2016

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov oslavil v roce 2016 čtvrtstoletí své existence, jubilejní pětadvacátý ročník byl proto připomenutím koncertů některých výjimečných interpretů, kteří na festivalu za dobu jeho trvání vystoupili. Pozvání na MHF ČK 2016 přijali např. Arturo Sandoval, Carlos Piñana, Daniel Raiskin, Jae-A Yoo, Roger Isaacs, Capathia Jenkins a další. Festival byl zahájen prologem Vivat festival!, hudebně-obrazovou fantazií k 25. jubileu MHF, která se odehrála na jižních zámeckých terasách. Obyvatelé i návštěvníci Českého Krumlova dostali tuto poctu městu i festivalu jako dárek.

V průběhu čtyř týdnů se představila i celá řada dalších světově proslulých umělců v čele s hlavní hvězdou 25. ročníku, peruánským tenoristou Juanem Diegem Flórezem, kterého doprovodil Symfonický orchestr Českého rozhlasu, rezidenční těleso festivalu, pod taktovkou Christophera Franklina. Festival však dává příležitost i mladým umělcům a letos tomu nebylo jinak, tentokrát vystoupili mj. zpěvačka Patricia Janečková nebo varhaník a skladatel Karel Martínek. Na 25. ročníku se představily především české orchestry a soubory a zazněla jak stěžejní díla světové koncertní literatury, tak i méně často uváděné skladby. Kromě koncertů klasické hudby se již tradičně uskutečnily i večery jiných žánrů: koncert jazzové legendy – trumpetisty Artura Sandovala s CBC Big Bandem, večer filmových melodií Ennia Morriconeho a Luboše Fišera, projekt Carlose Piñany s názvem Flamenco Symphony, večer muzikálových melodií Bravo Broadway! se sólisty z broadwayských divadel, koncert šansoniérky Szidi Tobias ad. Festival vzdal rovněž poctu W. A. Mozartovi, od jehož narození uplynulo 260 let. Závěr festivalu pak byl skutečně velkolepý, zaznělo dílo Carla Orffa Carmina Burana v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu, sólistů a dvou pěveckých sborů.

25. ročník MHF Český Krumlov probíhal od 15. července do 6. srpna 2016. Uskutečnilo se celkem sedmnáct koncertů, které se kromě tradičních festivalových lokací (Pivovarská zahrada, Zahrada Kooperativy, Zámecká jízdárna, Maškarní sál) konaly i na dalších atraktivních místech Českého Krumlova, jako jsou např. zámecká kaple či kostel a zahrada nově opraveného minoritského kláštera (Noc s Mozartem). Novinkou byly také úterní koncerty v Maškarním sále, nedělní koncerty v klášterním kostele (koncert Tiburtina Ensemble s programem věnovaným 700. výročí narození Karla IV.) a v zámecké kapli (varhanní koncert Jaroslava Tůmy na unikátní nástroje), a v neposlední řadě i dva koncerty v tentýž večer. Světový trumpetista Arturo Sandoval vystoupil na festivalu hned ve dvou večerech. Nejprve v klasickém koncertním programu, kde provedl světovou premiéru svého Koncertu pro trubku a orchestr č. 2, a den nato se předvedl jako vynikající jazzman.

Festival nezapomíná ani na dětské publikum – znovu se uskutečnilo Dětské odpoledne v rytmu energie, které přinesl festival ve spolupráci s hlavním partnerem, energetickou skupinou E.ON. Několik stovek dětských účastníků a jejich rodičů si na náplavce vedle Pivovarské zahrady vyzkoušelo hry spojené s energií, ale také výtvarné workshopy a soutěže, mobilní planetárium, projekty misePlus+ a iQlandie, workshop beatboxu a mnoho dalšího. V minulých letech jsme členům Klubu přátel festivalu nabídli koncerty klasické hudby, tentokrát jsme však změnili žánr: koncertem pro členy klubu byl projekt „Filmová hudba: Ennio Morricone a Luboš Fišer“, na němž vystoupila Filharmonie Bohuslava Martinů s dirigentem Stanislavem Vavřínkem, pěvecký sbor Canticum Camerale a sólistky Patricia Janečková a Taťána Roskovcová.

Uplynulý 25. ročník zhodnotil prezident MHF Český Krumlov Jaromír Boháč: „25. ročník festivalu je za námi, takže mohu bilancovat – je několik oblastí, které jsou hodnotitelné. Návštěvnost festivalu je poměrně stabilní, diváci si mohou vybírat různé žánry, nejen klasickou hudbu, ale i jazz, muzikál, šanson a mnohé další. Za úspěšný mohu tento ročník považovat i proto, že se podařilo realizovat všechny naplánované koncerty. Důležitým faktorem je také to, co sami můžeme těžko ovlivnit – počasí. Pro letošek jsme naplánovali osm exteriérových koncertů a k tomu i festivalový prolog Vivat festival! na jižních zámeckých terasách. Všechny tyto akce se podařilo uskutečnit v prostředí, které jsme pro tu příležitost připravili. Nebylo bohužel tak pěkné počasí jako loni, na koncertě Szidi Tobias i Artura Sandovala poprchávalo a bylo trochu nevlídno, na zahajovacím koncertě Juana Diega Flóreze také nebylo úplně ideální letní počasí. Ale důležité je, že jsme nemuseli žádný koncert zrušit. Podstatný je i zájem médií, neboť festival přiváží do České republiky významné zahraniční hvězdy. S letošním ročníkem jsem spokojen. Mrzí mě jen to, že jsme museli předem zrušit pět koncertů, protože nám byl výrazně zkrácen finanční příspěvek od Ministerstva kultury. Návštěvnost byla letos 14,5 tisíce diváků, je to však do jisté míry odhad, protože některé akce – prolog Vivat festival! a Dětské odpoledne v rytmu energie – byly bez vstupného. Dramaturgie příštího ročníku je již připravená, a návštěvníky festivalu tak čekají další výjimečné zážitky.”

Zůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově