Julian Rachlin /housle, dirigent/ a Sarah McElravy /viola/, Jihočeská filharmonie

Místo koncertu: Zámecká jízdárna
http://festivalkrumlov.cz/wp-content/uploads/2017/03/28.7.-RachlinMcElravy-1.jpg

Pátek 28.7. 19:30, Zámecká jízdárnaKoncert je věnován členům Klubu přátel MHF

Julian Rachlin (Litva/Rakousko) – housle / dirigent
Sarah McElravy (Kanada) – viola
Jihočeská filharmonie (ČR)

PARTNER KONCERTU

 


Program

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791): Koncertantní symfonie  pro housle, violu a orchestr Es dur, KV 364

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791): Symfonie č. 35 „Haffnerova“ D dur, KV 385

přestávka

Ludwig van Beethoven (1770-1827): Houslový koncert D dur, op. 61


O umělci


Julian Rachlin patří k nejzajímavějším a nejuznávanějším houslistům naší doby. Během prvních tří desetiletí své kariéry si vybudoval blízký vztah s mnoha věhlasnými dirigenty a orchestry. Julian Rachlin je sám též uznávaným dirigentem a v současné době již druhou sezónu působí jako hlavní hostující dirigent orchestru Royal Northern Sinfonia. Tento rok v srpnu bude ústřední postavou hudebního festivalu “Julian Rachlin & Friends Festival”, jehož dějištěm je Palma de Mallorca. Mezi nejvýznamnější angažmá Juliana Rachlina v sezóně 2016/2017 lze zařadit vystoupení s Mnichovskou filharmonií a Zubinem Mehtou, Petrohradskou filharmonií a  Gianandreaou Nosedou a londýnským souborem Philharmonia Orchestra a Jakubem Hrůšou, turné po Severní Americe s Čínskou filharmonií a dirigentem Long Yu a také jeho návrat na Edinburský festival společně s filharmonickým orchestrem divadla La Scala a Riccardem Chaillym. V nedávné době byl jmenován hlavním hostujícím dirigentem Filharmonického orchestru v Turku ve Finsku s tím, že tento post zaujme v sezóně 2017/2018, a dále diriguje mj. Čínský filharmonický orchestr, soubor Orchestra della Svizzera Italiana, Královskou liverpoolskou filharmonii, Lucemburskou filharmonii, Anglický komorní orchestr a Státní akademický symfonický orchestr Ruské federace. Julian Rachlin se narodil v Litvě a v roce 1978 emigroval do Vídně. Studoval hru na housle pod vedením Borise Kuschnira a na Vídeňské konzervatoři ve třídě Pinchase Zukermana. Poté, co v roce 1988 získal cenu “Mladý hudebník roku” v soutěži Eurovision, se stal nejmladším sólistou všech dob, který hrál s Vídeňským filharmonickým orchestrem, kde debutoval pod taktovkou Riccarda Mutiho. Na doporučení Marisse Jansonse začal Rachlin studovat dirigování u Sophie Rachlin. Od září 1999 působí na fakultě hry na housle na konzervatoři při Vídeňské univerzitě. Julian Rachlin je současně vynikajícím hráčem na violu a jeho nahrávky pro společnosti Sony Classical, Warner Classics a Deutsche Grammophon byly přijaty s nadšením. Jako velvyslanec dobré vůle UNICEF se věnuje aktivní pomoci ve vzdělávání a práci pro charitu. Hraje na housle “ex Liebig” Stradivari z roku 1704 a na violu Lorenzo Storioni z roku 1785, zapůjčené nadací Dkfm. Angelika Prokopp Privatstiftung. Sponzorem jeho strun je společnost Thomastik-Infeld.

 


www.julianrachlin.com

Kanadská houslistka a violistka Sarah McElravy se v průběhu své mezinárodní kariéry soustředí na sólová vystoupení, recitály a komorní hudbu. Po velmi kladném přijetí v Evropě a Severní Americe v nadcházející sezóně vystoupí se Slovinským filharmonickým orchestrem, Filharmonickým orchestrem v Turku, Jihočeskou filharmonií a souborem Royal Northern Sinfonia. V oblasti komorní hudby bude spolupracovat s Festivalem VIVARTE v Moskvě, festivalem “Romantic Russia” v Bogotě, festivalem “Julian Rachlin & Friends Festival” ve městě Palma de Mallorca a na třech projektech vídeňského Musikvereinu společně s Itamarem Golanem, Julianem Rachlinem, Nicolasem Altstaedtem, Vilde Frang a dalšími. V sezóně 2016/17 Sarah McElravy provedla Pendereckého dvojkoncert společně s ansámblem Sinfonietta Cracowia a Krzysztofem Pendereckim a vystoupila na koncertech komorní hudby s umělci jako Janine Jansen, Boris Brovtsyn, Mischa Maisky, Daniel Müller-Schott, Boris Andrianov a Alexander Buzlov. Založila společnost Chamber Music Society México a je zakládajícím členem cenami ověnčeného souboru Linden String Quartet. Sarah McElravy úspěšně dokončila studia na Clevelandském hudebním institutu a následně absolvovala dvouletý rezidenční studijní program pro kvarteta na Yaleské univerzitě pod vedením Tokijského smyčcového kvarteta. Sarah McElravy hraje na italské housle z roku cca. 1850, které jí byly zapůjčeny vídeňskou nadací Dkfm. Angelika Prokopp Privatstiftung.


www.sarahmcelravy.com

Jihočeská filharmonie byla v Českých Budějovicích založena v roce 1981 s původním názvem Jihočeský státní orchestr. V současnosti má 37 členů a zůstává jedinou profesionální filharmonií v Jihočeském kraji. U vzniku orchestru stál dirigent Jaroslav Vodňanský, později se ve funkci šéfdirigenta vystřídali Ondřej Kukal, Břetislav Novotný, Jaroslav Krček a Stanislav Vavřínek. Od roku 2008 je šéfdirigentem Jan Talich. Orchestr vedle samozřejmé interpretace hudby klasických skladatelů a skladeb vhodných pro menší orchestry i malý koncertní sál stále více sleduje i současný trend propojování žánrů, objevování nových pohledů na interpretaci a prezentaci a systematicky pracuje na stále vyšší kvalitě. Většina hudebníků jsou mladí, ctižádostiví, šikovní a perspektivní interpreti, kteří velmi vítají jakoukoliv další možnost spolupráce se špičkovými dirigenty i sólisty. Ambicí Jihočeské filharmonie je udržet žádoucí zájem stávajících abonentů a současně se zaměřit na mladší publikum a širší veřejnost tak, aby přišli i ti Jihočeši, které tzv. vážná hudba doposud více méně míjí. Kapacitu, směr i chuť určitě má.


www.jcfilharmonie.cz/

Zůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově