Da Yoon You /housle/, Jihočeská filharmonie, Jan Talich /dirigent/

Místo koncertu: Maškarní sál
http://festivalkrumlov.cz/wp-content/uploads/2016/02/07.25.jpg

Úterý 25. 7. 19:30 Maškarní sál

Da Yoon You (Jižní Korea) – housle
Jihočeská filharmonie (ČR)
Jan Talich (ČR) – dirigent

PARTNER KONCERTU


Program

Antonio Vivaldi (1678-1741): Čtvero ročních dob pro sólové housle, smyčce a cembalo op. 8

přestávka

Antonio Vivaldi (1678-1741):  Koncert pro smyčce C dur, RV 114
Arcangelo Corelli (1653-1713): Concerto grosso č. 1 D dur, op. 6
Johann Sebastian Bach (1685-1750): Braniborský koncert č. 3 G dur, BWV 1048


O umělcích

Hudební talent Da Yoon You byl patrný již v raném věku, když začal hrát na housle a získal řadu cen v různých
národních soutěžích. Jeho snažení mu přineslo velmi ceněné přijetí na Yewon School, jednu z nejslavnější uměleckých a hudebních středních škol v Jižní Koreji. Učitelem houslisty You je již řadu let profesorka Bonjiu Koo. V letech 2008-2011 studoval na Akademii pro talentované při Centru umění v Soulu a od roku 2012 navštěvuje Vzdělávací centrum pro talentované umělce při Korejské národní umělecké univerzitě. V letošním roce Da Yoon You byl přijat na Korejskou národní uměleckou univerzitu. V roce 2016 vystoupil společně s Karlovarským symfonickým orchestrem ve Smetanově síni v Praze. You byl označen za jednoho z nejtalentovanějších houslistů v Koreji poté, co byl nominován několika vydavatelstvími klasické hudby a předními vzdělávacími institucemi.


Jan Talich vystudoval Pražskou konzervatoř a poté absolvoval AMU ve třídě prof. Václava Snítila. Získal stipendium v USA u Shmuela Ashkenasiho a na anglické Guildhall School of Music u Yfraha Neamana. Jako sólista vystoupil s orchestry po celé Evropě i v USA. Jeho diskografie zahrnuje několik CD s koncerty českých i světových autorů. V roce 1992 založil Talichův komorní orchestr, jehož je uměleckým ředitelem a dirigentem. Jan Talich byl též zakládajícím členem Kubelíkova tria. V roce 1997 z tria odešel na místo  prvního houslisty Talichova kvarteta, které patří mezi přední světová tělesa v tomto oboru. Pravidelně vystupuje v tak známých evropských koncertních síních, jako je Wigmore Hall, Beethovenhaus, Hercules Sal, Concertgebouw, Châtelet, Théâtre des Champs-Élysées i Carnegie Hall. Jan Talich se v posledních letech stále více věnuje dirigentské činnosti nejen s TKF, ale je žádán i jako hostující dirigent mnoha orchestry v České republice i v zahraničí. Od sezóny 2008/09 je šéfdirigentem Jihočeské filharmonie.


Jihočeská filharmonie byla v Českých Budějovicích založena v roce 1981 s původním názvem Jihočeský státní orchestr. V současnosti má 37 členů a zůstává jedinou profesionální filharmonií v Jihočeském kraji. U vzniku orchestru stál dirigent Jaroslav Vodňanský, později se ve funkci šéfdirigenta vystřídali Ondřej Kukal, Břetislav Novotný, Jaroslav Krček a Stanislav Vavřínek. Od roku 2008 je jeho šéfdirigentem Jan Talich. Orchestr vedle samozřejmé interpretace hudby klasických skladatelů a skladeb vhodných pro menší orchestry i malý koncertní sál stále více sleduje i současný trend propojování žánrů, objevování nových pohledů na interpretaci a prezentaci a systematicky pracuje na stále vyšší kvalitě. Většina hudebníků jsou mladí a perspektivní interpreti, kteří velmi vítají jakoukoliv další možnost spolupráce se špičkovými dirigenty i sólisty. Ambicí Jihočeské filharmonie je udržet žádoucí zájem stávajících abonentů a současně se zaměřit na mladší publikum a širší veřejnost.


www.jcfilharmonie.cz

Zůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově