Cigánski Diabli

Místo koncertu: Zámecká jízdárna
http://festivalkrumlov.cz/wp-content/uploads/2018/02/ciganski-diabli-upr.png

26/07 2018 Čtvrtek 19:30

Zámecká jízdárna

Carmen Fantasy by Gypsy Devils – tanečně-hudební představení inspirované slavnou operou G. Bizeta
Cigánski Diabli (Slovensko)

Ernest Šarközi /cimbál/, Silvia Šarközi /violoncello a zpěv/, Štefan Picúr Banyák /1. housle, primarius/,  Emil Hasala /housle a texty/, Jozef Farkaš /viola/, Róbert Fehér /kontrabas, kytara/, Zoltán Grunza /klarinet a tárogató/ 

 

 

Taneční skupina Čarovné Ostrohy – Magic Spurs
Peter Živner
(Slovensko) – vedoucí skupiny

Denisa Sofia Pavelová /flamenco tanec/, Árpád Jánoška /zpěv/


Koupit vstupenky

Program

Carmen Fantasy by Gypsy Devils – tanečně-hudební představení inspirované slavnou operou G. Bizeta

Slavné melodie Georgese Bizeta zazní v originální úpravě Ernesta Šarköziho, vedoucí osobnosti orchestru Cigánski Diabli, jednoho z nejlepších orchestrů v kategorii etno a world music na světě. Mistrovsky zde kombinují folklór s ostatními hudebními žánry (jazz, etno, flamenco), a doplňují je o výjimečnou virtuozitu, která je neodmyslitelnou součástí jejich uměleckého projevu.


O umělcích

Cigánski Diabli je název jedinečného seskupení hudebníků, kteří od roku 1991 dokázali to, co se ve střední Evropě podařilo málokomu. Orchestr Cigánski Diabli není folklorní romské seskupení nadšených amatérů, ale jde o renomovanou skupinu osmi profesionálů, skvělých hudebníků s klasickým školením. Jejich produkci romský naturel vtiskl zvláštní, podmanivou atmosféru a nezapřou svůj temperament. Alba z produkce Cigánských Diablů jsou žádaná a ceněná pro originální aranžmá i perfektní hráčské umění. Interpretují klasiku po svém, ale ctí její zákonitosti, nevyhýbají se operetnímu či muzikálovému repertoáru, vybírají si hudební lahůdky z folkloru cikánského, slovenského, ruského, maďarského, židovského i rumunského, přičemž vždy uchvátí houslová sóla primáše Štefana Banyáka či hráče na cimbál Ernesta Šarköziho, podobně jako violoncello jeho manželky Silvie, klarinet Zoltána Grunzy. Z významných koncertních pódií, na kterých orchestr koncertoval, jmenujme Berlínskou filharmonii, Komische Oper a Kozerthaus v Berlíně, Royal Opera House v Londýně, Hans Max Saal v Mnichově, Smetanovu síň v Praze, Konzert und Kongressaal v Luzernu, Concert Hall v Melbourne, Goldener Saal-Musikverein ve Vídni ad. Orchestr vystupoval na mnohých významných hudebních festivalech, jako jsou BadKissinger Sommer, Beethovenfest Bonn, David Oistrach festival Pärnu, Liszt festival Raiding, Euroclassic Pirmasens, World Arts festival Jeju či Pražské jaro. Spolupracuje s mnohými předními symfonickými orchestry, dirigenty, pěvci a instrumentalisty rozličných hudebních žánrů – Ramón Vargas, Paul Gulda & Vídeňské smyčcové kvarteto, Gipsy Kings nebo Rick Astley. Cigánski Diabli jsou velmi příznivě přijímáni i širokou veřejností, doma i v zahraničí, o čem svědčí pozvánky na mnohé významné festivaly a také desítky tisíc prodaných CD nosičů, které dosáhly na 3 zlaté a 2 platinová ocenění. V roce 2000 soubor převzal od Slovenské hudební akademie 3x cenu Grammy – za Nejlepší orchestr, Nejlepší album a Nejlepší interpret.


www.ciganskidiabli.sk

O umělcích

Soubor Čarovné ostrohy je považovaný za zakladatele folklórní moderny a jsou seskupením, které reprezentuje slovenský netradiční folklór doma i v zahraničí. Vznikl v roce 2004 a jejich taneční mistrovství se dostalo do širšího povědomí publika a svými oduševnělými vystoupeními si získali srdce diváků. Mezi poslední a nejznámější vystoupení skupiny patří energická show Rockom krokom aneb folklór natvrdo, v kterém za asistence vzdušných akrobatek, breakdancerů a rockových muzikantů předvádějí jedinečné choreografie světové pop-music v kombinaci s nejznámějšími folklórními písněmi v rockovém provedení  a spojují tak svět tradicí se světem moderního projevu.


www.carovneostrohy.sk

Zůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově