Javier Perianes /klavír/, Filharmonie B. Martinů, Manuel Hernández-Silva /dirigent/

Místo koncertu: Zámecká jízdárna
http://festivalkrumlov.cz/wp-content/uploads/2017/11/3.8..jpg

03/08 2018 Pátek 19:30

Zámecká jízdárna

Koncert je věnován členům Klubu přátel MHF Český Krumlov

Javier Perianes  (Španělsko) – klavír
Filharmonie Bohuslava Martinů (ČR)
Manuel Hernández-Silva (Venezuela/Španělsko) – dirigent

 


Koupit vstupenky

Program

Edvard Hagerup Grieg (1843–1907): Klavírní koncert a moll op. 16 
Allegro molto moderato
Adagio
Allegro moderato molto e marcato

přestávka

Leoš Janáček (1854–1928): Taras Bulba
I. Smrt Andrijova 
II. Smrt Ostapova 
III. Proroctví a smrt Tarase Bulby 

Leoš Janáček (1854–1928): Sinfonietta
Allegretto (Fanfára)
Andante (Hrad)
Moderato (Králové klášter)
Allegretto (Ulice)
Andante con moto (Radnice)


O umělcích

Španělský klavírista Javier Perianes, rodák z Andalusie, zavítal během své úspěšné kariéry téměř do všech významných koncertních sálů doslova celého světa (newyorské Carnegie Hall, pařížských Théâtre des Champs-Élysées a Salle Pleyel, londýnské Wigmore Hall, Barbican Centre či Royal Festival Hall, Berlínské filharmonie, Musikvereinu ve Vídni, Concertgebouw v Amsterdamu nebo Suntory Hall v Tokiu). Spolupracoval s Danielem Barenboimem, Zubinem Mehtou, Lorinem Maazelem, Vasilijem Petrenkem, Danielem Hardingem ad., a s takovými prestižními orchestry, jakými jsou Vídeňská a Londýnská filharmonie, BBC Philharmonic Orchestra, Orchestre de Paris, Cleveland Orchestra či Hamburský, Chicagský a Bostonský symfonický orchestr, se kterými absolvoval turné po Austrálii a Novém Zélandu. V jeho repertoáru figurují kromě klasických děl klavírní a komorní literatury Mozarta, Beethovena, Schuberta, Chopina či Mendelssohna, také skladby méně známých španělských autorů (za nahrávku Noci ve španělských zahradách Manuela de Fally s BBC Symphony Orchestra získal v roce 2012 nominaci na Latin Grammy). Je držitelem řady ocenění včetně Premio Nacional de Música, udělované španělským ministerstvem kultury (2012). Nahrává exkluzivně pro label Harmonia Mundi. Jeho Griegův Klavírní koncert a výběr z Lyrických kusů zaznamenal u kritiků velký úspěch a byl popsán jako „nový standard“ časopisem Classica, který mu udělil ocenění „Choc“; současně získal ocenění „Editor’s Choice“ od časopisu Gramophone a ocenění „Maestro“ od časopisu Pianiste.


www.javierperianes.com

Manuel Hernández-Silva působí jako dirigent na významných mezinárodních festivalech a pravidelně hostuje se zahraničními orchestry. Během své kariéry zaujímal post hlavního dirigenta Córdobského orchestru a pět let jako hlavní hostující dirigent úzce spolupracoval s Orchestrem Simóna Bolívara v Caracasu. V současné době je šéfdirigentem a uměleckým ředitelem Filharmonického orchestru města Malagy a hudebním ředitelem Andaluského mládežnického orchestru.


www.manuelhernandezsilva.com

Filharmonie Bohuslava Martinů patří k předním českým symfonickým orchestrům. Repertoár orchestru tvoří symfonická díla různých slohových období, ale též skladby přesahující i do oblasti jazzu, šansonu nebo populární hudby. Umělecký profil tohoto významného českého orchestru utvářela řada vynikajících dirigentů a sólistů: Jakub Hrůša, Magdalena Kožená, Mischa Maisky, Eugen Indjic, Sharon Kam, Fail Say, Angela Gheorghiu ad. Filharmonie pravidelně účinkuje na festivalech Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Janáčkův máj Ostrava ad., zahraniční turné přivedla orchestr do významných sálů států celého světa. V současné době v čele orchestru stojí Vojtěch Spurný.


www.filharmonie-zlin.cz

Zůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově