Miroslav Ambroš /housle/ a Jaroslaw Nadrzycki /housle/, Jihočeská filharmonie, Jan Kučera /dirigent/

Místo koncertu: Maškarní sál
http://festivalkrumlov.cz/wp-content/uploads/2017/11/24.7.-1.jpg

PARTNER KONCERTU

24/07 2018 Úterý 19:30

Maškarní sál

Miroslav Ambroš (ČR) – housle
Jaroslaw Nadrzycki (Polsko) – housle
Jihočeská filharmonie (ČR)
Jan Kučera (ČR) – dirigent


Koupit vstupenky

Program

Johann Pachelbel (1653-1706): Kánon a Gigue D dur pro troje housle a basso continuo 

Johann Sebastian Bach (1685–1750): Koncert pro dvoje housle d moll, BWV 1043 /
Vivace
Largo ma non tanto
Allegro

přestávka 

Benjamin Britten (1913–1976): Jednoduchá symfonie op. 4 
Bouřlivé bourrée 
Hravé pizzicato 
Sentimentální sarabande 
Veselé finále 

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847): Koncert pro housle a smyčcový orchestr d moll 
Allegro
Andante
Allegro


O umělcích

Miroslav Ambroš započal svá studia u prof. Jiřího Hnyka, dále se zdokonaloval současně na Pražské konzervatoři a Vysoké škole C. M. von Weber v Drážďanech (prof. Ivan Ženatý), na Hudební fakultě AMU (prof. Ivan Štraus) nebo Hochschule für Musik und Theater v Hannoveru (prof. Krzysztof Wegrzyn). Absolvoval také mistrovské kurzy u Pinchase Zukermana, Ruggiera Ricciho a Any Chumachenco. Současně několik let soukromě studoval u legendárního houslisty Mistra Josefa Suka. Je laureátem významných národních a mezinárodních soutěží (např. „Du Prix des Jeunes Talents Européens de Musique Classique“ v Marseille) a držitelem stipendií. Debutoval jako spoluhráč Josefa Suka na festivalu Pražské jaro a natočil s ním CD u vydavatelství Supraphon. Koncertoval sólově s mnoha orchestry pod taktovkou Jiřího Bělohlávka, Leoše Svárovského, Eli Jaffe ad. Opakovaně vystoupil na významných koncertech a festivalech ve většině zemí Evropy, v Kanadě a Jižní Koreji. V březnu 2016 a 2018 uskutečnil mimořádně úspěšná turné po USA ve městech Seattle, San Francisco, Los Angeles, Las Vegas, Phoenix, New York a Little Rock a dostal opětovné pozvání na příští rok.


www.miroslavambros.com

Polský houslista Jarosław Nadrzycki debutoval jako dvanáctiletý v Moskvě ve Velkém sále Moskevské státní konzervatoře P. I. Čajkovského za doprovodu orchestru této instituce. V současné době je považován za jednoho z nejnadějnějších houslových virtuózů své generace. Velký vliv
měla na něj spolupráce Krzysztofem Pendereckým a Maximem Vengerovem. Od roku 2007 je jeho mentorem prof. Igor Petrushevski. Nadrzycki získal ocenění na mnoha soutěžích, například Mezinárodní houslová soutěž Tibora Vargy ve Švýcarsku nebo Henryka Wieniawského v Polsku. V roce 2010 získal první cenu na Mezinárodní houslové soutěži Arama Chačaturiana v Arménii, kdy v rámci svého vítězství vystoupil s Mariinským divadelním orchestrem pod vedením Valerije Gergieva. Během své kariéry vystoupil společně s renomovanými orchestry včetně Královské filharmonie, Hamburské filharmonie nebo Symfonického orchestru Simóna Bolívara, na prestižních pódiích jako Cadogan Hall a Wigmore Hall v Lodýně, Konzerthaus
ve Vídni nebo Mirabell Palace v Salcburku. Mezi největší Nadrzyckého úspěchy z poslední doby patří debut s Londýnským filharmonickým orchestrem a koncertní turné s tělesem MDR Sinfonieorchester pod vedením Kristjana Järviho v rámci 17. ročníku Velikonočního festivalu Ludwiga van Beethovena v Polsku. V roce 2013 provedl houslové koncerty z pera Arama Chačaturjana a Dmitrije Šostakoviče na Mezinárodním festivalu Arama Chačaturjana k 110. výročí narození tohoto skladatele. Od roku 2016 působí jako asistent na smyčcovém oddělení Paderevského hudební akademie v Poznani.


www.jaroslawnadrzycki.com

Dirigent, skladatel a klavírista Jan Kučera patří mezi nejvšestrannější české umělce. Jako dirigent pravidelně spolupracuje s předními českými orchestry, s nimiž kromě klasického repertoáru provedl nebo natočil více než sto symfonických skladeb soudobých autorů, často v premiéře. Jako skladatel zasahuje do mnoha oblastí, tvoří kompozice symfonické, komorní i písňové a zároveň má na svém kontě přes třicet scénických hudeb k inscenacím pražských i oblastních divadelních scén. Pro svou hudební všestrannost a pohotovost je často vyhledáván i k produkcím crossoverových koncertů. Ty naplno projevil v projektu Wanted, kde společně s Dagmar Peckovou a Epoque Orchestra v pražské Lucerně osmnáctkrát uvedli scénickou podobu písní Kurta Weilla. Spolupracuje se SOČR a Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK. Na Nové scéně Národního divadla v Praze nastudoval dvě krátké opery Dmitrije Šostakoviče – Antiformalistický jarmark/Orango a ve světové premiéře svoji komickou operu Rudá Marie, podle rozhlasového seriálu Rodinka Tlučhořových autorů Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse. Jan Kučera je od sezóny 2015/2016 angažován jako šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru.


Jihočeská filharmonie byla v Českých Budějovicích založena v roce 1981 s původním názvem Jihočeský státní orchestr. V současnosti má 37 členů a zůstává jedinou profesionální filharmonií v Jihočeském kraji. U vzniku orchestru stál dirigent Jaroslav Vodňanský, později se ve funkci šéfdirigenta vystřídali Ondřej Kukal, Břetislav Novotný, Jaroslav Krček a Stanislav Vavřínek. Od roku 2008 je šéfdirigentem Jan Talich. Orchestr vedle samozřejmé interpretace hudby klasických skladatelů a skladeb vhodných pro menší orchestry i malý koncertní sál stále více sleduje i současný trend propojování žánrů, objevování nových pohledů na interpretaci a prezentaci a systematicky pracuje na stále vyšší kvalitě. Většina hudebníků jsou mladí, ctižádostiví, šikovní a perspektivní interpreti, kteří velmi vítají jakoukoliv další možnost spolupráce se špičkovými dirigenty i sólisty. Ambicí Jihočeské filharmonie je udržet žádoucí zájem stávajících abonentů a současně se zaměřit na mladší publikum a širší veřejnost tak, aby přišli i ti Jihočeši, které tzv. vážná hudba doposud více méně míjí.


www.jcfilharmonie.cz

Zůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově