Cappella Mariana /Claudio Monteverdi 450 let/

Místo koncertu: Maškarní sál
http://festivalkrumlov.cz/wp-content/uploads/2016/02/07.21-1.jpg

Pátek 21. 7. 19:30, Maškarní sál

Claudio Monteverdi /450. výročí narození/

Cappella Mariana (ČR)

Hana Blažíková /soprán/, Barbora Kabátková /soprán/, Vojtěch Semerád /tenor,umělecký vedoucí/, Tomáš Lajtkep /tenor/, Jaromír Nosek /bas/, Hana Fleková /viola da gamba/ a Kateřina Ghannudi /trojřadá harfa/

PARTNER KONCERTU


Program

Claudio Monteverdi (1567-1643): Madrigaly

Lamento d‘Arianna
Cruda Amarilli
O Mirtillo, Mirtill’anima mia
Amor se giusto sei
Interludio
Troppo ben puo
Era l’anima mea
T’amo mia vita!
Lamento della Ninfa

přestávka

Non partir ritrosetta
Su, su, su pastorelli vezzosi
Dolcissimo uscignolo
Interludio
Ohimè il bel viso
Bel pastor
Zefiro torna


O umělcích

Cappella Mariana je komorní vokální soubor, který se specializuje na interpretaci středověkého vícehlasu, renesanční polyfonie a vokálních děl raného baroka. Vystoupení ansámblu se setkala s nadšeným přijetím publika, kritika cení především expresivitu projevu a citlivý přístup k práci s textem. Cappella Mariana vznikla v roce 2008 a jako jeden z mála domácích vokálních souborů se zaměřuje na uvádění pozapomenutých děl vrcholné vokální polyfonie z oblasti italské, vlámské či anglické renesance. Umělecky zastřešuje koncertní cyklus s názvem Postní pátky, navazující na tradici hudebních představení u křižovníků u Karlova mostu. Členy souboru jsou mezinárodně renomovaní pěvci, kteří pravidelně spolupracují také se souborem Collegium Marianum a vystupují na prestižních evropských festivalech (např. Oude Muziek Utrecht, Festival de Sablé, Stockholm Early Music, Tage Alter Musik Regensburg, Bachfest Leipzig, Mozartfest, Pražské jaro, Mitte Europa či Bolzano Festival Bozen). Dále se věnují interpretaci barokní a předromantické hudby a účinkují na českých a zahraničních pódiích se soubory jako Bach Collegium Japan, Collegium Vocale Gent, Vox Luminis, Collegium 1704 či Tiburtina Ensemble. V roce 2012 ansámbl vydal svou profilovou nahrávku pod názvem Sacrum et Profanum. V roce 2014 se Cappella Mariana výrazně podílela na oslavách Českého roku hudby, natočila CD Praga Magna s hudbou rudolfínské Prahy a prezentovala se koncerty na festivalech Arte Sacro v Madridu, Oude Muziek v Utrechtu či Uckermärkischen Musikwochen a záznamy koncertů pro Český rozhlas. Dnes je ansámbl pravidelně zván na prestižní festivaly v Antverpách, Utrechtu, Dortmundu či Madridu a připravuje nahrávku unikátního rukopisu renesanční polyfonie Kodexu Speciálník.


www.cappellamariana.com

Vojtěch Semerád je absolventem Pražské konzervatoře, Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze (obor sbormistrovství) a Conservatoire National Supérieur de Musique v Paříži (barokní housle ve třídě François Fernandéze). Je finalistou mezinárodní soutěže Telemann-Wettbewerb v Magdeburgu. Svůj zájem o gregoriánský chorál a vokální polyfonii rozšiřuje v doktorandském studiu na papežském institutu Musica Sacra v Římě a pravidelně hostuje v Choeur grégorien de Paris. Je členem souboru Collegium Marianum, který se věnuje provádění hudby 17. a 18. století a jako jeden z mála takto profilovaných profesionálních souborů v ČR má na repertoáru nejenom koncertní díla, ale pravidelně se také věnuje scénickým projektům. Soubor kromě pravidelné koncertní činnosti v Praze realizuje rozsáhlé projekty s významnými zahraničními dirigenty, sólisty, režiséry a choreografy (Andrew Parrot, Peter Kooij, Sergio Azzolini, Benjamin Lazar ad.). Jako sólista a komorní hráč vystupuje na významných evropských pódiích a festivalech (Thêatre des Champs-Elysees, Palau de Música Barcelone, Concertgebouw Rotterdam, Tage Alter Musik Regensburg, Bachfest Leipzig, Pražské jaro ad.) a pravidelně účinkuje se soubory jako Le Poème Harmonique, Les Folies Françoises, Les Agrémens ad. Podílí se na natáčení pro Deutsche Gramophon, Naïve nebo Supraphon a pravidelně též nahrává pro Českou televizi a Český rozhlas. Jako zpěvák je zván renomovanými ansámbly jakou jsou Huelgas Ensemble nebo Vox Luminis. Vojtěch Semerád je uměleckým vedoucím vokálního ansámblu Cappella Mariana, se kterým uvádí každoročně pražský cyklus koncertů Postní pátky a vystupuje na domácích a evropských pódiích.

Zůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově