. Tento názor mi ještě umocnila návštěva zdejšího barokního divadla. Navštívil jsem několik barokních divadel, ale žádné z nich nebylo tak dokonale zachované. A je dobře, že se i dnes v něm mohou konat hudební produkce, které divákům přibližují, jak tehdy vypadala a zněla opera.” Nezapomenutelnými byly i koncerty Pocta Antonínu Dvořákovi v podání SOČRu pod vedením Iona Marina, který při Houslovém koncertu a moll doprovodil sólistu – houslového virtuosa Ivana Ženatého, či vystoupení ruské violoncellistky Natalie Gutman, která mj. přednesla Dvořákův Klid lesa.

Festival ve svém programu však nezapomíná ani na dětského diváka. V Pivovarské zahradě se uskutečnilo v pořadí již čtvrté Dětské odpoledne v rytmu energie plným písniček a her v podání Míši Dolinové a skupiny Vosa jede. MHF je mnohožánrovým festivalem, a proto byly do programu zařazeny i projekty, které propojují hudební žánry. Letos jimi byly například soubory Gypsy Virtuoso Orchestra, The Classical Music Maniacs či Pacora trio se sopranistkou Lindou Ballovou. Na programu byl také již tradiční národní večer, který byl s ohledem na Rok české hudby ve znamení české kultury i gastronomie. Zastoupeny byly různé žánry – Mladá dudácká muzika ze Strakonic, jihočeská dechová kapela Jižani, Cimbálová muzika Jiřího Janouška,Rozhlasový Big Band Gustava Broma se sólisty Dashou, Ondřejem Rumlem, Dášou Zázvůrkovou a Andreou Zimányiovou, a B-Side Band Josefa Buchty sVojtou Dykem. Muzikálový večer nesl letos podtitul Pocta českým muzikálům. Po úspěšných světových muzikálech byl tentokrát publiku prezentován výběr, který diváky nejen potěšil, ale měl rovněž ambici seznámit s českou muzikálovou tvorbou ty, kteří na muzikály běžně nechodí.

Vyvrcholením celého festivalu byl jeho závěrečný koncert, jímž byli ke spolupráci poprvé přizváni sólisté Velkého divadla v Moskvě v reprezentativním výběru z ruského, italského a francouzského operního repertoáru. Na závěrečném koncertě vůbec poprvé na festivalu vystoupila Filharmonie Bohuslava Martinů s dirigentem Leošem Svárovským. 23. ročník MHF Český Krumlov shrnul jeho prezident Jaromír Boháč těmito slovy: „Zájem z řad diváků byl srovnatelný s roky předešlými, což svědčí o tom, že festival zakořenil a své pravidelné návštěvníky má. Já osobně jsem byl velmi potěšen komorní řadou, kterou realizujeme ve spolupráci se Státním hradem a zámkem v Maškarním sále, a která získává ohlas i kvalitu. Koncerty této řady bychom rádi rozšířili a podle stávající návštěvnosti i reakcí diváků věříme, že si i přidané koncerty své návštěvníky najdou. A nemohu opomenout slavnostní zahajovací galakoncert tenorové hvězdy Jonase Kaufmanna, který byl na vynikající úrovni, a velmi nás potěšilo, že podle jeho reakcí a vstřícnosti vůči festivalu a jeho hostům se zde cítil dobře. Chtěl bych na tomto místě poděkovat našim divákům za přízeň, kterou nám dlouhodobě věnují, a již nyní se s nimi těšíme na shledání v příštím roce na 24. ročníku MHF Český Krumlov.“

Zůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově