Ohlasy z festivalu


2016

Umělci

 • Juan Diego Flórez, peruánský tenorista
 • Barbora Kabátková, umělecká vedoucí Tiburtina ensemble
 • Rob Evan, americký muzkálový zpěvák
 • Stanislav Vavřínek, dirigent
 • Alexej Volodin, ruský klavírista
 • Kirill Rodin, Ruský violoncellista
 • Sania Cheong , jihokorejská houslistka
 • Carlos Piñana, španělský kytarista
 • Karel Martínek, varhaník
 • L’udovít Ludha, slovenský tenorista
 • Eva Hornyáková, slovenská sopranistka
 • Jaroslav Tůma, varhaník a cembalista
 • Vojtěch Spurný, dirigent
 • Kun Woo Paik, jihokorejský klavírní virtuos
 • Alfonso Scarano, italský dirigent
 • Christiane Noll, americká muzikálová zpěvačka
 • Randall Craig Fleischer, americký dirigent
 • Vojta Dyk, zpěvák, performer a herec
 • Jan Kučera, dirigent a skladatel
 • Arturo Sandoval, americký trumpetista kubánského původu
 • Zlata Adamovská, herečka
 • Petr Štěpánek, herec
 • Jae A Yoo, jihokorejská flétnistka
 • Petr Vronský, dirigent
 • Roger O. Isaacs, jihoafrický kontratenorista
 • Audun Iversen, norský barytonista
Juan Diego Flórez, peruánský tenorista

Spolupráce se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu byla výborná, a stejně tak i s dirigentem Christopherem Franklinem. S ním vystupuji často, přátelíme se a jsme sehraní, takže už nemusíme ani dlouze zkoušet. Tento večer byl pro mě zážitkem, Český Krumlov je krásné město a je dobře, že právě zde se koná tak prestižní festival. Mám rád české publikum  a atmosféru, kterou dokáže při koncertech vytvořit. Děkuji i za dnešní vřelé přijetí, jsem rád, že diváky neodradila ani zima.

Barbora Kabátková, umělecká vedoucí Tiburtina ensemble

Na Mezinárodním hudebním festivalu v Českém Krumlově nás nadchnul ten nádherný prostor bývalého minoritského kláštera, také akustické podmínky v něm byly pro naše vystoupení ideální. Moc nás potěšily i přívětivé reakce zdejšího publika. To, že nás obecenstvo tak pěkně přijme na krumlovském festivalu, který je znám hlavně svou operní dramaturgií, jsme možná ani nečekaly. Že si zde stará hudba, středověká hudba, kterou děláme, najde tak početné a vnímavé publikum, nás příjemně překvapilo.

Rob Evan, americký muzkálový zpěvák

Je pro mě velkou poctou, že jsem byl na festival do Českého Krumlova opět pozván. Znovu musím říci, že je to magické město. Když jsem tam byl poprvé, procházel jsem se s otevřenými ústy a nemohl jsem tomu uvěřit, je to jako obrázek z pohádky.  A také nikdy nezapomenu na publikum, diváci vstali, tancovali  a zpívali s námi!

Stanislav Vavřínek, dirigent

Tento program (projekt Filmová hudba: Ennio Morricone a Luboš Fišer) jsme provedli potřetí, hudebníci už proto hráli s patřičným nadhledem, a snad to byl i pro diváky zážitek. Publikum v Českém Krumlově mělo možnost zhlédnout poslední provedení tohoto projektu, protože kvůli autorským právům jsme ho mohli uvést právě jen třikrát.

Alexej Volodin, ruský klavírista

Je pro mě velkou ctí, že jsem byl opět pozván na festival v Českém Krumlově. Atmosféra města je přímo magická.

Kirill Rodin, Ruský violoncellista

Publikum bylo skvělé a také akustika v nádherném Maškarním sále je naprosto dokonalá.

Sania Cheong , jihokorejská houslistka

Pro mě je festival v Českém Krumlově klíčovým bodem v kariéře, hrála jsem zde v Zámecké jízdárně v roce 2011 s violoncellistou Mischou Maiským a tento koncert mi přinesl další úžasné nabídky. Velmi ráda jsem se proto do Českého Krumlova vrátila.

Carlos Piñana, španělský kytarista

Publikum bylo vřelé – úplně stejně jako ve Španělsku. Moc rád v Českém Krumlově vystupuji, je to okouzlující město. Děkuji také orchestru, je těžké hrát flamenco v orchestrálním obsazení  a hudebníci to zvládli naprosto bravurně.

Karel Martínek, varhaník

Skladba Krumlovské imprese byla čirou improvizací, i když jsem si připravil její strukturu a rejstříky, které použiji. Bylo to dílo okamžiku a momentální inspirace. Potěšilo mě, že i v tuto dobu, v nedělním poledni, se na koncert přišlo podívat tolik diváků. Varhany v tomto kostele jsou velice vzácné, historické, a mají krásný zvuk. Kostel dýchá novotou a je vidět, že byl opravdu pečlivě rekonstruován.

L’udovít Ludha, slovenský tenorista

Mé dojmy jsou úžasné. V Krumlově na festivalu jsem zpíval poprvé a musím říct, že to spojení krásného města s krásnou hudbou mě zcela učarovalo a dostalo „do kolen“. Byl to velmi pěkný koncert. Pod širým nebem jsem Mozartovo Requiem dosud nezpíval, takže to byla pro mě premiéra, a ta atmosféra Klášterní zahrady byla velmi intenzivní. Prožíval jsem na pódiu na jedné straně komorní a na straně druhé velice slavnostní pocity. Jsem plný dojmů a děkuji za příležitost si u vás na Mezinárodním hudebním festivalu zazpívat.

Eva Hornyáková, slovenská sopranistka

Toto je mé první vystoupení v Českém Krumlově a hned si z něj odvážím fantastické pocity – počínaje městem, přes atmosféru samotného koncertu až po skvělou spoluprací s kolegy sólisty, orchestrem, sborem a dirigentem Spurným. Po umělecké i organizační stránce je váš festival skvěle připravený. Mozartovo Requiem jsem pod širým nebem zpívala úplně poprvé a podle mě to otevřené nebe dodává dílu ještě další zajímavou dimenzi. Z Krumlova jsem úplně nadšená, že dokonce zůstávám o pár dní déle, abych si mohla toto úžasné a charismatické místo ještě vychutnat.

Jaroslav Tůma, varhaník a cembalista

V krumlovské Zámecké kapli se mi hrálo báječně, je to nádherné místo a tato hudba zde patří. Ocenil jsem i to, že lidé zde dorazili včas a měli tak příležitost se zklidnit a soustředit na koncert. Koncert byl sice určen pro 50 posluchačů (protože více lidí se do kaple nevejde), ale počtem diváků nepoměřujeme, kolik si z koncertu kdo odnese zážitků. Já jsem přesvědčený, že třeba v takovém prostředí jako je Zámecká kaple, která působí velmi intimně, ale zároveň intenzivně, je účinek mnohonásobně vyšší, než když se lidé namačkají někde v moderním sále, nebo když stojí na louce pod letním širým nebem. Je tam znát rozptýlení vnějšími věcmi. Zatímco tady nic takového nehrozí. Proto toto konkrétní prostředí ve spojení s hudbou na tyto nástroje bylo pro mne mimořádné.

Vojtěch Spurný, dirigent

Z koncertu si odnáším velmi příjemný zážitek. Spolupráce se sólisty – Evou Hornyákovou, Alenou Kropáčkovou, Ľudovítem Ludhou a Peterem Mikulášem, Kühnovým smíšeným sborem, jejímž sbormistem je Marek Vorlíček, a Jihočeskou filharmonií byla výtečná. Okamžitě jsme si porozuměli. Takovéto koncerty jsou pro mě za odměnu. V naší interpretaci Mozartova Requiem bylo několik zvláštností, které nejsou obvyklé. Dělali jsme vlastně takovou novou verzi, která se snažila zohlednit všechny prameny. Také jsme měli v orchestru pár autentických nástrojů, mozartovské pozouny, tympány a barokní pozitiv. Největší nezvyk, na který jsem si ale musel dlouho zvykat, je, že to hrajeme v plenéru. Je to úplně jiné a to v tom, že akustika vnitřního prostoru, ať už je to divadlo, koncertní sál nebo kostel, jednak pomáhá zvuku nástrojů a za druhé requiem jako takové je sakrální hudba, která byla jasně svou povahou určena do kostela. Tady v Krumlově jsme hráli v zahradě, i když klášterní, ale tato skladby nebyla komponována pro tento prostor. Měl jsem trochu strach z balance mezi smyčci a dechy. A také jsem nevěděl, jak se tady bude vyjímat onen barokní pozitiv, který jsem ale chtěl do našeho provedení zapojit, protože zde žádné varhany nejsou, a také z hlediska zvuku orchestru je requiem bez varhan nemyslitelné. Nakonec díky píli a snaze všech zúčastněných se to, myslím, povedlo, a přesvědčilo mě to, že za citlivého nazvučení to i takto lze. Byla to taková krumlovská varianta a poprvé pod širým nebem.

Kun Woo Paik, jihokorejský klavírní virtuos

Na tento festival se vždycky rád vracím, má nepopsatelnou atmosféru, protože se odehrává v tak úžasném městě. Je to moje třetí vystoupení, ale připadá mi, jako bych znal toto město odjakživa, je mi opravdu blízké. Letos jsem se obzvlášť těšil na příležitost provést koncert Ferruccia Busoniho. Jeho dílo je opravdu náročné na provedení, není proto mnoho příležitostí představit je publiku. Tento rok uplynulo 150 let od narození F. Busoniho, jsem proto rád, že festival skladbu zařadil do své dramaturgie. Český Krumlov je jedno z nejkrásnějších míst, která jsem poznal. Skutečně každému, koho potkám, říkám, jak krásné to tady je. V tomto smyslu jsem vlastně ambasadorem Českého Krumlova ve světě.

Alfonso Scarano, italský dirigent

Se Severočeskou filharmonií Teplice jsem se setkal zhruba před šesti lety a padli jsme si takříkajíc do noty, před třemi roky jsem se pak stal šéfdirigentem tělesa. Kun Woo Paik je výjimečným sólistou, je pro nás ctí s ním spolupracovat. Potěšily mě  i reakce diváků, celou dobu pozorně naslouchali, přestože je koncert opravdu dlouhý a náročný. Velký potlesk a standing ovations jsou pro mě důkazem, že i obtížná skladba, je-li mistrně provedena, má na letním festivalu své místo.

Christiane Noll, americká muzikálová zpěvačka

Je pro nás potěšením dívat se do publika a vidět, jak se diváci baví. S Christane, Robem i Dougem zpíváme často společně a každé vystoupení si užíváme. Orchestr byl fenomenální, nejsou to jen dobří hráči, ale také parta milých lidí. Vždycky se do Českého Krumlova těším. Je to nádherné město. Nikde jsem navíc nezažila vděčnější publikum – ať prší nebo svítí sluníčko (a zažili jsme obojí!), je vždy plné hlediště.

Randall Craig Fleischer, americký dirigent

Byl to skvělý večer, je radost připomenout si tyto úžasné melodie. I muzikanti v orchestru si hraní očividně užívali. A moji přátelé sólisté byli nepřekonatelní. Český Krumlov je jako město z pohádky, ale přesto skutečné. Zámek, řeka… Český Krumlov proto miluji a a ze svých minulých  vystoupení na něj mám spoustu krásných vzpomínek.

Vojta Dyk, zpěvák, performer a herec

Asi tak před čtyřmi měsíci jsem se dozvěděl, že na vašem festivalu budete hostit Arturo Sandovala. To jsem si prostě nemohl nechat ujít, a tak jsem si udělal výlet a jsem tady. Sandoval je obrovský hráč, jeden z těch, u něhož nevíte, jestli hraje ten nástroj anebo přímo jeho srdce. Naživo jsem ho slyšel poprvé, ale samozřejmě jsem ho znal z různých nahrávek a z internetu. Pro mě bylo hrozně zajímavé ten program slyšet. Skladby dnešního večera byly pořádné klády a CBC Big Band si snimi skvěle poradil. Úplně všechny jsem je neznal, takže pro mě to je skvělá inspirace pro mé další hudební počiny. Podle mě se Arturo Sandoval s trumpetou u pusy prostě narodil. Musím říct, že jsem v oblasti jazzu nic podobného v Čechách dosud nezažil.

Jan Kučera, dirigent a skladatel

Obrovsky jsem si dnešní koncert užil, protože Artura Sandovala vlastně obdivuji od puberty. Trošku jsem tehdy hrál jazz i trochu na trubku. Skoro všechny jeho CD mám doma už přes 20 let. Je to pro mě strašně krásný okamžik setkat se s ním na jednom pódiu. A ta má radost je o to větší, že on má radost z toho, jak jsme odehráli jeho skladbu. Spadl z něj kámen obav, jak to bude znít, protože ji s reálnými nástroji a hudebníky nikdy neslyšel. Bylo vidět, že je s tím jako autor spokojen. Jako skladatel se do těchto pocitů dokážu vcítit a pochopit, že v takovémto případě je nervozita vždycky přítomná. Moc mě to potěšilo, že byl s námi spokojen. Je obdivuhodné, kolik má v sobě energie, jaké má obrovské charisma. A myslím, že to bylo znát i na reakcích publika.

Když jsem nahlížel do partitury Sandovalova koncertu pro trubku, pochopil jsem, že bude znít velmi filmově. Je taková líbivá, ale v tom nejlepším slova smyslu. Je napsaná v hollywoodském stylu. Takže už při prvním náhledu do partitury jsem se na to moc těšil. Mé očekávání se potvrdilo.

Kontakt s Arturem byl hrozně milý. Je velmi přátelský, sympatický, kamarádský. Dává najevo přátelským chováním. V jeho případě se vůbec nedá mluvit o žádných hvězdných manýrách. Kápli jsme si prostě do noty. Fungovala mezi námi taková ta správná muzikantská chemie, což je vždycky nádherné, a navíc když se to stane s takovouto personou.

V Krumlově na festivalu jsem účinkoval již mnohokrát, dokonce ještě jako řadový hráč orchestru SOČRu před nějakými 10 lety. Letos jsem měl možnost zde dirigovat dokonce tři koncerty. Vždycky si toho nesmírně vážím a je to pro mě čest tady hrát. Je to prestižní záležitost.

Arturo Sandoval, americký trumpetista kubánského původu

Mé dojmy z koncertu jsou extrémně pozitivní. Orchestr byl skvělý a dirigent je jedním slovem excelentní muzikant. Skladby nastudoval s velkým respektem k jednotlivým hudebním stylům. Pro mě byl dnešní večer velice emotivní, protože jsem mohl slyšet svou skladbu poprvé s reálnými nástroji a živými hudebníky. Publikum bylo skvěle naladěné, jejich reakce na naše výkony mě hrozně povzbuzovaly. Vždycky, když jsem na pódiu, cítím se šťastnější a uvolněnější než kdekoliv jinde, a dnes navíc jsem si byl sám sobě interpretem. Pro mě to byl speciální večer, na který nikdy nezapomenu.

Pokud bych měl porovnat oba koncerty, na nichž letos na festivalu vystoupím, moc se to srovnávat nedá. Konají se v odlišných prostorách, zazní na nich jiné druhy hudby. Já ale miluji hudbu jako takovou, nedělám v ní rozdíly. I ten vztah s publikem, který navazujete v koncertním sále a v open air prostředí je odlišný. Pokud bych si musel ale vybrat, preferoval bych spíše koncerty v uzavřených sálech, na místech s dobrou akustikou, která jednoznačně podporuje provedení skladeb, protože dělá lepší zvuk.

Do Krumlova jsem se vrátil po pěti letech. Mezi námi, divím se, že jste mě nepozvali dříve (smích). Jsem moc rád zpátky. Zažívám tady v tomto neuvěřitelně krásném městě opětovně skvělé chvíle. Teď je to na vás, já jsem připraven přijet znovu.

Zlata Adamovská, herečka

Artura Sandovala jsem naživo hrát již slyšela. Bylo to právě tady na festivalu v Krumlově před 5 lety. Je to svérázný chlap, ale kdyby nebyl, nehrál by tak, jak hraje. Byla jsem moc ráda, že jsem ho mohla vidět znovu, dokonce se stejným orchestrem, se kterým evidentně na sebe slyší. Jazz sice nepatří k šálku mé každodenní kávy, ale k šálku takové výjimečné sváteční kávy. Bylo zřejmé, že všem muzikantům na scéně byl jazzový rytmus vlastní. Při koncertu bylo cítit, jak ta jejich hudba lidi pohlcuje, jak jim rozproudila krev v žilách. Myslím, že festivalový program je každoročně sestaven tak, že každý, kdo sem přijede třeba jen na víkend, si vybere. Protože tu najde kombinaci klasické hudby třeba s jazzem nebo muzikálovými melodiemi. Na festival jezdím už mnoho let a mám z něj jedno takové milé osobní setkání. Když jsme byli na Otáčivém hledišti na Komediantech s José Curou, kdy jeho pěvecký, ale i herecký výkon byl vynikající, potkali jsme jej potom náhodou s jeho manželkou v uličkách Krumlova. To jsem tehdy ještě vůbec netušila, že se s ním později setkám i pracovně. Cura je totiž patronem FOKu a sám si mě vybral, abych s ním vystupovala, když v Praze představoval sonety Pabla Nerudy, které sám zhudebnil a celý program zkomponoval. S tímto programem hostuje po celé Evropě a vždycky si v té konkrétní zemi vybere herečku s výrazným hlasem, aby překlady těchto sonetů četla. Mě je jedno, jakou muziku poslouchám, jsem v tomto otevřená, hlavně když je prostě dobrá a dokáže ve mně „rozbrnkat“ moje emoční struny. A právě takovou hudbu na krumlovském festivalu vždy najdu. Úroveň festivalu je podle mě hodně vysoko, a já si vážím toho, že mohu rok co rok přijet a ty kvalitní výkon všech, ať už sólistů nebo i sborových či orchestrálních těles zažít na vlastní uši.

Petr Štěpánek, herec

Každý koncert, který jsme na MHF v Českém Krumlově navštívili, byl vynikající. Nikdy mě tu nic nezklamalo. Jak s výběrem žánru, kterých festival nabízí hodně, tak s výkony interpretů jsem byl vždycky moc spokojen. Jazz je nádhera, ale musíte na to mít chuť a čas, a ten jsem si včera udělal. Slyšet takového muzikanta, jakým je Arturo Sandoval, byl balzám na duši i pro uši. Program krumlovské festivalu je vždy jistota, takže ať přijedu na cokoliv z festivalové nabídky, je to vždy moc příjemné. Podle chuti si tady každý něco najde. Ta multižánrovost festivalu je jeho velkou devízou. Krumlovský festival je tímto jedinečný. To srovnání, když se klasická muzika postaví vedle dalších žánrů, které zpívá třeba Vojta Dyk nebo hraje pravá cimbálovka, je moc sympatické. Jeden z mých dosud nejsilnějších zážitků z krumlovského festivalu bylo vystoupení Josého Cury v Komediantech na Otáčivém hledišti. Nebylo to totiž pouze jeho vystoupení, ale vynikající kompletní představení s operou Jihočeského divadla a všichni účinkující, včetně orchestru a sboru byli skvělí. V tomto představení tedy nešlo jen o tu jednu světovou hvězdu, která předvedla samozřejmě mistrovský pěvecký a herecký výkon, ale z toho večera vyzařovalo, že se udělalo fantastické komplexní divadlo v jižních Čechách, a pro mě jako činoherce to byl velice zajímavé. A potom musím vzpomenout také Adama Plachetku, který v době, kdy tu vystupoval, ještě nedosáhl těch nejvyšších met jako je vystupování na prestižním Salcburském festivalu nebo v Metropolitní opeře v New Yorku, to jej teprve čekalo, ale už tehdy byl výborný a my ho měli možnost slyšet a i s ním po koncertě příjemně posedět. No a třešničkou na dortu je město Český Krumlov samotné, které svými malebnými interiéry i exteriéry k festivalu neodmyslitelně patří. Musím říci, že každý rok mi přijde hezčí a hezčí, je to perla.

Jae A Yoo, jihokorejská flétnistka

Do Českého Krumlova se vracím po dvou letech, zahrála jsem si opět v Maškarním sále. Tento sál má úžasnou atmosféru, hraje se mi tu velmi dobře. Některé sály nejsou uzpůsobeny pro příčnou flétnu, je to nástroj, který příliš nerezonuje, ale akustika Maškarního sálu je opravdu výborná.

Petr Vronský, dirigent

Koncerty v Českém Krumlově mají neopakovatelnou atmosféru, z každého kamene zde na vás dýchá historie. Velmi rád se sem proto jako dirigent vracím. Dnešní koncert byl vynikající, všichni tři sólisté mají své party nazkoušené ze světových pódií, vědí, o čem zpívají, a role rozehrávají i scénicky. Bylo to nesmírně půvabné.

Roger O. Isaacs, jihoafrický kontratenorista

Děkuji festivalu, že jsem měl možnost vrátit se opět po roce do Českého Krumlova. Toto město jsem si doslova zamiloval – Maškarní sál, kde jsem zpíval loni, byl nejkrásnějším koncertním prostorem, ve kterém jsem kdy vystupoval. A přijetí, kterého se mi i letos od českého publika dostalo, bylo pro mě nádherné a jsem rád, že jsem se mohl jubilejního 25. ročníku zúčastnit.

Audun Iversen, norský barytonista

Diváci byli nadšení a i díky jejich podpoře se koncert mimořádně povedl. S ostatními dvěma sólisty jsem se setkal na tomto koncertě poprvé a hned jsme si takříkajíc „padli do noty“. Při zkouškách i při koncertě panovala přátelská atmosféra a nádherné kulisy Českého Krumlova tomu pomohly. Tady vlastně ani nejde mít špatnou náladu. Kombinace historického centra, řeky a okolních kopců je nádherná, rád se sem někdy vrátím, ať už jako účinkující, nebo jako turista.


Politici

 • Miloš Zeman, prezident České republiky
 • Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov
 • Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky
 • Milan Kučera, ředitel Krajského úřadu Jihočeského kraje
 • Liliana De Olarte de Torres-Muga, velvyslankyně Peru v České republice
 • Jiří Zlatuška, poslanec Parlamentu České republiky
 • Andrew Shapiro, velvyslanec Spojených států v České republice
 • Bohuslav Sobotka, předseda vlády České republiky
 • Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje
 • Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov
 • Milan Štěch, předseda Senátu Parlamentu České republiky
 • Sergej Borisovič Kiselev, velvylanec Ruské federace v České republice
 • František Adámek, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
 • Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje
 • Lukáš Kaucký, náměstek ministra zahraničí České republiky
 • Ivana Stráská, 1. náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje
 • Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov
Miloš Zeman, prezident České republiky

Milí přátelé, dovolte mi, abych se u příležitosti Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov dopustil drobného zamyšlení. Žijeme ve velmi složité době, která, jak se módně říká, přináší různé vý- zvy. Ve skutečnosti čelíme mnohým reálným nebezpečenstvím. Doby klidu jsou, bohužel, dávno pryč, a my jsme konfrontováni se znejistěním našich tradičních hodnot. A právě hudba je tou hodnotou, která navzdory řečenému přetrvává. Je trvalým otiskem předchozích generací, otiskem tvůrců. Važme si hudby. Protože i v těch chvílích nejsložitějších, ano, i nejtěžších, je hudba přístavem, kotvou, chvílí, která umožňuje přemýšlet a uvědomit si, kdo jsme a jací jsme. Chtěl bych při této příležitosti poděkovat interpretům Mezinárodního hudebního festivalu. Jsou těmi, kdo hudbu uchovávají a předá- vají toto důležité dědictví. Krásné umělecké zážitky!

Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov

Mezinárodní hudební festival patří podle mě k nejkrásnějším hudebním frestivalům, které se v České republice konají. Vlastně by se dalo říci, že právě na tomto festivalu jsem se naučil mít rád klasickou hudbu. Když se dostanu do prostor Klášterní zahrady a okolí, jsem hrdý na to, co se v Krumlově podařilo. Velmi mě těší, že si organizátoři vybrali pro jeden z koncertů právě tuto nově otevřenou zahradu. Co si víc přát než 25 let spojení dvou nádherných věcí. Spojení města a nádherné hudby. Já si to vždy velmi užívám. Dnes jsem oddával několik párů a tak mě napadá příměr, že 25. ročník MHF je vlastně takovou stříbrnou svatbou hudby a města. Dnešní večer byl krásný. Hlas Juana Diega Flóreze se mi moc líbil. Byl jsem také na vystoupení Kun Woo Paika v Zámecké jíždárně, a jeho výkon byl pro mě zatím tím nejfantastičnějším, co jsem dosud na festivalu slyšel. Závěrečný nesmírně těžký klavírní koncert Ferruccia Busoniho ve mě v jeho podání zanechala opravdu mimořádně hluboký dojem. Navštívil jsem i muzikálový večer Bravo Broadway!, který byl nabitý silnými emocemi a skvělými hudebními čísly. V nově otevřených prostorách Českého Krumlova se pak moc těším na Noc s Mozartem v Klášterní zahradě a jsem samozřejmě moc zvědavý na jeden z varhanních koncertů v Klášterním kostele.

Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

Milí návštěvníci, Český Krumlov letos pro- žije už 25. ročník „svého“ Mezinárodního hudebního festivalu. Tradice dlouhá čtvrt století svědčí o dlouhodobě dobré práci organizátorů, úrovni vystupujících interpretů, ale i o oblibě u posluchačů. Bez toho všeho by nebylo možné ani letos sdílet hluboké hudební zážitky v tak krásném prostředí, jaké nabízí právě Český Krumlov. Jsem přesvědčený o tom, že kdo jednou okusí neopakovatelnou atmosféru festivalu v kulisách města, které je perlou mezi památkami zapsanými na seznamu světového dědictví UNESCO, bude se sem rád vracet. Podle informací, kterém mám, ani na letošním jubilejním ročníku nebudou chybět špičkoví domácí a zahraniční interpreti. A nejinak tomu bylo v minulosti. Festival zraje jako dobré víno. Jak jsem měl možnost sledovat, kvalita s roky roste a organizátoři nabízejí lepší a lepší prožitky. Dovoluji si závěrem využít této příležitosti, abych poděkoval pořadatelům za práci a čas, který věnovali organizaci festivalu. Přeji zároveň z celého srdce návštěvníkům, hudebníkům i hostitelům, aby tento ročník byl úspěšný, nic nepředvídatelného se neudálo, a festivalu přálo i počasí, které je u tohoto typu akcí rovněž důležitým hráčem. Užijte si úžasný svátek hudby. S úctou

Milan Kučera, ředitel Krajského úřadu Jihočeského kraje

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov je unikátní společenskou a hudebně kulturní akcí, která reprezentuje starobylé a zároveň moderní město Český Krumlov, ale i celý nádherný Jihočeský kraj. Vzhledem k úrovni těles a interpretů jakými je třeba dnešní účinkující světový tenorista Juan Diego Flórez se domnívám, že akce dosahuje také evropského rozměru. Je na místě poděkovat organizátorům, kteří vykonávají úžasnou práci, jež vyžaduje zkušenost, mezinárodní kontakty, kompetence. Je potřeba poděkovat také sponzorům, bez nichž by to nešlo. A v první řadě posluchačům za věrnost a za účast.  Chtěl bych festivalu popřát úspěch, krásné počasí, a krásné večery s uměleckými zážitky.

Liliana De Olarte de Torres-Muga, velvyslankyně Peru v České republice

Děkuji Mezinárodnímu hudebnímu festivalu Český Krumlov. Byl to krásný a nezapomenutelný večer, magická noc. Juan Diego Flórez je pro mne velvyslancem světa hudby, kultury zpěvu, míru a lásky.

Jiří Zlatuška, poslanec Parlamentu České republiky

Koncert takového formátu, jakým je Juan Diego Flórez, byl pro mě velkolepým poslechem. Samozřejmě pěveckou osobnost Juana D. Flóreze znám z nahrávek, z videí, ale živě jsem jej dosud neměl příležitost slyšet, až nyní zde v Krumlově. A zvláště ta druhá část, to byla mimořádně komplexní pěvecká show v tom nejlepším slova smyslu. No a Carmina Burana, která zazněla na finálním festivalovém večeru, je nádherné velkolepé dílo. Letos jsem jej slyšel již podruhé a s krumlovské provedení situované do Pivovarské zahrady s nádhernou kulisou zámecké věže a zámku se mi velmi líbilo.

Andrew Shapiro, velvyslanec Spojených států v České republice

Byl to pro mě neuvěřitelný zážitek. Znal jsem samozřejmě město Český Krumlov a věděl jsem, že se v něm koná hudební festival, ale dosud jsem jej nenavštívil, až dnes. A to spojení pěveckého umění největšího tenoristy dneška Juana Diega Flóreze s kulisami města jako je zámek, zámecká věž, malebné prostředí starého města, na to do konce života nezapomenu. Natolik jsem si to užil, že strašně rád přijedu příští rok znovu.

Bohuslav Sobotka, předseda vlády České republiky

Vážení příznivci a příznivkyně Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov, nejprve bych rád popřál festivalu a všem jeho organizátorům a organizátorkám k význačnému jubileu a zároveň jim poděkoval, že již pětadvacet let organizují kulturní událost, která láká jak místní, tak zahraniční hosty do jednoho z nejkrásnějších měst v České republice. Pevně věřím, že i letošní ročník festivalu, který jistě patří mezi nejprestižnější tuzemské kulturní akce, nabídne mnoho neopakovatelných zážitků všem milovníkům a milovnicím hudby. Doufám, že se v dalších letech bude festivalu dařit alespoň stejně jako doposud. Přeji mu, aby si i v následujícím čtvrtstoletí udržel vysokou úroveň, dokázal oslovovat další a další posluchače a posluchačky a přinášel nám všem radost. Hodně štěstí.

Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje

Úvodem bych Mezinárodnímu hudebnímu festivalu v Českém Krumlově rád pogratuloval k významnému „životnímu jubileu“, kterým je právě čtvrtstoletí jeho trvání. Těší mne, že tato akce již k městu patří stejně neodmyslitelně, jako slavný šlechtický rod Rožmberků, unikátní zámek s barokním divadlem nebo řeka Vltava. Bohatým kulturním životem žije město, zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, celoročně. Mezinárodní hudební festival však považuji za jakousi „třešničku na dortu“ zdejší kulturní nabídky. Letní festivalový měsíc tradičně boří hranice mezi hudebními žánry. Lze tak slyšet vynikající interprety klasické hudby či jazzu, ale i muzikanty, jejichž forma projevu se do žánrových škatulek ani nevejde. V Českém Krumlově si podávají ruce turisté z celého světa, na festivalu k nim přibývají i milovníci „hudby bez hranic“. Na Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2016 si jistě čas udělám. Výlet do Krumlova spojený s návštěvou některého z koncertů všem vřele doporučuji. • Pokud by mi čas dovolil a mohl bych si vybrat kterýkoli z bohaté nabídky letošního ročníku, určitě bych si nenechal ujít hlavní hvězdu festivalu, peruánského tenoristu Juana Diega Flóreze, na jehož výkon jsem opravdu zvědavý. Mimo něj mě však velmi potěšila nabídka světoznámých filmových melodií Ennia Morriconeho. Tento fenomenální skladatel mě letos velmi potěšil tím, že získal filmové- ho Oscara tak trošku i pro Českou republiku. Oceněnou hudbu k filmu Osm hrozných od Quentina Tarantina mu totiž pomáhal nahrát Český národní symfonický orchestr. Rozhodně bych si nenechal ujít ani koncert Szidi Tobias, jejíž jedinečná barva hlasu mi připomíná moji oblíbenou Amy Winehouse.

Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov

Blíží se velmi rychle čas MHF Český Krumlov a já se opět těším na krásné zážitky s hudbou. Za tu dobu, co mohu festival vnímat v plné síle jako představitel města, jsem si uvědomil, kolik vzácných lidí do města přivádí. Kolik krásných chvil se špičkovou hudbou špičkových interpretů můžeme v Krumlově zažít. Chvíle mezi lidmi na festivalových koncertech ve mně vyvolávají pocit hrdosti na město a na práci všech lidí kolem festivalu. Díky za to. A přání do dalších let? Co nejvíce příznivců tohoto skvostného festivalu, dostatek finančních prostředků, a tím i možností dr- žet vysokou kvalitu, a hodně spokojených diváků. Mnoho koncertů je v exteriéru města, tak i stálé příjemné počasí bez deště. • Zahajovací koncert je již tradičně obrovským lákadlem – čeká nás jistě mimořádný zážitek charismatického tenoristy Juana Diega Flóreze. Dále bych se rád zúčastnil koncertu s filmovou hudbou Ennia Morriconeho, stejně rád se vracím k muzikálovým melodiím z Broadwaye. Letos se asi nebudu moci zúčastnit zá- věrečného koncertu, který ale jistě opět bude skvělým zážitkem.

Milan Štěch, předseda Senátu Parlamentu České republiky

Letošní jubilejní ročník festivalu se 17 koncerty nabízí velmi zajímavou skladbu večerů a to nejenom vážné hudby, ale i dalších žánrů. Myslím, že ty tři týdny, po které v Krumlově budou znít rozličné koncerty, budou pro návštěvníky životním zážitkem. Takové jakým byl dnešní koncert pěvecké superstar Juana Diega Flóreze. Nádherné dojmy totiž vedle skvělé hudby podpoří také neopakovatelné interiéry a vnější prostředí Krumlova, v nichž se koncerty konají. Máme velké štěstí my Jihočeši, že máme takovéto dědictví našich předků, a jsem velmi rád, že ho takto kulturně využíváme. Chtěl bych poděkovat organizátorům, partnerům, sponzorům, protože bez nich všech by tato akce být nemohla. Za to, že přispívají a podporují tak kulturu, hudbu a takovéto společenské akce jako Mezinárodní hudební festival Český Krumlov.

Sergej Borisovič Kiselev, velvylanec Ruské federace v České republice

Dnešní koncert mě ohromil. Bylo mi velkou ctí vidět a slyšet úžasné výkony ruských umělců Alexeje Volodina a Daniela Raiskina v tomto okouzlujícím městě a na tomto mezinárodně významném hudebním festivalu. V Českém Krumlově jsem již byl, ale váš festival jsem dnes navštívil poprvé a budu moc rád, když spolupráce právě s našimi umělci bude v budoucnu pokračovat.

František Adámek, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Na festivalu v Krumlově si to vždy skvěle užíváme. To spojení města Krumlov, jeho různých prostředí a krásné hudby je prostě jedinečné a nemá chybu. Praha, kde žiju, má jistě svůj genius loci. Zde je vše ale soutředěno na mnohem měnším prostoru a o to více, alespoň podle mě, je možné všechny ty zážitky intenzivněji vnímat. Jsme zde s manželkou třetím rokem, letos od začátku konání vždy každou sobotu a neděli. Mysleli jsme si, že to již nemůže být lepší, ale každý rok to je pořád lepší a lepší. Letos nás nadchnul zahajovací koncert Juana Diega Flóreze, byl to skvělý zážitek, a potom také Bravo Broadway! Carmina Burana, kterou jsme slyšeli na závěr festivalu, byla pro mě hudebním vyvrcholením mých letošních festivalových zážitků a to jsem tu toho slyšel hodně. Orffovu kantátu jsem znal z různých nahrávek, ale naživo jsem ji slyšel dnes poprvé. Své dnešní dojmy bych přirovnal k tomu, že asi před půl rokem jsem byl v Zambii a navštívil jsem i Viktoriiny vodopády. Můžete vidět deset skvělých dokumentárních filmů, ale když stojíte přímo tam sto metrů od té masy vody, tak to prostě nezapomenete do smrti. Tak něco takového jsem prožil dneska. Příští rok zde budeme stoprocentně znovu, už teď se moc těšíme na to, co festival přichystá.

Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje

Jako vždy byl muzikálový koncert, letos s podtitulem Bravo Broadway!, kdy se Jihočeský kraj stává partnerem, jedním z festivalových vrcholů, a to jej nechci nijak vyvyšovat nad ostatní. Je to i milá příležitost setkání se zajímavými lidmi z prostředí politiky a byznysu, které zde i s dalšími partnery zveme, orámované fantastickými pěveckými výkony. Budu moc rád, když na tu dosavadní pětadvacítku festivalu, další pětadvacítkou navážeme.

Lukáš Kaucký, náměstek ministra zahraničí České republiky

Chtěl bych v první řadě poblahopřát pořadatelům tohoto hudebního festivalu za úspěšný průběh jubilejního 25. ročníku. Dále bych jim chtěl poděkovat za jejich nasazení a energii, které věnují po dobu 25 let pořádání tohoto festivalu, který bezesporu patří mezi tři největší hudební festivaly v České republice, a myslím si, že snese srovnání s jakýmkoliv jiným evropským festivalem.

Pro mne je MHF v Českém Krumlově srdeční záležitostí nejen proto, že miluji jižní Čechy, ale také proto, že si nedokážu představit místo, které má ještě dojemnější genius loci než má právě Český Krumlov. Jsem tedy velkým fanouškem krumlovského festivalu a přeji mu mnoho dalších úspěšných let, lepší finanční podmínky a za všechny ministerstva, která převzala záštitu nad festivalem, slibuji, že se zasadíme o tom, aby minimálně financování hudebního festivalu v Českém Krumlově mělo rostoucí tendenci.

Carmina Burana je notoricky známý opus, nicméně jsem jej nikdy dosud neslyšel naživo. Poprvé tedy až zde a k tomu ve spojení s nádherným prostředím Českého Krumlova, takže pro mě to byl opravdu životní zážitek. Je to něco neopakovatelného a nenahraditelného, co nemůže nahradit žádný koncertní sál. Přiznám se, že jsem byl nejen dojat, ale odcházel jsem tak nabitý energií, jako nikdy předtím. Měl jsem to štěstí, že jsem mohl být také na zahájení festivalu, takže vím, že laťka byla zahajovacím koncertem Juana Diega Flóreze nasazena hodně vysoko. Z jeho výkonu jsem byl skutečně nadšen. Bylo znát, že má jihoamerické kořeny, a že se ne nadarmo říká, že patří mezi špičku ve svém oboru. Na mě zapůsobilo nejen to, kolik má energie, ale i jak tu energii a našení pro zpěv dokáže předat posluchačům. Zkrátka jak dokáže diváky vtáhnout do svého večera a jak s nimi dokáže komunikovat. Je to velká osobnost. Ale podle ohlasů, které jsem měl možnost zaregistrovat a i podle mého dnešního dojmu ze závěrečného koncertu musím konstatovat, že i další koncerty, které během festivalu zazněly, byly velmi kvalitní, a potvrdily to, že tento hudební festival patří k těm nejkvalitnějším nejenom v České republice, ale i v rámci celé Evropy.

Ivana Stráská, 1. náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje

Chtěl bych v první řadě poblahopřát pořadatelům tohoto hudebního festivalu za úspěšný průběh jubilejního 25. ročníku. Dále bych jim chtěl poděkovat za jejich nasazení a energii, které věnují po dobu 25 let pořádání tohoto festivalu, který bezesporu patří mezi tři největší hudební festivaly v České republice, a myslím si, že snese srovnání s jakýmkoliv jiným evropským festivalem.

Pro mne je MHF v Českém Krumlově srdeční záležitostí nejen proto, že miluji jižní Čechy, ale také proto, že si nedokážu představit místo, které má ještě dojemnější genius loci než má právě Český Krumlov. Jsem tedy velkým fanouškem krumlovského festivalu a přeji mu mnoho dalších úspěšných let, lepší finanční podmínky a za všechny ministerstva, která převzala záštitu nad festivalem, slibuji, že se zasadíme o tom, aby minimálně financování hudebního festivalu v Českém Krumlově mělo rostoucí tendenci.

Každý konec v sobě skrývá nový začátek. Věřím, že se všichni již těší na nový začátek krumlovského festivalu v příštím roce, na jeho 26. ročník. Chtěla bych jménem Jihočeského kraje poděkovat všem, prezidentu festivalu, všem organizátorům, všem těm, kteří přispěli finančně, všem účinkujícím. A chtěla bych vás ujistit, že jsme vděčnými posluchači.  Můj dojem z dnešního koncertu je velkolepý, protože velkolepá je i Carmina Burana. Myslím si, že jsem si z hudby, která dnes zazněla, dobila energii na dalšího půl roku. Mezinárodní hudební festival se vždy pyšní nádherným programem, nádhernou lokací koncertů, perfektní organizací a to dohromady dělá jeho mimořádný a jedinečný náboj. Festival má již svou historii a tradici, takže já se vždy těším, co zde uslyším příští rok.

Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov

Jsem hrdý, protože se Krumlov znovu předvedl ve své kráse. Vrátím se na začátek festivalu, kdy jsem 25. výročí festivalu přirovnal ke stříbrné svatbě, ke krásnému snoubení krásného města a ještě krásnější hudby. A ta dnešní muzika je toho důkazem. Dílo Carmina Burana jsem ho slyšel poprvé a byl to pro mne s excelentními výkony zpěváků, sboru i orchestru velký zážitek. Těším se na příští ročník a už teď se mi honí hlavou, co zase vedení festivalu připraví. Budeme se snažit, abychom i my jako město něčím novým přispěli, tak jako jsme letos přispěli kláštery a novými prostory. Děkuji prezidentovi a viceprezidentce festivalu, i celému jejich týmu za to, že připravili tak nádhernou stříbrnou veselku pro milovníky hudby.


Manažeři

 • Martin Diviš, generální ředitel pojišťovny Kooperativa, a.s., Vienna Insurance Group
 • Jan Kalina, předseda představenstva ČEPS, a.s.
 • Martin Diviš, generální ředitel pojišťovny Kooperativa, a.s., Vienna Insurance Group
 • Harald Hölzl, generální ředitel BMW Group Česká republika
 • Michael Fehn, předseda představenstva E.ON Czech Holding AG
 • Petr Pavelec, ředitel NPÚ České Budějovice
 • Petr Dvořák, generální ředitel České televize
 • Dana Machačová, členka představenstva pojišťovny Kooperativa, a.s., Vienna Insurance Group
 • René Zavoral, generální ředitel Českého rozhlasu
 • Kamil Jeřábek, místopředseda představenstva Wienerberger cihlářský průmysl, a. s.
 • Peter Weiss, generální ředitel společnosti EXPERT ELEKTRO
Martin Diviš, generální ředitel pojišťovny Kooperativa, a.s., Vienna Insurance Group

Chci velmi poděkovat organizátorů, kteří nás za čtvrt století „donutili“ k tomu, že nás baví jezdit na festival, baví nás jej podporovat, a věřím, že i Vám, hostům, se zde nadále bude líbit. Když si uvědomíte, že se festival koná po dvacáté páté, že Kooperativě je dvacet pět let, pochopíte, jak ten čas hrozně letí. Chtěl bych popřát, abyste strávili s lidmi, se kterými je Vám dobře, zde na festivalu ve společnosti dobré hudby pěkné chvíle. A vězte, že i když čas pádí jako bláznivý, tak jeho pilotem je každý z nás.

Jan Kalina, předseda představenstva ČEPS, a.s.

Festival věrně podporujeme od samotného vzniku naší společnosti. Vážíme si toho, že mů- žeme být jeho tradiční součástí, každoročně si ho užíváme a po několika letech této vzájemné spolupráce se v Krumlově cítíme jako doma. To myslím onu blízkost poměrně hezky vystihuje. Když jsme si začali všímat, že se českokrumlovský festival stále častěji dostává do centra pozornosti nejen u nás, ale také v zahraničí, cítili jsme obrovskou hrdost. Když je však dnes – po 25 letech – pro kvalitní portfolio současných umělců světového formátu účast na festivalu v Krumlově takřka povinností, pocit hrdosti vystřídala pýcha. A když jsme u něčeho tak nehezkého, jako je lidská pýcha, budeme k 25. výročí českokrumlovského festivalu přát „nehezky“ nikoliv jemu, ale sami sobě: Ať je ta naše pýcha v souvislosti s Mezinárodním hudebním festivalem v Českém Krumlově ještě mnoho dalších let stále na místě. • Vrcholným zážitkem pro mě bude Noc s Mozartem. A to nejenom díky tomu, že zazní dva jeho skvělé kusy – Pražská symfonie a Requiem, ale také z hlediska prostředí. Krumlovský hudební festival totiž každý rok dokazuje, že je zde stále co objevovat. A tak se vedle hudebního zážitku těším v tomto případě také na nově opravený areál kláštera.

Martin Diviš, generální ředitel pojišťovny Kooperativa, a.s., Vienna Insurance Group

Tento pozoruhodný festival slaví letos 25. narozeniny, a stejně tak i Kooperativa. Čtvrtstoletí můžeme považovat za jistou tradici anebo naopak jen za nepatrný kmit kyvadla v průběhu 14 miliard let trvání vesmíru. Ať tak či onak, troufám si říci, že jak Kooperativa, tak MHF Český Krumlov si své fanoušky našly, prokázaly své kvality, mají za sebou úspěšnou cestu a pevně věřím, že takto budou pokračovat i v budoucnu. Podívám-li se kolem sebe v práci či na krumlovském koncertě, vidím spoustu šikovných, nadšených a pracovitých lidí, což mě utvrzuje v tom, že není třeba se o budoucnost ani naší pojišťovny, ani festivalu obávat. Do Krumlova na tuto vrcholnou hudební akci jezdím již 20 let, a jestli něco platí pro všechny ročníky, tak je to velmi příjemný pocit z toho, že jsem se z něj nikdy nevracel zklamán či nespokojen. A toto sobě i festivalu přeji do dalších 25 let. • Těším se na hlavní hvězdu festivalu Juana Diega Flóreze a na filmovou hudbu legendárního Ennia Morriconeho, bez kterého bychom si jen těžko dokázali představit, jaká atmosfé- ra panovala t(T)enkrát na západě. Rád bych také navštívil koncert věnovaný Wolfgangu Amadeu Mozartovi, a s celým hudebním svě- tem tím vzdal hold možná největšímu skladateli historie, od jehož narození letos uplynulo 260 let. Navíc tato skutečnost pěkně „ladí“ s tím, že významné jubileum oslavuje v roce 2016 jak festival, tak Kooperativa. • Děkuji organizátorům, kteří nás přiměli k tomu, že už 25 let nás baví jezdit na tento festival do Českého Krumlova a že ho rádi podporujeme. Nejen festivalu je 25 let, ale i Kooperativa slaví stejné výročí. Uvědomujeme si, jak čas letí. Proto vám přeji, abyste svůj čas mohli strávit ve společnosti krásné hudby a lidí, s nimiž je vám dobře.

Harald Hölzl, generální ředitel BMW Group Česká republika

V roce 2016 slaví BMW již 100 let od svého založení. BMW Group téměř půl století dává podněty ke kulturním akcím a účastní se jich po celém světě. BMW klade důraz na své dlouhodobé závazky v umění a hudbě, což platí i o MHF Český Krumlov 2016 a oslavách 25. výročí vzniku festivalu. Nejcennější hodnotou pro BMW Group při všech jejích kulturních aktivitách je absolutní tvůrčí svoboda – tento přístup je stejně důležitý při interpretaci špič- kových uměleckých děl jako pro významné inovace v úspěšném podnikání. Stejný trend přejeme v budoucnosti i Mezinárodnímu hudebnímu festivalu Český Krumlov. • Jelikož pocházím od Salcburku, tak se určitě těším na program Noc s Mozartem.

Michael Fehn, předseda představenstva E.ON Czech Holding AG

Nejprve bych chtěl festivalu co nejsrdečněji pogratulovat k tomuto jubileu. Jsem rád, že naše společnost je jedním z partnerů, kteří festival dlouhodobě podporují. Vždy jsme se společně s organizátory festivalu snažili hledat prvky, které nás propojují. Těší mě, že jsme jich během posledních let naší úspěšné spolupráce našli celou řadu. Namátkou zmíním zapůjčení ekologických vozidel pro zajištění produkce festivalu nebo velmi úspěšný Dětský den, který si troufám považovat již za tradič- ní součást festivalového programu. V tomto ohledu přeji hudebnímu festivalu, aby minimálně další čtvrtstoletí přinášel návštěvníkům Českého Krumlova energii, harmonii a radost. • Z nabídky letošních koncertů bych asi upozornil na vystoupení klavírního tria Schwingungen v Maškarním sále 23. července a na koncert jazzové legendy, fenomenálního trumpetisty a klavíristy Artura Sandovala 5. srpna, který řadím k vrcholům letošního festivalu.

Petr Pavelec, ředitel NPÚ České Budějovice

Mám rád Český Krumlov a MHF se za 25 let stal pevnou součástí jeho kulturního niveau. Prostě, když se řekne Český Krumlov, vybaví se mi kromě jiného také skvělé hudební zážitky z předchozích ročníků. A bylo jich hodně – těch festivalových ročníků i zážitků. • Rád bych navštívil úvodní koncert s tenoristou Juanem Diegem Flórezem a těším se na soubor Tiburtina ensemble. Jsem zvědavý na atmosféru jejich koncertu v obnoveném klášterním kostele. Rád bych také stihl koncert Carlose Piňany s jeho trochu neobvyklou kombinací temperamentního flamenca a symfonického orchestru.

Petr Dvořák, generální ředitel České televize

Genius loci Českého Krumlova je sám o sobě jedinečný a přiznám se, že jako člověk, který se nedaleko odsud narodil a který se sem pravidelně, často a rád vrací, mám k tomuto městu zcela nekritický vztah. Ve chvíli, kdy jej navíc naplní koncerty špičkových hudebníků, kdy si můžete vybrat, zda chcete slyšet jazz, klasickou hudbu nebo crossover v těch nebo oněch historických kulisách, se pro mě Krumlov stává díky tomuto festivalu jedním z nejvyšších vrcholů kulturního dění v České republice. Přál bych mu, aby se dále rozvíjel, aby se mu stále dařilo probouzet v lidech nad- šení pro skvělé hudební zážitky. • Bezpochyby koncert Juana Diega Flóreze, který do České republiky často nejezdí. Těším se ale i na titulární koncert České televize Bravo Broadway! se slavnými muzikálovými melodiemi. Věřím, že to bude pro všechny návštěvníky i pro mne osobně velmi příjemný večer.

Dana Machačová, členka představenstva pojišťovny Kooperativa, a.s., Vienna Insurance Group

Marně bych přemýšlela, který z ročníků byl nejkrásnějších. Absolvovali jsme jich s Kooperativou jako generálním partnerem festivalu opravdu hodně, a všechny byly přenádherné. Tak mi dovolte, abych použila hodnocení našich hostů, které každoročně na festivalem zveme a oni s radostí naše pozvání přijímají. I letos jsme jich přivezli téměř dvě stě. Naši hosté jsou vždy skutečně okouzleni. Tím krásným spojením nádherného města, nádherného programu a kulturních zážitků, které festival nabízí. Za generálního partnera velký dík, protože i letošní ročník byl úžasný. Dovolte mi také připomenout, že pro nás jako pro Kooperativu byl letošní ročník také velmi významný, protože i my spolu s festivalem slavíme 25 let existence. Doufám, že se i nadále budeme všichni tady setkávat a za zvuků krásné hudby a krásných uměleckých výkonů zde slavit další a další společné ročníky.

René Zavoral, generální ředitel Českého rozhlasu

Festival v Českém Krumlově v sobě ideálním způsobem dokázal spojit krásu historického města s krásou hudby. Svou atmosférou je tak naprosto jedinečný a Český rozhlas je rád, že patří mezi jeho tradiční partnery. Výjimečnost festivalu potvrzuje to, že letos slaví již své 25. výročí a že se stále těší velkému zájmu veřejnosti. Do dalších let mu přeji jen to nejlepší: spokojené návštěvníky i vynikající interprety. • Stejně jako v předchozích ročnících je i letošní nabídka festivalu velmi pestrá a těžko se mi z ní vybírá ten „nej“ program. Skvělé budou nepochybně jak koncerty klasické hudby, tak té filmové či jazzové. Pochopitelně se ale těším na vystoupení Symfonického orchestru Českého rozhlasu, který doprovodí operní recitál peruánského tenoristy Juana Diega Flóreze.

Kamil Jeřábek, místopředseda představenstva Wienerberger cihlářský průmysl, a. s.

Mé dojmy z koncertu jsou jen pozitivní. Trošku jsme měli obavy, jak koncert dopadne při předpovědi počasí, která nebyla příliš optimistická, ale vše dopadlo dobře a je vidět že vás mají tam nahoře rádi. Arturo Sandoval překonal všechna má očekávání, jeho vystoupení bylo senzační. Všichni naši hosté si to užili. Arturo Sandovala jsem dosud neznal, viděl jsem s ním nějaké ukázky na internetu, ale zažít jeho koncert na živo je něco zcela mimořádného. K jazzu mám vztah přes svého syna, který hraje na trombón a doma cvičil i jazzové party, takže ho doma občas díky němu poslouchám. Já osobně spíše inklinuji k rockové hudbě 80. let, na které jsem vyrostl. Z klasické hudby si moc rád poslechnu třeba Dvořáka, takže možná jej najdu v nabídce příštího ročníku a přijedu si jej zde do překrásného Krumlova vychutnat.

Peter Weiss, generální ředitel společnosti EXPERT ELEKTRO

Můj dojem z finálního večera Mezinárodního hudebního festivalu je velkolepý. Koncert byl pro mě silným emocionálním zážitek. Sólisté, sbor i orchestr podali v kantátě Carmina Burana fantastický výkon. Letos se mi podařilo přijet i na zahájení, kdy jsme měli možnost vidět a slyšet Juana Diega Flóreze, jednoho z nejlepších tenoristů současnosti. Má samozřejmě překrásný hlas, ale to, jak přátelsky komunikoval s publikem a v programu představil i hudbu blízkou svému temperamentu, nás ohromilo. Festival Krumlov je podle mého názoru tím nejlepším festivalem v České republice. Není v Praze a o to je pro něj těžší získávat pro svou existenci podporu. A pokud se mu daří po celých 25 let zůstávat na takové vysoké úrovni, na které se pohybuje, tak to se podařilo jen málokterému festivalu. Partnery festivalu jsme přes dvacet let a rádi při něm zůstaneme i nadále.

2015

Umělci

 • Sumi Jo, koloraturní sopranistka
 • Danilo Formaggia, tenorista
 • Petr Vronský, dirigent
 • Manuel Hernández-Silva, dirigent
 • Josef Krečmer, umělecký vedoucí souboru Barocco sempre giovane
 • Václav Hudeček, houslista
 • Jan Simon, klavírista
 • Son caliente
 • Mucha Quartet
 • Debbie Gravitte, Capathia Jenkins, Hugh Panaro
 • Jakub Jedlinský, umělecký vedoucí souboru Escualo kvintet
 • Roger Isaacs, kontratenorista
 • Marek Štryncl, umělecký vedoucí souboru Musica Florea
 • Carmine Miranda, violoncellista
 • Mario Košík, dirigent
Sumi Jo, koloraturní sopranistka

Dnešní koncert provázely velice vřelé reakce publika, což mne velice těší. Program koncertu v Českém Krumlově byl sestaven výhradně z operních árií a publikum jej bez výhrad přijalo. Krásy České republiky, vašich měst i malebné krajiny jsou obecně dobře známé. Já bych ale chtěla zmínit i jinou krásu – laskavost a srdečnost, se kterou se tu u lidí setkávám. Milujete hudbu a mám zde vždy pocit, že si života dokážete plnými doušky užívat, a to je velmi sympatické. Moc ráda se mezi vás opět vrátím.

Danilo Formaggia, tenorista

Musím říci, že město Český Krumlov mě absolutně okouzlilo. Dosud jsem znal pouze Prahu, a o krásách Českého Krumlova jsem neměl tušení. Svou malebností a atmosférou mi Krumlov vyrazil dech. Pro své vystoupení na zahajovacím koncertu MHF jsem vybral dvě árie. A je příznačné, že jako první z nich jsem zvolil árii z opery Afričanka Giacoma Meyerbeera, která nese název „Pays merveilleux… Ô paradis“, což znamená „Báječná země… Ráj“. A podle mých dojmů, které si od vás odvážím, tato slova na Českou republiku a Český Krumlov přesně sedí. Zpíval jsem v České republice dnes asi popáté, a publikum tu bylo vždy velice srdečné. Proto jsem chtěl druhou árií říci: „z mého srdce vašemu srdci“. Chtěl jsem se podělit o to, co mám rád, a tak jsem pro tento krásný teplý večer pod širým nebem zvolil Pucciniho „E lucevan le stelle – „Mile svítily hvězdy“. I dnes jsem z publika mohl cítit, jak skvěle s námi celý večer prožívalo.  Bylo to krásné.

Petr Vronský, dirigent

Dnes jsme byli při pěveckém vystoupení paní Sumi Jo svědky umělecky dokonalého prolnutí dvou kultur – asijské ekvilibristiky s evropskou školou. Sumi Jo předvedla své pěvecké technické mistrovství, ale také emotivní přednes a silný prožitek. Však také hudbu v Evropě studovala, spolupracovala s evropskými velikány, jako byl např. Herbert von Karajan, působila na prestižních festivalech jako je třeba ten salcburský, no a nakonec se zde také usídlila. Do Českého Krumlova se jako umělec velice rád vracím. Myslím, že každý, kdo se zde jen jedním drápkem kdy zachytil, vždycky se tu bude vracet rád, a to nejen jako umělec na váš festival, ale také jako turista. Český Krumlov je úžasné město.

Manuel Hernández-Silva, dirigent

Je pro mě radost dirigovat takový program jako dnes večer. Reakce publika byla nádherná. Vystoupil jsem v Krumlově dnes potřetí, a je to jedno z nejkrásnějších míst, které jsem kdy spatřil. A to, že právě sem mohu přinést tuto krásnou hudbu – to ze mě dělá šťastného člověka!

Josef Krečmer, umělecký vedoucí souboru Barocco sempre giovane

V době baroka vznikly dokonalé nástroje, na které se dodnes hraje. Těžištěm našeho repertoáru je tedy stále barokní hudba, ale nezůstali jsme samozřejmě jen u ní. Rádi hrajeme například Mendelssohna-Bartholdyho, který ostatně ve své tvorbě na barokní skladatele navazuje. Premiérovali jsme i několik soudobých skladeb, které byly napsány přímo pro nás. Pro dnešní koncert jsme ale zvolili barokní repertoár, který do tohoto úžasného sálu z poloviny osmnáctého století přesně zapadá.

Václav Hudeček, houslista

Krumlovský festival mám moc rád, rok co rok sem se ženou jezdíme, i když zrovna nemám koncert. A až na pár výjimek jsme za celou dobu jeho trvání nepropásli žádné zahájení. Je to magické město a ve své kategorii nemá ve světě obdoby. Je jedinečné a nenapodobitelné. Mendelssohnův Dvojkoncert nehraji příliš často, pro pořadatele je totiž náročnější pozvat dva sólisty zároveň. Jsem proto velmi rád, že jsem si jej dnes večer v Českém Krumlově mohl zahrát, navíc s tak vynikajícím klavíristou, jako je Jan Simon.

Jan Simon, klavírista

Václav Hudeček má v sobě úžasně pozitivní náboj a koncerty s ním si vždycky užívám. Český Krumlov je navíc pro mě opravdu srdeční záležitostí, tady se prostě nemůže hrát špatně.

Son caliente

Je skvělé, že publikum tak dobře vnímalo kubánskou hudbu a kubánskou kulturu. Hudba musí jít od srdce.

Mucha Quartet

Reakce publika na hudebně-pantomimické provedení Vivaldiho Čtvera ročních dob byly úžasné a jsme moc rádi, že jsme s tímto představením mohli přijet právě sem, do Českého Krumlova. A samozřejmě do Maškarního sálu, inspirovaného commedií dell´arte. My sami jsme se na pódiu bavili a věříme, že to bylo zajímavé a osvěžující i pro diváky.

Debbie Gravitte, Capathia Jenkins, Hugh Panaro

Bylo to skvělé! Publikum reagovalo výborně. Jsme nabiti energií tak, že bychom teď klidně odzpívali ještě jeden koncert… Jsme skutečně nadšení, byl to úžasný večer. Pro dirigenta dnešního koncertu, Michaela Krajewského, je to v Českém Krumlově premiéra, ale my všichni ostatní jsme tu už vystupovali. Nikde jinde jsme nezpívali se zámkem za zády. Město je nádherné, jako z pohádky. Nemá na světě obdoby.

Jakub Jedlinský, umělecký vedoucí souboru Escualo kvintet

Můj vztah k Českému Krumlovu by se dal popsat jako hrdost na odkaz našich předků, protože Český Krumlov je bezpochyby jedno z nejkrásnějších měst v ČR. Město si navíc udržuje svůj historický ráz, tradici a kulturu, což je nesmírně působivá kombinace. MHF Český Krumlov má mnoho posluchačů, krásnou atmosféru a vysoké profesionální zázemí. Právem se tak zařadil mezi nejúspěšnější tuzemské festivaly a stal se krásnou ozdobou nejen Českého Krumlova, nýbrž i celých jižních Čech. Cyklus festivalových koncertů tvoří silný příběh, který posluchače provází krásami Českého Krumlova a zároveň k nim přichází s hudbou i kulturou celého světa. Jsme hrdí, že jsme byli jeho součástí!

Roger Isaacs, kontratenorista

Práci souboru Musica Florea znám už dlouho a vždycky jsem si přál s ním vystupovat. Skutečnost však dokonce předčila má očekávání, skvěle jsme si porozuměli a koncert byl pro mě opravdu výjimečným zážitkem, možná jedním z nejsilnějších v mé dosavadní kariéře. A Český Krumlov mě přímo nadchl.

Marek Štryncl, umělecký vedoucí souboru Musica Florea

Historií prodchnutý Český Krumlov je pro nás jakousi studnicí inspirace, z níž neustále čerpáme. Tady vznikla i myšlenka vytvořit projekt převozného barokního divadla, Florea Theatrum, které jsme uvedli do provozu v roce 2014. Nápad spojit náš orchestr se zpěvem kontratenoristy Rogera Isaacse se ukázal jako skvělá volba. Roger Isaacs je nesmírně flexibilní a muzikální, velmi dobře se nám s ním spolupracovalo. I repertoárově nás toto spojení obohatilo – pan Isaacs přinesl svůj repertoár, ale zároveň přijal pozvání i do hájemství české hudby a zazpíval skladby Jana Dismase Zelenky. Koncert v Maškarním sále byl pro nás proto velkým zážitkem.

Carmine Miranda, violoncellista

Byl to krásný koncert, Mario Košík je fantastický dirigent. Dobře se nám hrálo s Jihočeskou komorní filharmonií, jak sólově při skladbách Roberta Schumanna a Ludwiga van Beethovena, tak i společně v Dvojkoncertu pro housle, violoncello, smyčce a cembalo Antonia Vivaldiho. A město Český Krumlov je jako z pohádky, zvlášť zámek je skutečně impozantní. Děkujeme festivalu za to, že jsme měli možnost zde vystoupit.

Mario Košík, dirigent

Scenérie Českého Krumlova je překrásná a festival se za necelé čtvrtstoletí své existence dostal na úroveň světově proslulých festivalů už jen díky hvězdám, které zde účinkovaly, v čele s Plácidem Domingem. Bylo mi ctí na tomto festivalu vystoupit.


Politici

 • Miloš Zeman, prezident České republiky
 • Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR
 • Daniel Herman, ministr kultury ČR
 • Václav Klaus, exprezident České republiky
 • Milan Štěch, předseda Senátu Parlamentu České republiky
 • Milan Štěch, předseda Senátu Parlamentu České republiky
 • Jiří Zlatuška, poslanec Parlamentu České republiky a předseda Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu
 • Moon Hayong, velvyslanec Korejské republiky v ČR
 • Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje
 • Dalibor Carda, starosta Českého Krumlova
 • Jaroslava Jermanová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny ČR
 • Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj ČR
 • Eva Syková, senátorka
 • Peter Weiss, velvyslanec Slovenské republiky v ČR
 • František Adámek, poslanec PSP ČR
Miloš Zeman, prezident České republiky

Milí přátelé hudby,

již podruhé mám jako prezident republiky tu možnost Vás pozdravit u příležitosti konání Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Tato má zdravice byla sepsána na Vysočině, která je nejen mým skutečným domovem, ale především překrásným krajem. Vysočina je ve své pestrosti jakousi přírodní symfonií. A není nic hezčího, než se zaposlouchat do tónů kvalitní hudby v příjemném prostředí. Český Krumlov, prodchnutý historií, takovým místem jednoznačně je. Stejně jako vysočinská krajina, i program této významné kulturní události, se kterým jsem se seznámil, není jednobarevný a každý opravdový milovník hudby si v něm najde to, co je blízkého jeho srdci. Dovolte mi závěrem, abych 24. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov popřál co nejvíce spokojených návštěvníků. Interpretům bych pak chtěl velmi poděkovat za to, že se na tomto festivalu podělí se svým umem. S úctou

Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR

Vážení příznivci Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov,

letní měsíce si obvykle spojujeme s volným časem, cestováním a poznáváním nového, s tím, že máme čas na své blízké i na ty, které jsme třeba už nějaký čas neviděli. Mezinárodní hudební festival, který letos opět vnese neopakovatelnou dynamiku do historických ulic Českého Krumlova, má tu vlastnost, že všechna tato očekávání dokáže naplnit. Pestrostí žánrů i vynikajícím mezinárodním zastoupením představuje tradičně vyhledávaný zážitek pro milovníky hudby z celého světa. Za živým uměním pak festival láká společně místní i zahraniční hosty díky svému umístění do zahrad a sálů v centru, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO právě 24 let, tedy stejnou dobu, po kterou se v Českém Krumlově festival koná. To je, myslím, nejlepším důkazem, že je festival neodmyslitelnou součástí kulturního dění nejen v tomto krásném městě, ale i v celé České republice, které dává ve světě neobyčejně půvabnou kulturní tvář. Rád bych popřál 24. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu hladký průběh a návštěvníkům skvělý kulturní zážitek.

Daniel Herman, ministr kultury ČR

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov patří mezi nejprestižnější kulturní akce této země. Jsem rád, že i ministerstvo kultury mohlo přispět do mozaiky festivalových partnerů. MHF je symbiózou krásné hudby, historické architektury a letního počasí. Při jeho koncertech cítíme dotek pozitivní energie ve svých srdcích. Mé dojmy ze zahajovacího koncertu 24. ročníku jsou mimořádné. Myslím, že koncert byl velkolepý. Nakonec i reakce publika ukazovala, že lidé skutečně velmi dobře přijímali oba interprety. Skvělý byl výběr repertoáru, velmi hezká atmosféra, dotvořená kulisou krumlovského zámku a jeho věže, krásné počasí, takže si myslím, že do toho završení čtvrtstoletí je našlápnuto výborně. Do 25. ročníku bych MHF popřál hodně sil, aby to druhé čtvrtstoletí bylo stejně úspěšné a stále se rozvíjející. Jestliže je něco schopno zapustit kořeny natolik, aby opravdu více než dvě desetiletí zvalo stále více návštěvníků, tak je vidět, že ty kořeny jsou zapuštěny dobře a je jen potřeba, aby sílily. Přál bych si, aby tento festival byl takovým požehnáním, jakousi rosou pro celý region jihočesko-hornorakouský a možná i mnohem širší, protože kultura musí žít právě v regionech. A já pevně věřím, že právě MHF požehnáním zde pro tento region i nadále bude.

Václav Klaus, exprezident České republiky

Jsem rád, že mohu být opět na zahájení tohoto festivalu. A těší mě, že navzdory obavám, zda bude na letošní ročník dostatek peněz, musí pan ředitel Boháč přímo odhánět sponzory. Děkuji všem, kteří se zasloužili o další ročník tohoto festivalu.

Milan Štěch, předseda Senátu Parlamentu České republiky

Před pěti lety jsem měl možnost navštívit Jižní Koreu. Měl jsem a mám velice dobré vztahy s velvyslanci této země, a tak vím, že Korejci jsou milovníci klasické hudby a zbožňovatelé Prahy (pamatuji si třeba na jejich seriál Milenci z Prahy), ale to nejen kvůli historickým krásám Prahy, ale i kvůli české hudbě. A tak to, že Korea má takové vynikající umělce jako je Sumi Jo, mě nepřekvapuje. V Koreji si umění váží, je součástí jejich životního stylu. Návštěva Sumi Jo na MHF Český Krumlov jen potvrzuje, že naše vztahy s Koreou jsou vynikající. Atmosféru koncertu pod širým nebem, jako byl tento, nemůže nic nahradit. Já nejsem žádným znalcem hudby, ale takovýto koncert se známými melodiemi je pro mne krásným odpočinkovým večerem v příjemné pohodě. Přál bych opravdu každému, aby to zde alespoň jednou mohl zažít. Je to zpestřením všedního života. Jsem Jihočech, a tak fandím v jižních Čechách dvěma městům silně (ať mi to ostatní prominou), Třeboni (od níž kousek bydlím) a Českému Krumlovu. Obě tato města využili totiž po revoluci svou šanci. Festival v Krumlově dělají organizátoři báječně. Musíme samozřejmě poděkovat i sponzorům, bez kterých by to nešlo. Celkové klima v naší zemi se mění. Hospodářsky prosperujeme a to by se mělo projevit i na kultuře. Já doufám, že tomu tak bude. Kultura ve všech žánrech k našemu životu patří a obohacuje jej. Někdy jsme příliš upnuti k těm věcem, které se týkají ekonomiky, ale neměli bychom také opomíjet duševní stránku života. Hudba je dnes globální. Viděl jsem již u nás vystoupení téměř všech největších hvězd operního a hudebního nebe, takže to jen potvrzuje, že Praha, ale i celá Česká republika, je dnes evropské centrum kultury. Včetně Českého Krumlova, který má dnes již svou hudební festivalovou historii, a já mu k ní moc blahopřeji, a přeji si, aby v ní pokračoval i v dalších letech.

Milan Štěch, předseda Senátu Parlamentu České republiky

Před pěti lety jsem měl možnost navštívit Jižní Koreu. Měl jsem a mám velice dobré vztahy s velvyslanci této země, a tak vím, že Korejci jsou milovníci klasické hudby a zbožňovatelé Prahy (pamatuji si třeba na jejich seriál Milenci z Prahy), ale to nejen kvůli historickým krásám Prahy, ale i kvůli české hudbě. A tak to, že Korea má takové vynikající umělce jako je Sumi Jo, mě nepřekvapuje. V Koreji si umění váží, je součástí jejich životního stylu. Návštěva Sumi Jo na MHF Český Krumlov jen potvrzuje, že naše vztahy s Koreou jsou vynikající. Atmosféru koncertu pod širým nebem, jako byl tento, nemůže nic nahradit. Já nejsem žádným znalcem hudby, ale takovýto koncert se známými melodiemi je pro mne krásným odpočinkovým večerem v příjemné pohodě. Přál bych opravdu každému, aby to zde alespoň jednou mohl zažít. Je to zpestřením všedního života. Jsem Jihočech, a tak fandím v jižních Čechách dvěma městům silně (ať mi to ostatní prominou), Třeboni (od níž kousek bydlím) a Českému Krumlovu. Obě tato města využili totiž po revoluci svou šanci. Festival v Krumlově dělají organizátoři báječně. Musíme samozřejmě poděkovat i sponzorům, bez kterých by to nešlo. Celkové klima v naší zemi se mění. Hospodářsky prosperujeme a to by se mělo projevit i na kultuře. Já doufám, že tomu tak bude. Kultura ve všech žánrech k našemu životu patří a obohacuje jej. Někdy jsme příliš upnuti k těm věcem, které se týkají ekonomiky, ale neměli bychom také opomíjet duševní stránku života. Hudba je dnes globální. Viděl jsem již u nás vystoupení téměř všech největších hvězd operního a hudebního nebe, takže to jen potvrzuje, že Praha, ale i celá Česká republika, je dnes evropské centrum kultury. Včetně Českého Krumlova, který má dnes již svou hudební festivalovou historii, a já mu k ní moc blahopřeji, a přeji si, aby v ní pokračoval i v dalších letech.

Jiří Zlatuška, poslanec Parlamentu České republiky a předseda Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu

Jsem fanouškem současného amerického skladatele Johna Adamse, takže před dnešním koncertem jsem dobře znal výkon paní Sumi Jo v roli manželky Mao Ce-tunga právě v Adamsově soudobé opeře Nixon v Číně. Dnes večer jsem měl příležitost vychutnat si její pěvecké a interpretační umění v klasických italských a francouzských áriích a byla fantastická. Takovýto program k atmosféře Českého Krumlova přesně patří. Jsem moc rád, že jsem tu mohl být. Paní Sumi Jo se představila v takové formě, že jsem byl vlastně udiven, jak je možné, že profesně spolupracovala ještě s legendárním Herbertem von Karajanem. Jsem příznivcem klasické hudby- od klasiky, starého Händela, až po modernu – Bouleze nebo Messiaena. Těším se, že organizátoři představí příště zase něco nového a možná i někoho z výše jmenovaných. Ostatně se jim festivalový program dramaturgicky daří skvěle vyladit pokaždé, kdy sem zavítám.

Moon Hayong, velvyslanec Korejské republiky v ČR

Je známo, že si Jihokorejci zvolili Česko za svou obchodní základnu pro celou Evropu. Vystoupení Sumi Jo v Českém Krumlově jako hlavní hvězdy MHF ale dokazuje, že vedle velké popularity korejského průmyslu u vás je to i hudba, která zde má své příznivce.  Sumi Jo se zde, myslím, zaskvěla v romantickém operním repertoáru. V Koreji je paní Jo hudební osobností číslo jedna, a ve světě se řadí k nejznámějším sopranistkám. V Jižní Koreji je česká hudba velice vyhledávaná. Pravidelně již u nás třeba vystupuje vaše Česká filharmonie, Korejci milují Smetanu, Dvořáka, mimořádně populární je u nás jeho 9. symfonie, ze spisovatelů je to Kafka nebo Kundera. Moc mě těší, že letošní 24. ročník MHF pozval ke svým vystoupením i další korejské umělce, budou jimi Trio Thalia a mladý houslista Ji Man Wee. Je vidět, že naše země dobře spolupracují a obohacují se v různých směrech, a věřím, že se to bude i nadále rozvíjet.

Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje

Dnešní koncert s názvem „James Bond Music a světové muzikály“ byl nejen pro mne, ale i pro všechny přítomné zážitkem. Dokazuje to i závěrečné standing ovation, které nebývá vždy pravidlem. Lidé se bavili možná i proto, že program byl sestaven z dobře známých filmových a muzikálových melodií. Jsem rád, že se do programu MHF dostávají odlehčená témata, jako je právě muzikál. Dále jsem rád, že se zde mohou prezentovat další tělesa, jako byla Jihočeská komorní filharmonie nebo dnes Severočeská filharmonie Teplice. Dávají tak o sobě vědět, za což patří organizátorům velký dík. Festivalu bych do příštího půlkulatého výročí popřál, aby dál fungoval, aby organizátoři nerezignovali na současnou finanční nepřízeň nejrůznějších sponzorů, aby ve svém úsilí vytrvali a mohli tak i příští 25. jubilejní ročník zdárně uspořádat. Jde vidět, že návštěvnost festivalu je naprosto naplněna, koncerty jsou hojně navštíveny, lidé si tento festival oblíbili, snad je to i díky geniu loci Českého Krumlova a byla by velká škoda, kdyby takovýto festival nebyl.

Dalibor Carda, starosta Českého Krumlova

Na MHF i město Český Krumlov jsem moc hrdý. Myslím, že se podařilo Krumlov zvednout a ona chvála, které se městu dostává, mě vždy provokuje k tomu, abych měl další nové nápady. Již nyní mohu říci, že blížící se 25. výročí festivalu přinese mj. i otevření dalších historických prostor města, které bude moci také MHF využívat. Na podzim totiž budeme otevírat možná úplně největší obnovenou historickou část středu města, velikostně je to něco mezi čtvrtinou a pětinou historického jádra. Je to unikátní trojklášteří, které bude v listopadu otevřeno nově pro všechny návštěvníky. Projektováno je jako návštěvnické centrum, kde bude umělecko-historicko-řemeslná výstava, která by měla přilákat spoustu dalších lidí.  To, co se zatím vylupuje z té stavby, se, myslím, jeví jako úžasné místo. Atmosféra koncertů MHF a vůbec koncertů pod širým nebem v Krumlově má obrovskou tradici. Když se zešeří, tak to dostává neskutečnou atmosféru, a když se vedle pódia objeví osvětlená krumlovská věž, tak se to nedá nikde jinde zopakovat, jen tady. Sumi Jo má pro mne takový ten charakter východních umělců, kteří mají i takový charakteristický jemný projev. Zpívala krásně a čistě, a možná jsem dosud nikdy tak dokonale průzračný a čistý zpěv neslyšel.

Po závěrečném koncertu MHF Český Krumlov 2015:

Byl jsem nadšen výkonem obou sólistů i Jihočeské komorní filharmonie. Myslím si, že to bylo důstojné zakončení letošního ročníku MHF Český Krumlov. Pokud jde o další koncerty, nejvíce jsem si letos užil koncert James Bond Music a světové muzikály. Spolupráce města a festivalu je už tradičně velmi dobrá, vzájemně si rozumíme a všechno vždy probíhá bez nejmenšího problému.

Jaroslava Jermanová, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny ČR

Vážení a drazí milovníci hudební múzy a Českého Krumlova,

všem Vám stejně jako mě je pokaždé jistě velmi líto, když něco krásného končí. Podobné pocity prožívám i dnes nad závěrem letošního 24. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu. Festival ve městě, které je vyjímečné svou krásou, bohatou kulturní historií i citlivým a vnímavým publikem, je předurčené hostit ty nejvýznamnější umělecké podniky. Je mnoho festivalů, ale jen málo z nich má takové předpoklady patřit mezi nejlepší, jako ten krumlovský. Vděčí za to i samotnému městu. Český Krumlov je svým duchem městem vpravdě hudebním. Snoubí se v něm vzácná harmonie starobylé architektury s půvabem meandrující Vltavy, soulad úcty k hodnotám minulosti s živou a dynamickou současností, ladnost města a okolní přírody. Takový byl i festival, kdy nás v jeho programu upoutala díla od klasické hudby po muzikály a další pestré žánry. Souzvuk mistrovských výkonů předních umělců umocňovala nenapodobitelná atmosféra krumlovských paláců a zahrad. Prožili jsme krásné krumlovské festivalové léto. Ať Vás všechny vedle díků organizátorů a interpretů provází vzpomínky na nezapomenutelné umělecké zážitky, umocněné jedinečností půvabů pořádajího města. Byli jste báječné publikum a to je hlavní múza každého festivalu. Bez báječného publika není ani báječných festivalů. Za rok na příštím jubilejním 25. ročníku nashledanou.

Karla Šlechtová, ministryně pro místní rozvoj ČR

Hudba je slovo, které spojuje celý svět. A proto jsme tady my všichni. A příští rok tady budeme určitě také. Ať už to bude naše vláda, já nebo někdo jiný, ale v každém případě ústavní činitelé tady budou vždy. Chtěla bych se s Vámi podělit o tři své myšlenky. Příští rok oslavíme čtvrtstoletí tohoto Mezinárodního hudebního festivalu. Čtvrtstoletí je velmi dlouhá doba, avšak pro hudbu velmi krátká. Nestojím zde před Vámi jen za naši vládu, ale samozřejmě také za agendu ministerstva pro místní rozvoj, respektive agentury CzechTourism, která má na starosti propagaci cestovního ruchu u nás, ale také v zahraničí. A vzhledem k tomu, že každoročně přispíváme i finančně, tak bych zde ráda chtěla garantovat, že určitě zajistím, aby agentura CzechTourism prosadila a zároveň i zviditelnila Mezinárodní hudební festival ve světě. Agentura má 21 poboček v zahraničí, a myslím, že si to tento festival právem zaslouží. JJak jsem se dnes dozvěděla, každoročně zavítá na MHF 8 procent zahraničních turistů. Osm procent není mnoho, a tak se pokusíme vytáhnout to příští rok zhruba na 20 procent, k čemuž nám snad pomůže i těch 25 let oslav MHF.

Eva Syková, senátorka

Závěrečný koncert MHF byl pro mě úžasný. Oba dva umělci byli vynikající, předvedli skvělé výkony. K příšímu jubilejnímu ročníku bych festivalu popřála, aby se konal i dalších 25 let, a aby se dožil svého 50. výročí. Přeji festivalu, aby se ho zůčastňovalo mnoho dalších předních českých i zahraničních umělců, a aby měl čím dál tím více diváků.

Peter Weiss, velvyslanec Slovenské republiky v ČR

Jsem zde na festivalu i v Českém Krumlově poprvé. Ta kombinace krásného uměleckého výkonu obou mladých interpretů i orchestru, a nádherného Českého Krumlova, to je fantastický zážitek. Člověk se tu cítí jako v pohádce. Festivalu bych k jeho půlkulatému výročí popřál, aby si udržel svou vysokou úroveň, a aby byl ještě o krůček lepší, třeba i za přispění našich slovenských vynikajících umělců.

František Adámek, poslanec PSP ČR

Závěrečný večer MHF ČK 2015 mě nadchl, jsem častým návštěvníkem festivalu a tento koncert byl opravdu skvělý. Génius loci Českého Krumlova na mě působí více než atmosféra Prahy. Užívám si koncert vždycky ve spojení s návštěvou Českého Krumlova. Tu nádheru by měl každý zažít!


Manažeři

 • Martin Diviš, generální ředitel pojišťovny Kooperativa
 • Luděk Sekyra, majitel developerské společnosti Sekyra Group
 • Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy v Českých Budějovicích
 • Hana Machačová, členka představenstva pojišťovny Kooperativa
 • Vladimír Vácha, koncernová komunikace, E.ON Česká republika s. r. o.
 • Monika Palatková, generální ředitelka agentury CzechTourism
 • Barbora Peterová, tisková mluvčí společnosti ČEPS, a. s.
Martin Diviš, generální ředitel pojišťovny Kooperativa

Mám tu čest jezdit na tento festival více než dvacet let, a i když jsem navštívil mnohé jiné akce, atmosféra v Krumlově je zcela specifická a neopakovatelná. Spojuje se tu krása hudby s krásou jižních Čech, a Českého Krumlova zvlášť, a tato akce má zkrátka smysl. Věřím, že nejen sponzoři, ale také státní instituce budou nadále u festivalu stát a podporovat ho. Ze společenských i osobních důvodů se moc těším na zahajovací koncert Sumi Jo s Danilem Formaggiou a soukromě si vyberu některý z další bohaté nabídky festivalových koncertů.

Spojení s tímto festivalem dává naší firmě dobrý pocit z toho, že už více než 20 let podporujeme akci, která přináší spoustu radosti a mnoho skvělé hudby široké veřejnosti. My jsme toho názoru, že podporovat umění a charitu prostě patří k životu – ne-li přímo mezi povinnosti – velkých úspěšných firem. Ctíme tradici, že zejména bankovní domy a pojišťovny jsou v těchto oblastech velmi aktivní, a pomáháme rádi.

Luděk Sekyra, majitel developerské společnosti Sekyra Group

Můj vztah ke krumlovskému festivalu je blízký nejen proto, že z Českého Krumlova pocházím, ale také proto, že mi každý rok nabízí opravdu mimořádné hudební zážitky. Zažil jsem skoro všechny ročníky, a opravdu se na něj každý rok těším. Festival vnímám jako dědice uměleckých tradic města Český Krumlov a dnes je již součástí emocionální stránky mé duše. Obohacuje nejen mě, ale myslím, že i všechny návštěvníky a město samotné. Mám pocit, že festival je s městem již nerozlučně spjat, že je součástí jeho genia loci. Přispívá k jeho atmosféře, a dnes si již jedno bez druhého nedovedu představit. Zahajovací operní koncert byl mimořádný, výkon Sumi Jo mě nadchnul. Bylo cítit, že vyvolal silnou odezvu u publika. Věřím, že těch dalších 25 let bude ještě úspěšnějších, i když posouvat takto vysoko nastavenou laťku nebude jednoduché. Organizátoři ale dosud vždy prokázali své kvality, takže jsem přesvědčen, že festival nadále poroste a budeme na něj všichni hrdi.

Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy v Českých Budějovicích

Mé dojmy ze závěrečného koncertu MHF, který se konal v krásném prostředí českokrumlovské Zámecké jízdárny, jsou moc pěkné. Pro mě osobně byla zajímavější ta druhá polovina koncertu. Obecně je vždy zajímavé sledovat, co mladí interpreti do svých výkonů vkládají, jakou mají energii. Často takovýto koncert překvapí víc, než koncert zavedených umělců. V tomto ohledu se mi ten beethovenovský houslový koncert líbil více. Vždycky mě při poslechu klasické hudby napadá, co by asi tak řekl Beethoven, kdyby si představil, že za 200 let bude takto virtuózně jeho koncert interpretovat houslista z Koreje. Festivalu bych do jeho příštího 25. ročníku popřál, aby si udržel svou úroveň, protože jedna věc je dojít k nějaké metě, ale nejtěžší je tu metu dlouhodobě udržet. A dále bych si přál, aby se Národnímu památkovému ústavu, který je spolupořadatelem MHF Český Krumlov, konečně podařilo zrealizovat klimatizaci v Jízdárně, a aby tak mohlo tímto zásahem do technického zázemí dojít i ke zlepšení komfortu koncertů zde konaných.

Hana Machačová, členka představenstva pojišťovny Kooperativa

Tento výjimečný festival si za čtyřiadvacet let své existence vybudoval velkou prestiž, hosté i diváci se sem rádi vracejí. Je to úžasným výběrem žánrů, které máme možnost v rámci festivalu shlédnout. Myslím si, že si zde může vybrat opravdu téměř každý. A Český Krumlov je jedinečný a dodává tomuto festivalu nesmírné a jedinečné kouzlo. Dovolte mi, abych jménem generálního partnera poděkovala zejména organizátorovi – společnosti Auviex. Prožíváme společně přípravy festivalu a víme, jaké úsilí a obrovský entuziasmus, aby další festivalové večery byly znovu stejně kvalitní, je k tomu potřeba. Jsem moc ráda, že pojišťovna Kooperativa stála před dvacetičtyřmi lety spolu se společností Auviex u zrodu tohoto festivalu. A protože Kooperativa oslaví příští rok také 25 let svého trvání, tak předpokládám, že své oslavy spojíme, a že budou úspěšné. Přeji nám všem, abychom se příští rok zde v Českém Krumlově na 25. oslavách festivalu znovu setkali.

Vladimír Vácha, koncernová komunikace, E.ON Česká republika s. r. o.

S MHF Český Krumlov spolupracujeme dlouhodobě a Dětské odpoledne v rytmu energie, které pořádáme společně s festivalem, se již stalo tradičním doprovodným programem, za což jsme moc rádi.

Monika Palatková, generální ředitelka agentury CzechTourism

Zahajovací koncert MHF ČK 2015 byl fantastický, není běžné moci zhlédnout koncert jihokorejské operní pěvkyně, navíc v takovéto nádherné atmosféře a s výhledem na věž krumlovského zámku. Koncert navštívili nejen Češi, ale i zahraniční diváci, jak se na mezinárodní hudební festival patří. Jsem nadšená nejen z koncertu, ale i z atmosféry města. V Krumlově jsem dlouho nebyla a překvapilo mě, že večer centrum města žilo, obchody byly otevřené – připomnělo mi to středomořská města. Z pohledu turismu je Krumlov dnes na úrovni evropských destinací a festival k němu jednoznačně patří. Vážíme si toho, že CzechTourism může být tomuto významnému festivalu partnerem.

Barbora Peterová, tisková mluvčí společnosti ČEPS, a. s.

Krásné prostředí, neopakovatelná atmosféra, skvělí hudební interpreti – to vše jsou atributy, které dělají z Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově jedinečnou akci. A právě kulturní, vzdělávací, ale i charitativní nebo sportovní aktivity tohoto typu chce ČEPS, a. s. dlouhodobě podporovat a povědomí o nich rozšiřuje i mezi své obchodní partnery.

2014

Umělci

 • Jonas Kaufmann, tenorista
 • Jochen Rieder, dirigent
 • Tomáš Brauner, dirigent
 • Jiří Bárta (violoncello) a Terezie Fialová (klavír)
 • Škampovo kvarteto
 • Shiran Wang, klavíristka
 • Sándor Jávorkai, houslista, vedoucí souboru Gypsy Virtuoso Orchestra
 • Ivan Ženatý, houslový virtuos
 • Ion Marin, dirigent
 • Václav Luks, dirigent, vedoucí souboru Collegium 1704
 • Jarolím Emmanuel Ružička, houslista, vedoucí souboru The Classical Music Maniacs
 • Roger Isaacs, kontratenorista
 • Vojtěch Dyk, zpěvák a herec
 • Josef Buchta, kapelník B-SIDE BAND
 • Jae-A Yoo, flétnistka
 • Jana Boušková, harfistka
 • Natalia Gutman, violoncellistka
 • Franz Schottky, dirigent
 • Pacora trio se zpěvačkou Lindou Ballovou
 • Leoš Svárovský, dirigent
 • Leoš Svárovský, dirigent
 • Anna Aglatova, sólistka Velkého divadla v Moskvě
Jonas Kaufmann, tenorista

O festivalu jsem věděl a Český Krumlov jsem samozřejmě znal jako nádherné město zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Když jsem dostal pozvání letošní ročník festivalu zahájit, neváhal jsem. Už se moc těším, že budu moci konečně onu atmosféru, o které jsem tolik slyšel, zažít na vlastní oči. Na koncertu představím výběr z toho nejlepšího – nejslavnější árie Verdiho, Pucciniho či Bizeta, tak i pár operetních melodií, které mám já osobně tolik rád a které bohužel upadají v zapomnění. Open-air galakoncerty dělám moc rád. Vedle krásně stráveného romantického večera mě při nich baví také to, že totiž existuje velká šance publiku, které možná dosud nemělo dost odvahy jít na operu, představit ty nejkrásnější operní melodie a tím mu ukázat, jak velká chyba to byla, a přimět ho, aby jednou operu přece jen navštívil. Moc bych si přál, abych to dokázal i svým koncertem v Krumlově.

Po koncertě v Českém Krumlově:
Koncert byl pro mě nádherným zážitkem. Počasí vyšlo skvěle a doufám, že se do tohoto krásného města zase brzy vrátím. Český Krumlov je prostě jedinečný. Tento názor mi ještě umocnila návštěva zdejšího barokního divadla. Navštívil jsem několik barokních divadel, ale žádné z nich nebylo tak dokonale zachované. A je dobře, že se i dnes v něm mohou konat hudební produkce, které divákům přibližují, jak tehdy vypadala a zněla opera.”

Jochen Rieder, dirigent

„Koncerty s Jonasem Kaufmannem jsou nejen pro posluchače, ale také pro hudebníky a dirigenty něco zcela mimořádného. My, co jsme dnes stáli na pódiu, jsme cítili velikou přízeň publika. V Českém Krumlově jsem poprvé a opravdu mě nadchl. V Česku jsem byl už mnohokrát a mám rád takovou tu nepopsatelnou českou „vůni“ – kombinaci přírody, české muzikality a piva. A to všechno se mi vybavilo v tomto městě. Jsem moc rád, že jsem tu mohl být.“

Tomáš Brauner, dirigent

„Jako nadšený vodák znám Český Krumlov velmi dobře a vždycky si tu vzpomenu na studentská léta, kdy jsme tudy často projížděli. Je dobře, že právě v tomto nádherném místě vznikl festival, který si získal světové renomé.”

Jiří Bárta (violoncello) a Terezie Fialová (klavír)

Prostředí Maškarního sálu pro nás bylo velmi inspirující, má krásnou akustiku i úžasnou atmosféru. Na tomto festival jsem vystoupil už mnohokrát, například před dvěma lety s Bachovými Suitami pro sólové violoncello. Terezie Fialová tímto koncertem na MHF ČK debutovala. Včera jsme se oba vrátili z festivalu v Newportu v USA, takže koncert v Českém Krumlově byl pomyslnou tečkou a zlatým hřebem našeho turné.”

Škampovo kvarteto

„Na tento festival se rádi vracíme, už proto, v jakých krásných prostorách tu můžeme koncertovat.“

Shiran Wang, klavíristka

„Se Škampovým kvartetem se mi spolupracovalo skvěle, byl to úžasný zážitek, navíc v jedinečném prostředí Maškarního sálu. A výborně se mi hrálo na zdejší klavír. Dvořákův Kvintet A dur je nádherná skladba, mám ji moc ráda. Pokud to vyjde, budu mít znovu příležitost ji provést příští rok v Praze.”

Sándor Jávorkai, houslista, vedoucí souboru Gypsy Virtuoso Orchestra

„Publikum skvěle reagovalo, moc jsem si dnešní večer užil. Český Krumlov je nádherný, škoda, že musím ještě v noci odjet, protože mám zítra další koncert ve Vídni. Příště přijedu na delší dobu, abych si mohl atmosféru města opravdu vychutnat. Miluju nejen českou hudbu, ale taky českou kuchyni.“

Ivan Ženatý, houslový virtuos

„Moc rád jsem si zahrál dnes v Českém Krumlově s tak skvostným dirigentem a orchestrem, vážím si toho, že jsem byl do Krumlova pozván. Je dobře, že festival vznikl a pokračuje se stále větším úspěchem.“

Ion Marin, dirigent

„Český Krumlov je nádherné město, doslova oáza krásy. Děkuji všem, kteří mi umožnili tady dnes večer vystoupit. Je skvělé, že právě tady vznikl hudební festival a má tak dlouhou tradici. Pro Českou republiku je to velký úspěch.“

Václav Luks, dirigent, vedoucí souboru Collegium 1704

Do zdejšího barokního divadla se nesmírně rádi vracíme, protože je to úžasné prostředí nejen vizuálně, ale i akusticky. Znovu jsme se přesvědčili o tom, že v 18. století skutečně uměli postavit prostor tak, aby nic neschoval a aby bylo lidskému slovu perfektně rozumět.“

Jarolím Emmanuel Ružička, houslista, vedoucí souboru The Classical Music Maniacs

„Je skvělé, když má koncert odezvu, když přeskočí jiskra mezi jevištěm a hledištěm tak, jako dnes večer, a když divák přijímá to, co umělec dává.“

Roger Isaacs, kontratenorista

Práci souboru Musica Florea znám už dlouho a vždycky jsem si přál s ním vystupovat. Skutečnost však dokonce předčila má očekávání, skvěle jsme si porozuměli a koncert byl pro mě opravdu výjimečným zážitkem, možná jedním z nejsilnějších v mé dosavadní kariéře. A Český Krumlov mě přímo nadchl.

Vojtěch Dyk, zpěvák a herec

Jako dítě jsem na tomto festivalu zpíval Carminu buranu a pak jsem si ji pořád prozpěvoval a dirigoval si k tomu. Vyrůstal jsem nedaleko odtud, v Římově, a do Českého Krumlova jsme často jezdili na výlet. Projížděl jsem tudy i později, když jsme jezdili vodu. Mám rád genia loci Českého Krumlova a tu úžasnou zatuchlinu dávných dob, kterou je město prodchnuté.“

Josef Buchta, kapelník B-SIDE BAND

„Tento festival je jeden z nejlepších, které v České republice máme. Byl to pro nás krásný zážitek, z kterého já osobně budu žít ještě několik dalších týdnů do příštího koncertu.“

Jae-A Yoo, flétnistka

„V Českém Krumlově jsem poprvé a tak nádherný sál jsem ještě nikdy na svých koncertních cestách neviděla.“

Jana Boušková, harfistka

„Město Český Krumlov považuji za náš poklad, a atmosféra Maškarního sálu i vřelé reakce publika vytvořily úžasné okamžiky.“

Natalia Gutman, violoncellistka

„V roce 1961 jsem jako studentka Moskevské konzervatoře zvítězila v soutěži Pražského jara. Toto vítězství mi otevřelo mnohé dveře. Tam jsem poznala dirigenta Leopolda Stokowského, který mě pak pozval, abych s ním vystoupila v Carnegie Hall. Od doby mého prvního účinkování na Pražském jaru mám české publikum moc ráda. Tehdy jsem také absolvovala turné, při němž jsem navštívila i Český Krumlov. Pamatuji si na návštěvu zdejšího unikátního Barokního divadla. Pak jsem v Čechách dlouho nebyla, moc mě proto potěšilo pozvání do Českého Krumlova na tento koncert.“

 
Franz Schottky, dirigent

„Byl to krásný zážitek, potěšilo nás velmi přátelské přijetí a skvělá organizace. Těším se na prohlídku města, které mě nadchlo, i když jsem zatím viděl jen část. Tento festival má velké jméno nejen díky krásnému prostředí, ale i díky věhlasným umělcům, kteří zde účinkovali.“

Pacora trio se zpěvačkou Lindou Ballovou

„Český Krumlov je pohádkové město. Dobře se nám hrálo, byla příjemná atmosféra, skvělé publikum.“

Leoš Svárovský, dirigent

„Byl jsem hodně nervózní, počasí se dnes v Českém Krumlově každou chvíli měnilo a představa, že slavnostní závěrečný koncert proprší, nebyla příjemná. Koncert ale nakonec proběhl krásně a bez deště, měli jsme báječné publikum, takže jsem velmi spokojen. Se sólisty jsem spolupracoval poprvé a musím říct, že jsme si skvěle porozuměli, nejen v hudbě, ale i lidsky. Myslím, že to bylo na koncertě poznat a že se nám podařilo naši radost sdělit publiku.“

Leoš Svárovský, dirigent

„Byl jsem hodně nervózní, počasí se dnes v Českém Krumlově každou chvíli měnilo a představa, že slavnostní závěrečný koncert proprší, nebyla příjemná. Koncert ale nakonec proběhl krásně a bez deště, měli jsme báječné publikum, takže jsem velmi spokojen. Se sólisty jsem spolupracoval poprvé a musím říct, že jsme si skvěle porozuměli, nejen v hudbě, ale i lidsky. Myslím, že to bylo na koncertě poznat a že se nám podařilo naši radost sdělit publiku.“

Anna Aglatova, sólistka Velkého divadla v Moskvě

„Byl to pro nás krásný zážitek. Publikum nás vřele přijalo, a přestože bylo dnes večer tak chladno, všichni vydrželi až do konce. Český Krumlov je úchvatné město, jako z pohádky, vůbec jsme netušili, že to bude taková nádhera.“


Politici

 • Miloš Zeman, prezident České republiky
 • Bohuslav Sobotka, předseda vlády České republiky
 • Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny ČR
 • Mgr. Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje
 • Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov
 • Věra Jourová, ministryně pro místní rozvoj
 • Lubomír Zaorálek, ministr zahraničních věcí ČR
 • Václav Klaus, bývalý prezident ČR
 • Daniel Herman, ministr kultury ČR
 • Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu
Miloš Zeman, prezident České republiky

Vážení návštěvníci, vážení interpreti, vždy považuji za velkou čest, když mohu zaštítit významnou kulturní akci. Mezinárodní hudební festival Český Krumlov se právem mezi takové události řadí. Rád bych vyzdvihl především to, že festival, který se koná v Roce české hudby, dává prostor různým žánrům a široké paletě umělců. Za velkou devizu považuji, že se festivalové koncerty konají v nádherném městě plném historických památek. Společně s programovou pestrostí tento fakt vytváří jedinečnou atmosféru. Přeji všem návštěvníkům 23. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov skvělé kulturní zážitky a všem vystupujícím umělcům úspěch korunovaný potleskem.

Bohuslav Sobotka, předseda vlády České republiky

Rád bych popřál letošnímu Mezinárodnímu hudebnímu festivalu mnoho zdaru a dobře vyladěné tóny.  Tento ojedinělý mezinárodní hudební projekt skvěle reprezentuje Českou republiku na kulturní mapě Evropy a stal se fenoménem pro každého milovníka dobré hudby rozličných žánrů. Jsem přesvědčen, že podpora podobných kulturních projektů je cestou, jak představit nejen historické krásy naší země, ale také kulturní rozmanitost a nápaditost. Věřím, že se letošní, již třiadvacátý, ročník vydaří minimálně stejně dobře, jako předešlé a Český Krumlov bude pro návštěvníky místem ojedinělého kulturního zážitku.

Z projevu na zahájení festivalu:
„Festival spojuje toto krásné historické město s krásnou hudbou a setkávají se na něm posluchači a umělci z celého světa. Díky vynikající dramaturgii a také řadě zvučných jmen interpretů se stal jedním z nejvíce ceněných hudebních festivalů, který vyzdvihuje Českou republiku na mapě hudebního světa. Není to festival pro úzký okruh zasvěcených, je to festival pro širokou veřejnost.” Bohuslav Sobotka dále zdůraznil, že Rok české hudby, k němuž se festivalový program rovněž připojil, by měl přispět k propagaci českého státu a kultury v mezinárodním kontextu, ale také k rozvoji domácího kulturního prostředí.“Rok české hudby nese podtitul Tvořivost a spolupráce. Takový podtitul se hodí i k letošnímu programu MHF Český Krumlov. Klasická hudba se zde pojí s jazzem i folklórem, Bach se sambou, domácí interpreti s těmi zahraničními,” připomněl předseda vlády.

Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny ČR

Vážení přátelé dobré hudby a návštěvníci Českého Krumlova, jsem velmi rád, že mohu udělit svou záštitu Mezinárodnímu hudebnímu festivalu v Českém Krumlově. Českokrumlovský festival se koná již po třiadvacáté, což je pro mě důkazem toho, že jeho lákavá nabídka dokáže rok co rok uspokojit velké množství návštěvníků. Kromě udržování vysoké hudební kvality festivalu vidím jako přidanou hodnotu jeho zasazení do nenapodobitelné atmosféry Českého Krumlova. Právě spojení s nezaměnitelným historickým duchem města nabízí skutečně unikátní estetickou kombinaci. Festival představí operu, symfonické a komorní koncerty, ale také jazz, folklor, worldmusic nebo i muzikál. Vybere si tedy opravdu každý. Závěrem si dovolím popřát hudebnímu festivalu i jeho návštěvníkům nezapomenutelné zážitky v příjemném prostředí Českého Krumlova a také v neposlední řadě přívětivé počasí.

Mgr. Jiří Zimola, hejtman Jihočeského kraje

K Mezinárodnímu hudebnímu festivalu v Českém Krumlově mám stejně vřelý vztah jako k městu, které mu nabízí své zázemí i jméno již po třiadvacáté v řadě. Jeho podmanivý půvab lákal a inspiroval řadu umělců. Ti patří k Českému Krumlovu již stejně neodmyslitelně jako slavný šlechtický rod Rožmberků, unikátní zámek s barokním divadlem nebo řeka Vltava. Bohatým kulturním životem žije město, zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, celoročně. Mezinárodní hudební festival však považuji za jakousi „třešničku na dortu“ zdejší kulturní nabídky. Letní festivalový měsíc tradičně boří hranice mezi hudebními žánry. V Českém Krumlově si podávají ruce turisté z celého světa, na festivalu k nim přibývají i milovníci „hudby bez hranic“. Předpokládám, že se zúčastním zahajovacího koncertu, ujít si nenechám ani Poctu českým muzikálům, což bude společný večer vedení festivalu a Jihočeského kraje. Výlet do Krumlova, spojený s návštěvou některého z koncertů, všem vřele doporučuji.

Po koncertě Pocta českým muzikálům:
„Je dobře, že festival kromě klasiky nabízí i večery jiných žánrů. Nadšený ohlas publika dnešního koncertu to potvrzuje. Pro mě osobně byl dnešní večer skvělým zážitkem. Vážím si toho, že MHF Český Krumlov navzdory finančním těžkostem trvá, zachovává tradici a že se díky němu můžeme každé léto setkávat s fenomenálními umělci a s krásnou hudbou.”

Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov oslovuje nejen mne, ale jistě i všechny ostatní návštěvníky kvalitním výběrem interpretů.  Festival patří mezi stálice kulturního menu v našem městě a během jeho konání jako by se hudba stala stoprocentní součástí starého města. Těším se, že navštívím zahajovací koncert Jonase Kaufmana, vícežánrový hudební Český večer a nevynechám ani závěrečný galakoncert hvězd Velkého divadla v Moskvě. Jsem rád, že společnost Auviex přináší do našeho města festival již 23 let. Za tu dobu se město s festivalem již dokonale sžilo a já se těším na další hudební lahůdky, které nám organizátoři naservírují.

Z projevu při zahájení festivalu:
„Nedávno jsem byl v Anglii a zjistil jsem, že i tam pronikla sláva českokrumlovského festivalu. Doufám, že všichni, kteří tomuto festivalu můžeme pomoci do příštích let, si uvědomíme jeho význam a budeme mu věnovat stálou podporu.”

Věra Jourová, ministryně pro místní rozvoj

Jsme kulturně a hudebně založený národ a jak se říká: „Co Čech, to muzikant“. Tento festival s mezinárodním dosahem je toho důkazem, stejně jako jeho zaměření. Oceňuji, že se tento festival drží již mnoho let také principu multižánrovosti a každý rok prezentuje nejen klasickou hudbu, ale také projekty a umělce, kteří překračují žánrové hranice a samozřejmě i hranice České republiky. Je mi ctí, že jsem mohla poskytnout záštitu festivalu s tak jedinečnou a nezaměnitelnou atmosférou, kde je propojeno prostředí historického města s hudbou mnoha žánrů od 15. století až po současnost. Navíc za účasti slavných českých i světových interpretů. Letošní program třiadvacátého ročníku opět nabízí hudební vyžití pro posluchače všech generací. Osobně se těším na zahajovací operní galakoncert německého tenoristy Jonase Kaufmanna a symfonického orchestru Českého rozhlasu. Ráda bych vyjádřila úctu a poděkovala všem, kteří tuto tradiční kulturní událost připravují a posluchačům popřála krásné zážitky.

Lubomír Zaorálek, ministr zahraničních věcí ČR

Vážení posluchači, Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově patří již více než dvě dekády k nejvýznamnějším kulturním událostem v naší zemi. Po právu jsme na tento festival hrdi, neboť vedle svých uměleckých kvalit pro nás otevírá okna do světa a přispívá k mezinárodní spolupráci i propagaci naší země ve světě. To byl i důvod, proč jsem se rozhodl letošnímu ročníku udělit svoji záštitu. Letošní rok je zároveň i Rokem české hudby. Naše zastupitelské úřady ve světě propagují české skladatele a hudebníky a pomáhají jim k prosazování české hudby na všech kontinentech. Propagují i naše mezinárodní festivaly a jsme proto moc rádi, že o festival v Českém Krumlově je mezi našimi partnery stále větší zájem. Napomáhá tomu i letošní, velice zajímavá dramaturgie. Hudba je univerzální řečí lidstva, přeji proto krumlovskému festivalu co nejvíce nadšených posluchačů a jen ten nejlepší mezinárodní ohlas.

Václav Klaus, bývalý prezident ČR

Z projevu při zahájení festivalu:
„Na tomto festivalu už jsem opravdu pamětníkem. Vždycky mě těší, že zde mohu být. Navštěvuji mnoho festivalů na mnoha krásných místech po celé republice, ale Český Krumlov je stejně nejkrásnější!”

Z projevu při zakončení festivalu:
„Rád bych poděkoval za možnost být opět na tomto festivalu i na dnešním krásném koncertu. Je na místě poděkovat všem, kteří se zasloužili o to, že i tento ročník byl úspěšný.“

Daniel Herman, ministr kultury ČR

„Ač jsem jihočeský rodák ze sousedních Českých Budějovic, na festivalu v Českém Krumlově jsem poprvé. Myslím si, že Krumlov je festivalové město, které koncertům vytváří jedinečnou kulisu nádhernými památkami. Ty sem lákají tisíce turistů a je určitě dobře, že kultura tady žije také tímto způsobem. Jsem rád, že se 23. ročníku mohu osobně zúčastnit.“

 
Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu

„Chtěl bych poděkovat pořadatelům a partnerům za to, že umožnili takový skvělý festival v Českém Krumlově, a poblahopřát městu Český Krumlov a Jihočeskému kraji, že pořádají akci, která výrazně překračuje tento region i Českou republiku. Zároveň bych chtěl říci, že je to pro Český Krumlov i pro Jihočeský kraj výzva, aby festival úspěšně pokračoval i v budoucích letech. A je to samozřejmě výzva i pro vládu, aby podpora byla dostatečná a aby ročníků festivalu bylo ještě mnoho.“


Manažeři

 • Martin Diviš, generální ředitel pojišťovny Kooperativa
 • Vladimír Tošovský, předseda představenstva ČEPS, a.s.
 • Peter Duhan, generální ředitel Českého rozhlasu
 • Dr. Josef Reiter, generální ředitel BMW Group ČR
 • Mgr. Petr Milas, ředitel odboru administrace podpory kvalitních potravin
 • Michael Fehn, předseda představenstva E.ON Czech Holding AG
 • Pavel Pavelec, ředitel NPÚ České Budějovice
 • Gary Mazzotti, člen představenstva generálního partnera MHF ČK, pojišťovny Kooperativa
Martin Diviš, generální ředitel pojišťovny Kooperativa

„Již římský básník Horacius věděl, že hudba je lékem na trápení duše. V dnešní době je ale i lékem na přepracovanost, nudu, televizi či jakékoli moderní nešvary, které si do této věty dosadíte. Takže najdete-li si čas, určitě nezapomeňte navštívit Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově, který letos opět nabízí hudební lahůdky v úžasné kombinaci s překrásným prostředím. Z osobní zkušenosti mohu potvrdit, že Horacius měl již před dvěma tisícovkami let pravdu a do Krumlova se vracím vždycky rád jako člověk, posluchač a fanoušek. A také jako zástupce Kooperativy – tradičního partnera festivalu, který tuto špičkovou událost podporuje již 23 let. A na co se letos můžeme těšit? Výběr je jako obvykle bohatý, nicméně jedno jméno z něj patrně i tak vyčnívá – Jonas Kaufmann, nejžádanější tenorista současné světové scény. Bude mi ctí, pokud přijmete mé pozvání na letošní ročník a mohu Vám slíbit jedno: Ať už to bude jakýkoli interpret, nebudete zklamáni.

Z projevu při zahájení festivalu:
„Za třiadvacet let festival navštívilo více než čtvrt milionu lidí, odehrály se čtyři stovky koncertů, přijelo devět tisíc umělců. Už tato čísla hovoří o tom, že si festival našel své místo. A já mám prosbu za nás, za Kooperativu, i za všechny partnery, kteří u festivalu dlouhodobě stojí, aby vláda, ať bude vláda pravicová nebo levicová, neposuzovala podle toho, kdo rozhodl před nimi, ale podle toho, zda má smysl projekt podporovat. A u těch dobrých projektů aby i nadále stála. Jsem moc rád, že si festival udržel dobré jméno a že festivalový štáb tomuto projektu věnuje nejen úsilí, ale dává mu i ducha a srdce.”

Vladimír Tošovský, předseda představenstva ČEPS, a.s.

Festival jedinečně spojuje hudbu s kouzelným prostředím Českého Krumlova. Přál bych mu mnoho spokojených návštěvníků, hodně kvalitních a úspěšných interpretů, a především dobré počasí. Těším se na koncert houslového virtuosa Ivana Ženatého se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, který bude jistě velkým zážitkem.

 
Peter Duhan, generální ředitel Českého rozhlasu

estival se stal fenoménem. Skutečným úkazem naší hudební festivalové scény. Město samo náleží k nejúžasnějším architektonickým klenotům s dlouhou historií a samotný pobyt v něm je vždy svátkem, zejména pak, pokud letní počasí umocní dojmy z klikatící se Vltavy s jejími pověstnými jezy, z nichž ten pro vodáky nejslavnější je právě pod českokrumlovským zámkem. Samotný festival je kulturně společenskou událostí, která zásadním způsobem překračuje význam regionu. Z mého pohledu zapadá do té absolutní české festivalové špičky. Pokud si vzpomenu na zahajovací koncerty posledních let, kdy za doprovodu „našeho“, tedy rozhlasového symfonického orchestru vystoupily takové hvězdy operního nebe jako Renée Fleming, Dmitrij Hvorostovsky, Elīna Garanča či Plácido Domingo, pak i hudby méně znalý pozorovatel pochopí, že se jedná o událost naprosto mimořádného rozměru. Proto jsem rád, že Český rozhlas je již několik let jedním z hlavních mediálních partnerů festivalu a Symfonický orchestr Českého rozhlasu rezidenčním festivalovým orchestrem, tak jak to bývá zvykem u velkých světových festivalů. A co navštívím? Bez diskuze alespoň koncert Jonase Kaufmanna se SOČR. Tento koncert jen dokresluje profil festivalu a jeho význam.

Dr. Josef Reiter, generální ředitel BMW Group ČR

Kultura posouvá dál, je to hnací síla, která inspiruje. Kde by byl náš svět bez symfonií, výtvarného umění a architektonických skvostů? Stejně tak i my v BMW Group.  Našim zákazníkům nabízíme nezávislost nejen prostřednictvím našich produktů, ale  i prostřednictvím kulturních projektů, které podporujeme. Věříme totiž, že hlasy těch, kteří se angažují v kultuře, jsou ve společnosti velice důležité a inspirativní. Z minulosti můžeme uvést BMW Guggenheim Lab, Deutsches Museum Akademiegaletie a také světově známé filmové festivaly v Hollywoodu, Cannes, Berlíně a mnoho dalšího. V České republice jsme již třetím rokem hlavním partnerem Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově a tato spolupráce nás velice těší. V letošním roce navíc vystoupí na zahajovacím koncertu světoznámý umělec  Jonas Kaufmann, který je zároveň celosvětovým vyslancem značky BMW. A já si pochopitelně nemohu toto jedinečné vystoupení nechat ujít. Na Mezinárodní festival v Českém Krumlově se již velice těším. Spolupráce s MHF ČK však není jediná v oblasti kultury, kde jsme v ČR aktivní. Již několik let jsme partnerem Letních Shakespearovských slavností a v letošním roce jsme nově navázali spolupráci s Mezinárodním filmovým festivalem v Karlových Varech.

Mgr. Petr Milas, ředitel odboru administrace podpory kvalitních potravin

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov přináší již tradičně bohatý program s předními umělci napříč hudebními žánry. Těším se nejen na vystoupení a koncerty, ale i na celkovou mimořádnou atmosféru festivalu. Těší nás, že v tomto krásném prostředí můžeme představit národní značku kvality KLASA a jedinečné produkty, které ji reprezentují.

Michael Fehn, předseda představenstva E.ON Czech Holding AG

Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově patří již mezi tradiční akce, které jsme se rozhodli podporovat. Není vždy jednoduché najít pojítko mezi energetickou společností a kulturní událostí roku. Jsem rád, že se nám to společně s organizátory festivalu daří v čím dál větší míře. Mohu zde jmenovat například flotilu servisních vozidel na plynový pohon pro technické zajištění festivalu, které festivalu poskytujeme, nebo produkt Eko-elektřina, který festival využívá. A v neposlední řadě je to i nabídka pro nejmladší návštěvníky festivalu v podobě dětského odpoledne, plného hudby a energie, na které se osobně opět velmi těším.

Pavel Pavelec, ředitel NPÚ České Budějovice

Podmanivé kouzlo Českého Krumlova spočívá mimo jiné v tom, že se zde jedinečným způsobem prolíná historie a současnost. Krásné město a zámek vybudovali naší předkové a naše doba ho naplňuje aktuálním životem a kulturními událostmi. Mezi nimi hraje – a to obrazně i doslova – už více než dvě desetiletí zásadní úlohu Mezinárodní hudební festival. Každý rok zve do Českého Krumlova domácí i zahraniční hvězdy hudebního nebe a s nimi  přichází do letního města i specifická atmosféra a „lesk“ vlastní velkým hudebním festivalům. Rád v této době a v této slavnostní náladě město navštěvuji i v čase mimo koncerty. V každém případě si ale podobně jako v minulých letech nenechám ujít zahajovací koncert, tentokrát se skvělým Jonasem Kaufmannem, a jako správný „ staromilec“ se těším na hudební poctu J. D. Zelenkovi v podání Collegia 1704 v zámeckém Barokním divadle. Klobouk dolů před dlouholetou prací všech organizátorů. Všem přeji úspěšný průběh letošního festivalu.

Gary Mazzotti, člen představenstva generálního partnera MHF ČK, pojišťovny Kooperativa

„Dnes se loučíme s dalším, velmi úspěšným ročníkem tohoto festivalu v nádherném městě Český Krumlov. Během pěti týdnů se uskutečnilo sedmnáct koncertů, měli jsme možnost vychutnat si nádhernou hudbu. Nežijeme ve snadné době, a hudba je tím uměním, které překonává hranice a nabízí univerzální jazyk. Hudba spojuje generace a nejrůznější kultury. Všichni umělci, kteří zde vystoupili, jsou toho důkazem. Je mi proto ctí za generálního partnera festivalu, pojišťovnu Kooperativa, poděkovat všem, kteří se o festival zasloužili. Děkujeme finančním partnerům a sponzorům, bez nichž by se festival nemohl uskutečnit. Děkujeme i organizačnímu týmu, který vše bezchybně naplánoval a realizoval, často navzdory počasí. Děkujeme interpretům za umění, které zde předvedli. A v neposlední řadě patří dík Českému Krumlovu za to, jaké prostředí nabízí. Ze všeho nejvíc ale děkuji vám, publiku, protože bez vás by festival neměl smysl. Na viděnou v roce 2015 na tomto festivalu!“

2013

Umělci

 • Elīna Garanča, mezzosopranistka
 • Kun Woo Paik, klavírista
 • Marek Velemínský, vedoucí souboru Pražské kytarové kvarteto
 • Vlado Valovič, vedoucí souboru, Big Band Gustava Broma
 • Charles Olivieri-Munroe, dirigent
 • Tolga Kashif, dirigent a skladatel
 • Jitka Hosprová, violistka
 • Karel Mark Chichon, dirigent
 • Aleš Kaspřík, violoncellista, Wihanovo kvarteto
 • Jana Semerádová, flétnistka, umělecká vedoucí souboru Collegium Marianum
 • Jiří Lukeš, akordeonista
 • Miriam Rodriguez Brüllová, kytaristka
 • Milan Lajčík, umělecký vedoucí orchestru Virtuosi Pragenses
 • Adam Plachetka, basbarytonista
 • Tomáš Brauner, dirigent
 • John Such, manažer broadwayských muzikálových zpěváků
 • Morgan James, zpěvačka
 • Rob Evan, zpěvák
 • Randall Craig Fleischer, dirigent
 • Petra Černocká, herečka a zpěvačka
 • Karel Holas, skupina Čechomor
 • František Černý, skupina Čechomor
 • Gerry Leonard, kytarista
 • Leoš Svárovský, dirigent
 • Carlos Piñana, kytarista
 • Sophia Jaffé, houslistka
 • Barbara Maria Willi, cembalistka
Elīna Garanča, mezzosopranistka

„Vážím si festivalových koncertů, jako je ten v Českém Krumlově, pro jejich uvolněnou atmosféru a věřím, že podobná událost přitáhne k takzvané vážné hudbě mnoho lidí, kteří by jinak z nejrůznějších příčin do operního domu nevkročili. Z tohoto důvodu mám hudební festivaly velmi ráda a snažím se tomu přizpůsobit i svůj repertoár. Chci smeknout před festivaly, které drží laťku stále vysoko – dávají tak inspiraci nám umělcům i neopakovatelný zážitek divákům.“

„Chtěla bych poděkovat všem organizátorům i sponzorům za to, že letošní festival umožnili uskutečnit. A nejen letos, ale i v předchozích jednadvaceti ročnících. Velmi si toho vážím a věřím, že tento festival čeká dalších dvaadvacet šťastných let.“

Kun Woo Paik, klavírista

„Kdo by neměl rád Český Krumlov? Byl jsem tu již před dvěma lety, je to jedno z nejkrásnějších míst, které jsem poznal. Skutečně každému, koho potkám, říkám, jak krásné to tady je. Jsem v tomto směru ambasadorem Českého Krumlova.“ 

Marek Velemínský, vedoucí souboru Pražské kytarové kvarteto

„Na MHF Český Krumlov jsme poněkolikáté apozvání si vážíme, protože to je významný festival. Vracíme se sem moc rádi. V Maškarním sále se nám hrálo krásně, nejsme tu poprvé, takže akustiku tohoto sálu jsme znali abyli jsme potěšeni, ostatně jako vždy.“

Vlado Valovič, vedoucí souboru, Big Band Gustava Broma

„Jsem šťastný, že tento festival, který je skutečně světovou akcí, je právě v nádherném Českém Krumlově.“

Charles Olivieri-Munroe, dirigent

„Chci poděkovat publiku, které vytvořilo krásnou atmosféru. Organizace je na nejvyšší úrovni, co znám, a to mám zkušenost s dirigováním po celém světě.“

Tolga Kashif, dirigent a skladatel

„Počasí letos takříkajíc „hrálo pro nás“. Byl příjemně chladný večer, ideální podmínky. Orchestr i oba sbory byly skvělé, mají můj obdiv. Moc také děkuji festivalu, že mi umožnil se sem vrátit a provést svou skladbu právě zde v Českém Krumlově.“

Jitka Hosprová, violistka

„Festival je velmi ušlechtilá věc, přináší kulturu do míst, kde se lidé momentálně pohybují a řada lidí se sem ráda vrací právě kvůli festivalu a vždy si tím zpříjemní pobyt. Český Krumlov je po Praze jedno z mých nejzamilovanějších měst.“

Karel Mark Chichon, dirigent

„Pro mě byl koncert v Českém Krumlově byl krásný zážitek. I já, stejně jako Elīna Garanča, jsem cítil tu energii, kterou mi publikum dodávalo.“

Aleš Kaspřík, violoncellista, Wihanovo kvarteto

„Fantastické obecenstvo, výborný sál, krásná akustika, zkrátka luxusní koncert. Český Krumlov je jedno z nejkrásnějších měst na světě, úžasně romantické, plné fantastických hospůdek, kaváren, hotelů a všeho. Kdykoli se to můžeme zastavit, je to pro nás obrovské potěšení. Mám rád památky, takže hra ve starém sále je pro mě velmi inspirativní. Ale abych byl spravedlivý, třeba v Japonsku jsou fantastické moderní sály a tam se také hraje skvostně. Historický Maškarní sál má však nenapodobitelnou atmosféru.“

Jana Semerádová, flétnistka, umělecká vedoucí souboru Collegium Marianum

„K Českému Krumlovu se stále v myšlenkách vracím, byla bych tady každé léto i jako turistka, teď však máme miminko, dcerku Josefu, a musíme se jí s rodinou věnovat. Akustika Maškarního sálu je vynikající a pro barokní nástroje je to ideální prostor, vidíme je mimochodem i na freskách na stěnách. Maškarní sál je inspirující místo a odrazy v zrcadlech dávají naší muzice nový rozměr, výsledek je ještě baroknější než naše barokní nástroje. Muzika zde opravdu ožívá díky vhodnému zasazení do prostoru. Publikum v Maškarním sále vždy reaguje i na různé detaily, které vymýšlíme až na pódiu. Můj sen je hrát na balustrádě, která by byla určena pro muzikanty, dole bych viděla třeba bál, pro který bychom hráli.“

Jiří Lukeš, akordeonista

„Na festivalu jsem účinkoval poprvé, dříve jsem však navštívil řadu festivalových koncertů a do Českého Krumlova jezdím často jako turista. Naše nástrojové obsazení je netradiční, obecenstvo reaguje výborně, pocit z koncertu mám velmi dobrý.“

Miriam Rodriguez Brüllová, kytaristka

„Byla jsem na festivalu poprvé, ale slyšela jsem již dříve samé skvělé věci. Spolupráce s orchestrem byla výborná, byl skvěle připravený. Je obdivuhodné, že v malém městě, jako je Český Krumlov, je možné uspořádat tak krásný festival.“

Milan Lajčík, umělecký vedoucí orchestru Virtuosi Pragenses

„Prostředí Maškarního sálu je opravdu krásné, nenapodobitelné.“

Adam Plachetka, basbarytonista

„Mám krásný dojem z koncertu, byla zde nádherná atmosféra. Český Krumlov znám, protože jsem tady mnohokrát projížděl na lodi po Vltavě, ale samozřejmě na festivalu jsem se také byl několikrát podívat.“

 
Tomáš Brauner, dirigent

„Hodnotím ho jako festival, který má opravdu velké renomé, ví se o něm. Nejenom, že to je krásné město, ale myslím si, že tato akce má skutečně své místo mezi nejvýznamnějšími festivaly.“

John Such, manažer broadwayských muzikálových zpěváků

„Na tomto festivalu oceňuji, že divákům zpřístupňuje různé druhy hudby, od jazzu přes rock až po klasickou hudbu.“

Morgan James, zpěvačka

„Jsem tak nadšená z elánu publika, viděla jsem, že se na nás smějí a zpívají si s námi.“

Rob Evan, zpěvák

„Před dvěma roky jsem v Českém Krumlově vystoupil s programem, který byl více popový. I dnešní koncert byl v tomto krásném prostředí naprosto skvělý, jsem opravdu šťastný.“

Randall Craig Fleischer, dirigent

„Je úžasné přinést americkou hudbu do České republiky, diváci v Českém Krumlově tak mohou zažít podobný entuziasmus a energii, jaký mohou cítit v Americe.“

Petra Černocká, herečka a zpěvačka

„Nejdřív jsem byla velmi překvapená, jak nádherný prostor je Pivovarská zahrada. Zkrátka moc hezké to tu máte. Děti byly šikovné, dospělí byli pozorní. Pro umělce to byl velmi hezký zážitek. A když vyjde počasí, tak není čeho se bát, to diváci vždy přijdou a dnes jich tady bylo hodně.“

Karel Holas, skupina Čechomor

„Mám z koncertu nádherný pocit. V Českém Krumlově jsme měli první osudový koncert v 90. letech, aniž bychom to tehdy tušili, kolikrát si zde ještě zahrajeme. A osudová je pro nás i Pivovarská zahrada, dnes tady hrajeme už počtvrté, my se sem rádi vracíme. Nás Krumlov určitě nezklamal a doufám, že jsme nezklamali ani diváky.“

František Černý, skupina Čechomor

„K Českému Krumlovu máme vztah velmi vřelý. Nejenom, že sem jezdíme jako turisté, ale strašně rádi tady hrajeme, zažili jsme zde nezapomenutelné koncerty. S Kühnovým smíšeným sborem a Smíchovskou filharmonií jsme poměrně pilně cvičili a chtěli jsme touto sestavou trošku překvapit publikum. Myslím, že se to povedlo, byl to i pro nás skoro epochální zážitek. Kdy se nám poštěstí, že nás je na jevišti zhruba šedesát? Tento festival je úžasný a jsme moc rádi, že jsme mohli být jeho hosté.“

Gerry Leonard, kytarista

„Koncert Čechomoru byl v tomto městě velmi příjemnou událostí. S Čechomorem se přátelím a spolupracuji již delší dobu. Tento koncert byl navíc velmi speciální, skupina hrála s orchestrem, se sborem a s hosty, kterým jsem byl i já. Byl to jednoduše velmi skvělý večer.“

Leoš Svárovský, dirigent

„Festival v Českém Krumlově je vynikající, patří mezi naprostou špičku českých festivalů. Kvalitu festivalu vždy dělá obsazení sólistů a v Krumlově je vždy světová elita, ať už mluvíme o Plácidovi Domingovi, který zde byl před dvěma lety, loni čtyři kanadští tenoři či letos Elīna Garanča. Je to fantastický festival.“

Carlos Piñana, kytarista

„Český Krumlov je magické město, přináší mnoho inspirace pro hudebníky i pro skladatele. Festival je velmi dobře organizovaný, lidé, kteří ho zajišťují, jsou výborní.“

Sophia Jaffé, houslistka

„Koncert v Českém Krumlově byl překrásný, velmi speciální koncert, krásná hudba, můj oblíbený program, skvělá akustika, specifický zvuk Maškarního sálu, barevnost prostředí. Sólistka dále pokračovala: „Jsem v Českém Krumlově poprvé, měla jsem dnes sice pracovní den, ale navštívila jsem barokní divadlo, překvapilo mě množství turistů, je to moc pěkné město a jsem ráda, že jsem dostala příležitost vystoupit na festivalu.“ 

Barbara Maria Willi, cembalistka

Přiznám se, že jsem dnes premiérovým návštěvníkem a trochu jsem objevila město. Český Krumlov je pro milovníka hudby taková Mekka. Stojíme v Maškarním sále, kde jsou zobrazeny hudební nástroje a je to sál, který by stál nejméně za pět disertačních prací, protože obsahuje spoustu informací. V tomto sále jsme hráli před zrcadlem a opravdu i ten zvuk a všechno bylo takovým odrazem, je to zvláštní pocit, akustika i prostředí jsou inspirující.“


Politici

 • Miroslava Němcová, předsedkyně PS parlamentu ČR
 • Prof. Václav Klaus, bývalý prezident ČR
 • Miroslav Grégr, bývalý ministr průmyslu a obchodu
 • Mgr. Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov
Miroslava Němcová, předsedkyně PS parlamentu ČR

„Festival drží laťku, což se u málokterého podniku tohoto typu tak stoprocentně daří. Pořadatelé sem dokáží přivést největší světové hvězdy operní scény. Všechny ročníky festivalu představily fanouškům hudby to, kvůli čemu by jinak museli objet celý svět. Tady to dostali v nádherné kulise tohoto výjimečného města.“

Prof. Václav Klaus, bývalý prezident ČR

 „Doufám, že nám, kteří se díky festivalu ponoříme do světa hudby, pomůže festival trochu ke zklidnění v této nelehké době.“

Miroslav Grégr, bývalý ministr průmyslu a obchodu

„Vystoupení skupiny Turetsky Choir bylo zcela novým pojetím známých árií, bylo to strhující, fantastické, byl to celkově osvěžující večer. Já si myslím, i podle reakcí obecenstva, že téma večera bylo vybráno výborně a že se všichni cítí spokojeni.“

Mgr. Dalibor Carda, starosta města Český Krumlov

„Byl jsem úplně nadšený ze závěrečného koncertu, sólistky byly skvělé. Jsem unešený výkonem dirigenta, připadalo mi to charismatické a řemeslně dokonalé. Z pohledu města a z pohledu návštěvníků koncertů je důležité, že během festivalu nedošlo k žádnému problému. Počasí bylo skvělé, povodeň sice přišla, ale už před festivalem a my jsme všechno stačili opravit a přichystat město na koncerty.“


Manažeři

 • Martin Diviš, generální ředitel a předseda představenstva, Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group – generální partner MHF ČK
 • Ing. Roman Zdebor, technický ředitel Škoda JS, a. s., člen konsorcia MIR.1200
 • Ing. Vladimír Tošovský, předseda představenstva, ČEPS, a. s.
 • Prof. Michal Mejstřík, předseda dozorčí rady, Český Aeroholding, a. s.
 • Ing. Jan Procházka, generální ředitel, EGAP, a. s.
 • Ing. Oldřich Černoch, CSc., poradce ministra zemědělství, poradce ředitele SZIF
 • Ing. Luboš Jedlička, vedoucí, prodej energie municipality, společnost E.ON
 • Michael Fehn, předseda představenstva, E.ON Holding AG
 • Ing. Josef Perlík, ředitel projektu Dostavba Jaderné elektrárny Temelín, Konsorcium MIR.1200
 • Dr. Josef Reiter, generální ředitel, BMW Group
 • Petr Milas, ředitel odboru administrace podpory kvalitních potravin, Státní zemědělský intervenční fond
Martin Diviš, generální ředitel a předseda představenstva, Kooperativa pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group – generální partner MHF ČK

 „O Kooperativě je známo, že významnou měrou podporuje českou kulturní scénu konče některými menšími regionálními projekty a počínaje právě festivalem v Českém Krumlově, který je v této oblasti již 22 let naší vlajkovou lodí i vývěsním štítem. Po celou dobu svého 16letého působení v Kooperativě jsem pozoroval a oceňoval, jak krumlovské svátky hudby rostou nejen co do počtu návštěvníků, obecné známosti a důležitosti, ale že se kvalitativně vyvíjejí i ve své dramaturgii. Chtěl bych také poděkovat všem, kdo se na přípravě a průběhu této mimořádné akce podílejí. Za úspěchem a kvalitou festivalu stojí nejen jeho partneři, ale i mnoho hodin práce organizátorů i zástupců města.“

„U mnoha partnerů festivalu se v průběhu let měnil management a zčásti se proměnily i organizace samotné. Podstatné je však to, že si festival dokázal přízeň partnerů po tak dlouhou dobu udržet a že přispívá ke kulturnímu životu města i celého regionu. Chtěl bych poděkovat organizátorům, nejen za Kooperativu, která vždy za festivalem stála, a věřím, že i do budoucna za ním stát bude, ale také za všechny partnery, kteří tento festival podporují.“ 

Ing. Roman Zdebor, technický ředitel Škoda JS, a. s., člen konsorcia MIR.1200

„Koncert byl příjemným překvapením. Přiznám se, že jsem Turetsky Choir neznal, ale moje očekávání bylo naprosto překonáno, zpěváci byli úžasní, opravdu se mi to líbilo.“

Ing. Vladimír Tošovský, předseda představenstva, ČEPS, a. s.

„Spolupráci s festivalem hodnotím už dlouhodobě velice pozitivně. Je to příležitost potkat se s našimi hosty v nádherném prostředí, při nádherných zážitcích, a tohle dohromady ztělesňuje právě tento festival.“

Prof. Michal Mejstřík, předseda dozorčí rady, Český Aeroholding, a. s.

„Vystoupení Elīny Garančy bylo půvabné, nejenom vzhledem k interpretce samotné, ale také k jejímu pěveckému projevu. K jejímu projevu velmi dobře sekundovalo i prostředí Pivovarské zahrady a kouzelný Český Krumlov jako celek, takže to byl mimořádně podařený večer. Těším se, že příští rok festival opět navštívím.“

Ing. Jan Procházka, generální ředitel, EGAP, a. s.

„Festival jsem navštívil už podruhé. Je to nádherná akce, velice kvalitní hudba a opravdu mimořádně krásné prostředí.“

Ing. Oldřich Černoch, CSc., poradce ministra zemědělství, poradce ředitele SZIF

„Festivalu v Českém Krumlově jsem se zúčastnil už několikrát, mám k němu vysoce kladný vztah. Dnešní koncert byl úžasný, mělo to náboj a atmosféru, přesně to podle mého názoru hodilo k slavnostnímu závěru. Vidím souvislost mezi tímto festivalem a tím, co zde prezentujeme, tedy produkty značky Klasa a Regionální potravina. Tento festival, i když je mezinárodní, tak je podporován českými firmami a to je dobře.“

Ing. Luboš Jedlička, vedoucí, prodej energie municipality, společnost E.ON

„Dnešní koncert byl opravdu vyvrcholením celého dvaadvacátého ročníku festivalu, těšil jsem se hlavně na druhou část, na Osudovou. Ta mě skutečně nadchla. Ale nejde jen o závěrečný koncert, jde i o všechny ostatní koncerty. Festival navštěvuji již více než 11 let, takže mohu porovnávat a myslím si, že úroveň rok od roku roste.“

Michael Fehn, předseda představenstva, E.ON Holding AG

 „Festival je unikátní nejenom prostředím, které je ojedinělé, a vysokou profesionalitou organizátorů, ale také skvělým výběrem interpretů. Kvalita a profesionalita, to jsou hodnoty, které jsou blízké i nám, a to byl také důvod, proč jsme se rozhodli dát přednost tomuto festivalu před jinými kulturními akcemi.“ 

Ing. Josef Perlík, ředitel projektu Dostavba Jaderné elektrárny Temelín, Konsorcium MIR.1200

„Festival je podle mě nejvýznamnější kulturní událostí, která se během léta v jižních Čechách odehrává. Konsorcium MIR.1200 podporuje rozvoj jihočeského kraje dlouhodobě a konkrétně  krumlovský festival nám poskytuje nejen neopakovatelné kulturní zážitky, ale i možnost setkat se v uvolněné a příjemné atmosféře festivalu s našimi partnery a přáteli z tohoto regionu.“

Dr. Josef Reiter, generální ředitel, BMW Group

„BMW podporuje celosvětově a dlouhodobě rozličné kulturní akce. Mezi jinými například Art Awards Guggenheim Lab, BMW Welt Jazz Award a mnoho dalších. Ze stejných důvodů jsme se i v České republice rozhodli podporovat kulturní a společenské akce. V loňském roce jsme se stali poprvé partnerem MHF Český Krumlov a v letošním roce jsme na tuto spolupráci přirozeně navázali.“

Petr Milas, ředitel odboru administrace podpory kvalitních potravin, Státní zemědělský intervenční fond

 „Spojení značky KLASA s MHF Český Krumlov není náhodné. Stejně jako Mezinárodní hudební festival Český Krumlov uvádí ty nejlepší umělce, i národní značka kvality KLASA oceňuje a představuje jedinečné produkty, které jsou výjimečné svou kvalitou. Jsme velmi rádi, že můžeme být součástí tohoto mimořádného festivalu.“


Zůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově