ČESKO-SLOVENSKÝ VEČER – oslava stých „narozenin“ našeho státu

Místo koncertu: Pivovarská zahrada
http://festivalkrumlov.cz/wp-content/uploads/2018/04/Čechomor-–-malá.jpg

11/08 Sobota 2018 Sobota 19:30 a 20:30

ČESKO-SLOVENSKÝ VEČER – oslava stých „narozenin“ našeho státu

19:30 Náměstí Svornosti – Vojenská hudba Olomouc (ČR)

20:30 Pivovarská zahrada 

Vojenská hudba Olomouc, dirigent: major Gustav Foret

Lúčnica (Slovensko)

Čechomor (ČR) s hostující zpěvačkou Martinou Partlovou, František Černý, Karel Holas, Adam Malík, Lukáš Čunta, Matěj Lienert;

Dechová hudba Vlado Kumpana (ČR)

Gastronomie obou národů s jejími specialitami (pivo, víno, nealko, bufet z českých a slovenských lahůdek) v rámci vstupenky ZDARMA .


Koupit vstupenky

Program

19:30 Náměstí Svornosti / 7:30 p.m. Náměstí Svornosti
20:30 Pivovarská zahrada / 8:30 p.m. Brewery Garden

Vojenská hudba Olomouc 

Julius Fučík (1872–1916): Florentinský pochod 
Bedřich Smetana (1824–1984): Skočná z opery Prodaná nevěsta 
Antonín Dvořák (1841–1904): Slovanský tanec č. 7 
Jaroslav Ježek (1916–1942): Bugatti step (solo pro 4 klarinety)

 

Taneční soubor, Zpěvácká skupina a Orchestr Uměleckého souboru Lúčnica (Slovensko / Slovakia) – z tvorby prof. Štefana Nosáľa
ZAPOČINKA
Dynamický kroutivý párový tanec ze středního Slovenska, z oblasti Podpoľania
Hudební zpracování: Svetozár Stračina, primáš: Peter Parničan, choreografie: Štefan Nosáľ
PRI ĽANE
Hry děvčat při tlučení lenu
Hudební zpracování: Svetozár Stračina, choreografie: Štefan Nosáľ
CEPÍKOVÝ
Fígle mládenců při mlácení obilí
Hudební zpracování: Svetozár Stračina, choreografie: Štefan Nosáľ
MAK
Dívčí taneční hra z Gemera, zobrazující pěstování a zpracování máku
Hudební zpracování: Igor Bázli, choreografie: Štefan Nosáľ
DVE PIESNE SPOD POĽANIA
Fujara – originální slovenský hudebný nástroj, používaný původně jako píšťala pastýřů. Je zařazený do kulturního dědictví UNESCO.
Choreografie: Štefan Nosáľ
ZBOJNÍCKY TANEC
Historicky první taneční choreografie prof. Štefana Nosáľa z roku 1951.
Hudební zpracování: Zdenko Mikula
PRÁČKY Z PARCHOVIAN
Tradiční zpěvy a tance z východního Slovenska
Hudební zpracování: Marián Veselský, choreografie: Štefan Nosáľ
FĽAŠKOVÝ – POLKA
Taneční hry s láhvemi a rychlá tradiční polka z východoslovenského Zemplína
Hudební zpracování: Svetozár Stračina, choreografie: Štefan Nosáľ
PO MYJAVSKY
Virtuózní melodie pro cimbál, zpracování na téma písní z oblasti Myjavy, ze západního Slovenska.
Hudební zpracování: Róbert Puškár
HOREHRONCI
Slavnostní párový tanec ze stredního Slovenska, z oblasti Horehronia, z obcí Heľpa a Polomka
Hudební zpracování: Svetozár Stračina, choreografie: Štefan Nosáľ

__________________________________________________________

Čechomor s hostující zpěvačkou Martinou Partlovou; František Černý, Karel Holas, Adam Malík, Lukáš Čunta, Matěj Lienert

BOŠILECKÝ ZVONY
KDYŽ MUZIKY HRÁLI  
NEBER SOBĚ  
HRUŠKA
CHVÁLA BOHU
PROMĚNY                                    
MAMKO NEDÁVEJ MĚ                
BLÍZKO TOMU KAMENI
KDYBY MĚ TAK BYLO
HŘÍŠNÁ STODOLA                        
IRSKÁ
PŘED KOSTELEM
TADY JSEM DOMA                    
GORALE                                   
VČELÍN


O umělcích

Skupina Čechomor v letošním roce oslavuje třicet let od svého vzniku. Své příznivce i respekt kritiků si skupina získala především nápaditým aranžmá a osobitou interpretací hudby, jejímž základem byly a jsou lidové písničky. Od přelomového roku 2001, kdy Čechomor získal tři ceny Anděl (jako skupina roku, za album Proměny i za stejnojmennou skladbu), uběhlo 17 let. Skupina za tu dobu koncertovala nejen doma a na Slovensku, ale i v celé Evropě, procestovala Severní Ameriku, Austrálii i Asii. Spolupracovala s několika výraznými hudebními producenty (např. Ben Mendelson, Gerry Leonard), vystupovala společně s několika symfonickými tělesy, japonským hudebníkem Joji Hirotou, s americkou písničkářkou Suzanne Vega a spoustou dalších. Hudebníci seskupení kolem lídrů skupiny Františka Černého a Karla Holase s hostující zpěvačkou Martinou Pártlovou v posledních letech výrazně pracovali na novém modernějším zvuku, výraznějším aranžmá a také na novém repertoáru. Je toho důkazem i nové album Nadechnutí (2018).  


www.cechomor.cz

Lúčnica, slovenský umělecký soubor, nositel nejvyšších domácích i mezinárodních ocenění, symbolizuje originální kulturu národa, jedinečného ve svých tanečních, instrumentálních a vokálních projevech. Slovenské lidové umění našlo v Lúčnici svého upřímného reprezentativního představitele, který plnými hrstmi rozdává unikátní a neopakovatelné plody bohaté tradice nadšenému publiku doma i v zahraničí. Je uměleckým a generačním pojítkem mezi tradicemi minulosti a bouřlivou, ale zároveň jedinečnou nádhernou přítomností. Lúčnica dostala do svého rodného listu dvě charakteristiky. První je věčná mladost ztělesněná členy souboru – studenty bratislavských vysokých a středních škol, kterých se od začátku aktivní činnosti v roku 1948 vystřídalo v souboru na 2000. Druhou charakteristikou je umělecké směřování souboru, kterého pramenem tvorby je tradiční lidové umění a jeho jedinečné profesionální jevištní zpracování v tvorbě uměleckého šéfa a hlavního choreografa souboru prof. Štefana Nosáľa. Lúčnica svým špičkovým uměním, krásou, mladostí a výbušným temperamentem okouzlila diváky nejen doma, ale i v šedesáti státech Evropy, Ásie, Afriky, Ameriky a Austrálie. Stala se kulturním fenoménem a diplomatem své země, reprezentující Slovensko (před rokem 1993 i Československo) tím nejuniverzálnějším jazykem – vlastní originální národní kulturou, která nepotřebuje žádného tlumočníka. Celá 65letá historie Lúčnice je úzce spojená s osobností uměleckého vedoucího a choreografa Štefana Nosáľa. Jeho umělecký génius a osobitá invence a vitalita vytvarovala z Lúčnice špičkové těleso. V čele souboru vytvořil více než 100 choreografií a celovečerních programů.


www.lucnica.sk

Kapela Kumpanovi muzikanti vznikla na podzim roku 2001, hned v roce 2003 vyhrála Mistrovství Evropy moravské a české hudby v profesionální kategorii ve švýcarském Seedorfu. Skupina se skládá ze 13 profesionálních muzikantů, působících v různých orchestrech, jako je např. Česká filharmonie nebo orchestr Národního divadla v Brně. Ročně odehrají Kumpanovi muzikanti zhruba 60 koncertů v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Francii, Holandsku nebo v Belgii. Za dobu svého působení vydali 17 alb, podíleli se na poslední desce skupiny Čechomor s názvem Nadechnutí, která vyšla letos v březnu, a kapelník Vlado Kumpan vydal také 7 sólových alb.

 


Historie Vojenské hudby v Olomouci se datuje již od doby Rakousko-Uherska. Po řadě reorganizací začal orchestr psát svou novodobou historii jako hudba 4. pěšího pluku. To bylo v roce 1945. V současné době je Vojenská hudba Olomouc profesionálním dechovým orchestrem v počtu 49 hudebníků a dvou dirigentů. Většina členů orchestru jsou absolventy vojenské konzervatoře nebo státních konzervatoří, popř. absolventi JAMU a AMU, což se odráží v umělecké kvalitě orchestru a náročnosti hraných skladeb. Mimo klasický repertoár pro dechový orchestr, obohacuje svá vystoupení i o instrumentace melodií z filmů a muzikálů a skladeb populárních skupin. Ve své koncertní činnosti hojně využívá i tvorby moravských autorů. V současnosti je velitelem a přitom hlavním dirigentem hudby major Gustav Foret a jeho zástupcem kapitán Richard Czuczor.

 


Zůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově