Bohuslav Matoušek /housle, viola/, Jakub Junek /housle/, Virtuosi Pragenses

Místo koncertu: Maškarní sál
http://festivalkrumlov.cz/wp-content/uploads/2016/04/27.7.-MatoušekJunek.jpg

Čtvrtek 27. 7. 19:30, Maškarní sál

Komorní koncert

Bohuslav Matoušek (ČR) – housle, viola

Jakub Junek (ČR) – housle

Virtuosi Pragenses (ČR)

Milan Lajčík (ČR) – artistic leader


Program

Henry Purcell (1659-1695): Gordický uzel, suita pro smyčcový orchestr č. 1

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791): Concertone C dur pro dvoje housle a orchestr, KV 190

přestávka

Karel Stamic (1745-1801):  Orchestrální kvartet F dur, op. 4/č. 4

Georg Philipp Telemann (1681-1767): Koncert C dur pro dvoje housle a orchestr

Karel Stamic (1745-1801): Koncertantní symfonie D dur pro housle, violu a orchestr

O umělcích

Bohuslav Matoušek je významný představitel současného českého houslového umění, který na sebe upozornil již v dětství četnými vítězstvími v mnoha národních soutěžích. V letech 1967-1972 studoval na pražské Akademii múzických umění ve třídách J. Pekelského a V. Snítila, a ve Švýcarsku u W. Schneiderhana a N. Milsteina. V letech 1977-1980 byl pozván jako sólista a koncertní mistr do Japonska k tokijskému Yomiuri Nippon Symphony Orchestra, kde provedl řadu houslových koncertů pod taktovkou významných světových dirigentů (Celibidache, Masur, Mehta, Bernstein a další). Po návratu z Japonska začal v roce 1980 vedle sólistické činnosti působit také jako primárius Stamicova kvarteta. Po odchodu ze Stamicova kvarteta v roce 1995 se Bohuslav Matoušek věnuje především sólistické koncertní činnosti, jeho rozsáhlý repertoár zahrnuje skladby od raného baroka až po díla současných skladatelů. V komorní hře nadále působí hlavně se svým stálým partnerem pianistou Petrem Adamcem. Jeho dalším významným působením v tomto směru je i umělecké vedení Okteta a Sexteta českých filharmoniků. Je držitelem prestižní světové ceny „Cannes Midem Classic“ 2001 za soubornou nahrávku díla B. Martinů pro housle a klavír. Jako jeden z mála umělců je také držitelem stříbrné medaile Nadace Bohuslava Martinů za mimořádné zásluhy o dílo tohoto skladatele. Jeho nahrávka souborného díla B. Martinů pro koncertantní housle (violu) s Českou filharmonií a světově uznávaným dirigentem Christopherem Hogwoodem vyšla u významné světové firmy Hyperion v Londýně a získala mnohá zahraniční i domácí  ocenění. Působí také jako pedagog na pražské HAMU a brněnské JAMU.


www.bohuslavmatousek.cz

Umělecký projev houslisty Jakuba Junka po absolutoriu na Pražské konzervatoři formovala zahraniční studia na moskevské Státní konzervatoři P. I. Čajkovského ve třídě E. D. Grače a na Univerzitě hudebních a dramatických umění ve Vídni u prof. J. Pospíchala. Dnes je hrdým studentem jednoho z nejrenomovanějších českých houslistů Bohuslava Matouška na Akademii múzických umění v Praze. Účastnil se řady mistrovských mezinárodních hudebních kurzů v Čechách, Rakousku, Velké Británii, USA a Izraeli. Za všechny to je účast a vítězství na letní Akademii V. Hudečka v Luhačovicích, mezinárodní kurzy komorní hry „Pro Corda“ ve Velké Británii, letní interpretační mistrovské kurzy „Keshet Eilon“ v Izraeli a třikrát po sobě získané stipendium na Meadowmount School of Music v USA. Účastnil se mnoha mezinárodních soutěží. Z nejvýznamnějších úspěchů jmenujme 2. cenu na mezinárodní interpretační soutěži “Beethovenův Hradec” (2006), s violoncellistou Ivanem Vokáčem se téhož roku stali absolutními vítězi mezinárodní soutěže Českého rozhlasu “Concertino Praga”, stal se finalistou mezinárodní soutěže“Violine in Dresden” (2008) a získal také 2. cenu a titul laureáta na mezinárodní soutěži A. I. Jampolského v Moskvě (2009). Jakub již řadu let sólově vystupuje s významnými orchestry v tuzemsku i zahraničí. S Českým národním symfonickým orchestrem hrál již několik sólových turné ve Velké Británii a Španělsku. V roce 2008 Jakub natočil s ČNSO a dirigentem Janem Chalupeckým CD s dvěma proslulými houslovými koncerty skladatelů A. Dvořáka a J. Sibelia. Renomovaná česká režisérka Hana Pinkavová vytvořila s Jakubem již dva dokumentární pořady pro Českou televizi: ”Nehasit, hořím!”, ve kterém vystupují spolu s kolegou violoncellistou Ivanem Vokáčem, a ”Jít za svým snem” (2015). Režisérka Pinkavová zde zachytila Jakubovo velmi těžké životní období – tvrdý boj s akutní leukémií, která mu nečekaně vstoupila do života koncem roku 2011.


www.jakubjunek.cz

Komorní orchestr Virtuosi Pragenses založil v roce 1970 přední český houslový virtuos a dirigent Libor Hlaváček. Členové tohoto renomovaného tělesa jsou přední pražští instrumentalisté. Kritici na jejich hře nejvíce oceňují muzikálnost, kultivovaný zvuk a precizní provedení skladeb. Tento komorní orchestr natočil celou řadu rozhlasových a televizních snímků, spolupracuje s významnými domácími i zahraničními sólisty a dirigenty a v repertoáru má všechna význačná díla od baroka až po hudbu 20. století. Orchestr účinkoval na renomovaných koncertních pódiích a festivalech – Wiener Festwochen, Pražské jaro, Mezinárodní hudební festival v Dubrovníku, Festtage Passau, Pražský podzim, MHF České doteky hudby, Vídeňské letní hudební slavnosti atd.


www.virtuosi.sweb.cz

Zůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově