Maria Solozobova /housle/, SOČR /rezidenční orchestr MHF ČK/, Conrad Van Alphen /dirigent/

Místo koncertu: Zámecká jízdárna
http://festivalkrumlov.cz/wp-content/uploads/2016/03/ofic.-Maria-Solozubova_by-Tempo-Musika-GmbH-–-kopie-1.jpg

Sobota 15. 7. 19:30, Zámecká jízdárna

Maria Solozobova (Rusko) – housle

Symfonický orchestr Českého rozhlasu (ČR) – rezidenční orchestr MHF ČK

Conrad van Alphen (Nizozemí) – dirigent


Program

Johannes Brahms (1833-1897): Akademická slavnostní předehra c moll pro orchestr, op. 80

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847): Koncert pro housle a orchestr e moll, op. 64

přestávka

Antonín Dvořák (1841-1904): Symfonie č. 8 G dur, op. 88


O umělcích

Maria Solozobova patří k nejnadějnějším houslistkám své generace. Během své kariéry získala ocenění v řadě prestižních mezinárodních hudebních soutěží, například na Mezinárodní soutěži Johannesa Brahmse v Rakousku (první cena a speciální cena publika v roce 2000), Mezinárodní soutěži W. A. Mozarta v Curychu (první cena v roce 2005), Soutěži Tibora Vargy a Mezinárodní soutěži Rodolfa Lipizera. Maria Solozobova pravidelně jako sólistka a komorní umělkyně hostuje u nejvýznamnějších orchestrů světa včetně Philharmonie Baden-Baden, Curyšského komorního orchestru, souborů Camerata Zürich a Festival Strings Lucerne, Curyšského symfonického orchestru, Ženevského komorního orchestru, Moskevského filharmonického orchestru a moskevského Symfonického orchestru P. I. Čajkovského. Během své úspěšné kariéry již vystoupila v nejslavnějších koncertních sálech včetně Tonhalle Zurich, Berliner Philharmonie, Koelner Philharmonie, Velkého sálu Moskevské státní konzervatoře P. I. Čajkovského a Konzerthausu ve Vídni. Hrála pod vedením mnoha význačných dirigentů, jako jsou Vladimir Spivakov, David Zinman, Vladimir Fedosejev, Daniel Raiskin, Howard Griffiths a Michael Hofstetter. Na svém kontě má vystoupení po boku předních umělců z celého světa, mezi nimiž nechybí Martha Argerich, Mischa Maisky, Yuri Bashmet, Maria Joao Pires, Vladimir Ashkenazy a Sol Gabetta. Pro její styl hraní je charakteristická kombinace virtuózní energie, kreativní spontánnosti, nádherného zabarvení tónů, elegance a porozumění hudbě. Její repertoár zahrnuje široké spektrum od barokní tvorby po klasickou a romantickou hudbu až po současné skladby. Hraje na italské housle z dílny Nicola Gagliana (1728).


www.mariasolozobova.ch

Maestro Conrad van Alphen vystupuje jako hostující dirigent s předními světovými orchestry včetně Montrealského a Světlanova symfonického orchestru, Bruselské, Bogotské a Moskevské filharmonie, tělesa Bochumer Symphoniker a symfonického orchestru divadla Gran Teatre del Liceu v Barceloně. Velmi úzce spolupracuje s Ruským národním orchestrem a jejím zakladatelem Michailem Pletenevem. Dále jako umělec působí v Moskevské filharmonické společnosti, kde pravidelně diriguje významné moskevské orchestry. Čtyři roky byl šéfdirigentem Safonova státního filharmonického orchestru. Na přelomu tisíciletí založil soubor Sinfonia Rotterdam, kde je nadále šéfdirigentem a uměleckým ředitelem. Orchestr uvádí sérii koncertů v Haagu, Rotterdamu (de Doelen) a Amsterdamu (Concertgebouw). Pod vedením Conrada van Alphena se stal mezinárodně uznávaným souborem, pořídil kritiky kladně hodnocené nahrávky a účastnil se turné po Mexiku, Brazílii, Kolumbii, Chile a Rusku.


www.conradvanalphen.com

Symfonický orchestr Českého rozhlasu patří k předním a zároveň nejstarším českým orchestrálním tělesům. Svou nápaditou dramaturgií a stále stoupající uměleckou úrovní si vydobyl významné postavení v českém koncertním životě. Zároveň patří k vítaným hostům zahraničních koncertních síní. Jeho tradice se odvíjí od roku 1926 a je spojena s počátky vysílání Radiojournalu. V současné době nabízí SOČR svým posluchačům koncerty v rámci abonentní řady ve Dvořákově síni Rudolfina. Rozhlasoví symfonikové pravidelně hostují téměř v celé Evropě, vystupují v Japonsku, Jižní Koreji, Číně, na Taiwanu a ve Spojených státech. Těleso spolupracuje s řadou renomovaných sólistů, bohatá je rovněž jeho nahrávací činnost. Prostřednictvím mezinárodní hudební výměny v rámci Evropské vysílací unie se nahrávky SOČRu dostávají ke statisícům posluchačů v celé Evropě i zámoří. SOČR je rezidenčním orchestrem Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov.


www.rozhlas.cz/socr/portal

Zůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově