2017

Již po šestadvacáté se v Českém Krumlově uskutečnila hudební přehlídka evropského významu – Mezinárodní hudební festival, který představil vynikající umělce současné zahraniční a tuzemské hudební scény. MHF ČK  se stal opětovně držitelem značky EFFE 2017-2018 (Europe for Festivals, Festivals for Europe). Jeho koncerty se uskutečnili v unikátních interiérech a exteriérech Státního hradu a zámku Český Krumlov, ale i na dalších místech města s jedinečným geniem loci, zapsaného na seznam světového dědictví UNESCO. Za uplynulých dvacet šest let své existence festival našel svou tvář a ustálil svůj dramaturgický formát. Vedle velkých operních galakoncertů do něj patří pořádání klasických symfonických a komorních koncertů na zámku, ale i open-air koncertů s přesahem do jiných žánrů. Za vše hovoří jména umělců, jejichž účinkování je s festivalem spojeno například – sopranistka Renée Fleming, mezzosopranistka Elīna Garanča, tenoristé Jonas Kaufmann či José Cura, barytonista Dmitri Hvorostovsky, trumpetista Arturo Sandoval, a zejména legenda operního světa Plácido Domingo.

26. ročník MHF se konal od 14. července do 5. srpna a přinesl celkem 20 koncertů v atraktivních koncertních místech – v Zámecké jízdárně, Maškarním sále či v Zámecké zahradě, pod širým nebem v Pivovarské zahradě a Zahradě Kooperativy, ale i v komorní atmosféře kostela Božího Těla a Panny Marie Bolestné. Dominantou byl již tradičně zahajovací operní galakoncert, který tentokrát patřil dvěma operním hvězdám – sopranistce Angele Gheorghiu a tenoristovi Ramónu Vargasovi, který se do Českého Krumlova vrátil po šesti letech. Doprovodila je PKF – Prague Philharmonia pod vedením Leoše Svárovského. Program koncertu naplnil repertoár, se kterým oba umělci sklízejí úspěchy po celém světě. Z důvodu nepřízně počasí musel být koncert před samým závěrem předčasně ukončen.

Z dalších velkých osobností klasické hudby vystoupil legendární violoncellista Mischa Maisky spolu jihokorejským klavíristou Chulhee Yoonem. Ruská houslistka Maria Solozobova zahrála za doprovodu rezidenčního festivalového tělesa Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Conrada van Alphena. Koncert houslisty Juliana Rachlina s kanadskou violistkou Sarah McElravy a s Jihočeskou filharmonií, kterou Rachlin zároveň dirigoval.  Tento koncert byl věnován Klubu přátel MHF. Pro festivalové příznivce bylo po koncertu uspořádáno setkání s oběma umělci, kde se návštěvníci mohli dozvědět i něco ze zákulisí jejich uměleckého života.

Festival vzdal rovněž poctu několika umělcům, jejichž výročí jsme si v roce 2017 připomněli. 450. výročí narození skladatele Claudia Monteverdiho uctila Cappella Mariana koncertem z jeho tvorby, a hold jednomu z nejvýznamnějších trumpetistů 20. století, Maurici Andrému, vzdali trumpetista Marek Zvolánek a varhaník Pavel Svoboda. Pozvání přijali také violoncellista Petr Nouzovský společně s kytaristkou Miriam Rodriguez Brüllovou, peruánský kytarista a muzikolog Jesús Castro Balbi, temperamentní soubor Janoska Ensemble se sopranistkou Marcelou Cerno a barytonistou Danielem Serafinem, korejský šestnáctiletý houslový talent Da Yoon You s Jihočeskou filharmonií pod taktovkou Jana Talicha nebo respektovaný učitel a talentovaný žák – houslista Bohuslav Matoušek s Jakubem Junkem za doprovodu komorního orchestru Virtuosi Pragenses. Vystoupila i komorní tělesa, jako jsou Škampovo kvarteto s vrcholně klasicistním programem, s ryze českým programem Smetanovo trio či soubor patřící k předním světovým interpretům středověké duchovní hudby Schola Gregoriana Pragensis. V podání sólistů Evy Hornyákové, Terézie Kružliakové, Jaroslava Březiny a Petera Mikuláše, Českého filharmonického sboru Brno pod vedením Petra Fialy, Filharmonie Bohuslava Martinů a dirigenta Stanislava Vavřínka zazněla Verdiho velkolepá Messa da Requiem.

Festival nabídl i osvěžující populární žánry. Komorně laděný koncertní program s názvem Rendez-vous věnovala Radka Fišarová převážně francouzskému šansonu. Pro velký zájem diváků byl jeden šansonový večer přidán. Irské balady a rytmy představila kapela Altan a muzikálový večer Bravo Broadway zazněl v podání broadwayských pěveckých hvězd Chloe Lowery, Capathii Jenkins, Roba Evana, Hugha Panara a za doprovodu Severočeské filharmonie Teplice pod vedením Randalla Craiga Fleischera. Jejich muzikálovo-rocková show s více jak 1850 diváky patřila k nejnavštěvovanějším festivalovým akcím. Kromě koncertů festival připravil i program pro děti s podtitulem Energie nás baví. Letošní ročník byl výjimečný rozsahem spolupráce s Českým rozhlasem, který v rámci festivalu do Českého Krumlova přivedl folkovou hudbu s novodobou energií – Euroradio Folk Festival. Jedná se o největší putovní svátek folkové hudby, na němž vystoupila stovka hudebníků z dvaceti zemí, kteří zahráli hudbu čerpající z lidových kořenů protkanou soudobými vlivy.

Výjimečným zážitkem byla závěrečná barokní slavnost v kulisách zámecké zahrady s titulem Noc barokních mistrů, který se konal ve spolupráci se správou Státního hradu a zámku Český Krumlov. Návštěvníky přivítal průvodce večera Jan Čenský na letní jízdárně, odkud se po krátkém oficiálním zakončení festivalu ve chvíli, kdy se na zámeckou zahradu snesla tma, všichni vydali ve stopách svého průvodce. Byla připravena iluminace zahrady, díky níž se návštěvníci přenesli jakoby o 250 let zpět, do roku 1768, kdy Adam ze Schwarzenbergu pořádal v Českém Krumlově velkou zahradní slavnost. Prvním zastavením byla barokní fontána. Úvodní taneční vystoupení oživlých soch pokračovalo vizuální podívanou, kdy diváci byli svědky levitace knížecí koruny. Následně hosté přešli do tzv. anglického parku vedle hudebního pavilonku a vyposlechli si v podání trumpetisty Marka Zvolánka, houslistky Ivy Kramperové a Markéty Klodové za doprovodu souboru Barocco sempre giovane skladby slavných barokních mistrů – Charpentiera, Telemanna, Vivaldiho a Bacha. Celý festival byl zakončen v duchu barokního doby –  zámeckou hostinou a na revitalizovaném zámeckém jezírku za zvuků hudby G. F. Händela slavnostním ohňostrojem.

Záštitu nad festivalem převzal prezident České Republiky pan Miloš Zeman a další ústavní a veřejní činitelé. Za laskavou podporu děkujeme Ministerstvu kultury ČR, Ministerstvu pro místní rozvoj, Jihočeskému kraji a městu Český Krumlov, a zejména našim finančním partnerům, bez nichž by se MHF ČK 2017 nemohl uskutečnit.

A jak uplynulý dvacátý šestý ročník MHF vidí jeho prezident, Jaromír Boháč? „Festival hodnotím pozitivně z několika úhlů pohledu. Přestože jsme měli hodně akcí a koncertů v exteriérech Českého Krumlova, až na zahajovací koncert, kdy bohužel přišla taková bouřka, že nebylo reálné koncert dokončit, jsme jinak všechny realizovali, jak byly připraveny. A když jsme měli už tu smůlu, že pršelo a to na druhý, pro velký zájem diváků přidaný koncert Radky Fišarové, díky kapacitě Zahrady Kooperativy jsme jej mohli přeložit do Zámecké jízdárny. Žádný z koncertů jsme tedy nemuseli zrušit. Dalším důležitým měřítkem pro festival je, jací umělci na něm vystupují a jaké výkony předvedou. Všechny koncerty splnily velmi vysoká umělecká měřítka. Myslím, že jak po organizační, tak i umělecké stránce byl festival jako celek na vysoké úrovni. Ať už diváci navštívili zahajovací operní koncert Angely Gheorghiu a Ramóna Vargase, Smetanovo trio, Janoska Ensemble, koncert Juliana Rachlina, šansonové Rendez-vous s Radkou Fišarovou nebo koncerty Mischi Maiského, Slávka Matouška s Jakubem Junkem a další, tak, alespoň soudě podle jejich reakcí, odcházeli velice spokojení. Mimořádně náročné bylo jistě slavnostní zakončení festivalu nazvané Noc barokních mistrů. Takovou příležitost projít si v rámci celého večera zámeckou zahradu osvícenou více jak 2500 svíčkami návštěvníci dosud neměli. Koncept závěrečného večera jsem navrhl kastelánovi a vedoucímu správy hradu a zámku Český Krumlov dr. Slavkovi. Na našich společných jednáních jsme pak vše doladili, kdy dr. Slavko přišel například s nápadem levitující koruny. Světelná scenérie zahrady byla také práce dr. Slavka a jeho týmu. Na základě informace, že existují kopie kulis části scény slavnostního sálu z Barokního divadla, jsme tyto kopie použili pro dekorace jeviště v anglickém parku. Program a obsazení připravil dramaturg festivalu Luboš Herza. Na realizaci celého večera se podílelo 80 lidí. Těší nás, že 26. ročník MHF přivítal kolem 13 tisíc návštěvníků a celková průměrná obsazenost festivalových koncertů se přiblížila 93 procentům. Dramaturgie příštího ročníku, jehož zahájení se uskuteční 20. července a potrvá do 11. srpna, je již připravena. Nyní mohu prozradit, že zahajovací večer bude vypadat zcela jinak, než jsme byli doposud zvyklí. Bude v zámecké zahradě na letní Zámecké jízdárně a bude ouverturou celého festivalu. Určitě se do dramaturgie festivalu promítne fakt, že příští rok oslavíme sté „narozeniny“ našeho státu. A co se týče jmen, mohu jmenovat polského tenoristu Piotra Beczału a španělského klavíristu Javiera Perianese. Věřím, že i v příštím roce návštěvníky festivalu tak čekají další výjimečné zážitky.Zůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově