Piotr Beczała /tenor/ a Sondra Radvanovsky /soprán/, PKF – Prague Philharmonia, Leoš Svárovský /dirigent/

Místo koncertu: Pivovarská zahrada
http://festivalkrumlov.cz/wp-content/uploads/2017/11/21.7.-2.jpg

21/07 2018 Sobota 20:30

Pivovarská zahrada

Piotr Beczała (Polsko) – tenor
Sondra Radvanovsky (Kanada) – soprán

(Foto: Johannes Ifkovits/Pavel Antonov)

Operní galakoncert
PKF – Prague Philharmonia (ČR)
Leoš Svárovský (ČR) – dirigent


Koupit vstupenky

Program

Giacomo Puccini (1858–1924):
Capriccio sinfonico
„Recondita armonia”, árie Cavaradossiho z 1. dějství opery Tosca
„Vissi d’arte”, árie Tosky z 2. dějství opery Tosca
„E lucevan le stelle”, árie Cavaradossiho z 3. dějství opery Tosca
Giuseppe Verdi (1813–1901):
„D’amor sull’ali rosee”, árie Leonory ze 4. dějství opery Trubadúr
předehra k opeře Nabucco
„Ah! perche qui fuggite”, duet Amélie a Riccarda z 3. dějství opery Maškarní ples

přestávka

Umberto Giordano (1867–1948):
„La mamma morta”, árie Maddaleny z Coigny z 3. dějství opery Andrea Chénier
Georges Bizet (1838–1875):
„La fleur que tu m‘avais jetée”, květinová árie Dona Josého z 2. dějství opery Carmen
Antonín Dvořák (1841–1904:
„Měsíčku na nebi hlubokém“, árie Rusalky z 1. dějství stejnojmenné opery
„Vidino divná, přesladká” árie prince z 1. dějství opery Rusalka
Frederick Loewe (1901–1988) – Alan Jay Lerner (1918–1986):
předehra k muzikálu My Fair Lady
„I Could Have Danced All Night” píseň Lízy Doolittlové z muzikálu My Fair Lady
Franz Lehár (1870–1948):
„Dein ist mein ganzes Herz” árie Su-Čonga z 2. dějství operety Země úsměvů
„Wer hat die Liebe uns ins Herz gesenkt” duet Lízy a Su-Čonga z 2. dějství z operety
Země úsměvů


O umělcích

Polský tenorista Piotr Beczała patří ve svém hlasovém oboru k absolutní světové špičce. Svoji oslnivou kariéru zahájil roku 1996 v zemském divadle v Linci, o rok později se stal členem souboru opery v Curychu a v dubnu 2004 debutoval v Covent Garden jako Italský zpěvák ve Straussově Růžovém kavalírovi. Dva roky nato se poprvé představil v milánské La Scale jako Vévoda ve Verdiho Rigolettovi a se stejnou rolí vzápětí debutoval také v Metropolitní opeře. Další významný milník jeho umělecké dráhy představoval roku 2009 rychlý záskok za Rolanda Villazóna při představení Donizettiho Lucie z Lammermooru s Annou Netrebko v titulní roli, které bylo v rámci projektu Metropolitní opery „Live in HD“ přenášeno živě do celého světa. Pěvcova bohatá diskografie zahrnuje řadu CD nahrávek stěžejních rolí klasického operního repertoáru. Na svém CD s názvem Slavic Opera Arias má i skvělého Prince z Dvořákovy Rusalky a Jeníka ze Smetanovy Prodané nevěsty. Od roku 2012 nahrává exkluzívně pro Deutsche Grammophon. 


www.piotrbeczala.com

Americko-kanadská sopranistka Sondra Radvanovsky je celosvětově uznávanou umělkyní vystupující na nejprestižnějších operních pódiích. Hloubku a nádherné zabarvení jejího hlasu doplňuje její mimořádné dramatické nadání a všestrannost při provádění velmi rozsáhlého repertoáru od titulních rolí jako Rusalka a Lucrezia Borgia po Roxanne v Cyranovi z Bergeracu a titulní roli v opeře Manon Lescaut. Je považována za jednu z nejlepších sopranistek Verdiho oper současnosti a současně za jednu z nejlepších interpretek bel canta. Z belcantového repertoáru jmenujme její vynikající ztvárnění Donizettiho „tří královen”, hlavních sopránových rolí v jeho tudorovských dramatech. V sezóně 2015/16 zpívala Sondra Radvanovsky titulní role v inscenacích Anna Bolena, Maria Stuarda i roli královny Alžběty v opeře Roberto Devereux, což žádná jiná pěvkyně v historii Metropolitní opery nedokázala. Role tří královen vyzdvihly její herecké schopnosti a hlasovou vytříbenost ve velmi rozdílných rolích. Deník New York Times popsal její umění těmito slovy „vystoupení plné citové zranitelnosti a hlasové troufalosti, milník v kariéře významné umělkyně”. Radvanovsky byla kritikou označena jako „Norma své generace“. Na úvod letošní sezóny Met uvedla s mimořádným úspěchem nové nastudování právě tohoto Belliniho mistrovského díla.


www.sondraradvanovsky.com

Leoš Svárovský vystudoval hru na flétnu na Pražské konzervatoři a dirigování na Hudební akademii múzických umění u prof. Václava Neumana. Svou kariéru začal v pražském Národním divadle jako asistent Zdeňka Košlera. V roce 1991 byl nadací Herberta von Karajana pozván ke spolupráci s Georgem Soltim, Claudiem Abbadem a Vídeňskými filharmoniky na festivalu Sommerspiele Salzburg. Od počátků své kariéry byl šéfdirigentem vynikajících českých a slovenských orchestrů. Působil např. jako hlavní dirigent baletu pražského Národního divadla a umělecký šéf a šéfdirigent Státní opery Praha. Působí u Slovenské filharmonie jako stálý hostující dirigent, spolupracuje s Českou filharmonií a s Českým filharmonickým sborem Brno. Je pravidelně zván na pódia mnoha renomovaných hudebních festivalů v České republice i v zahraničí a spolupracoval s mnoha významnými sólisty i s vynikajícími zahraničními orchestry. Většina nahrávek Leoše Svárovského byla pořízena firmou Supraphon Records, ale spolupracoval také s dalšími významnými nahrávacími společnostmi, např. Newport Classic, New Millenium Records BBC a ULTRAPHON Arco Diva. Od roku 2000 je pedagogem na katedře dirigování HAMU v Praze a od roku 2014 šéfdirigentem Aichi Symphony Orchestra v Nagoyi v Japonsku.


www.leossvarovsky.com

Orchestr PKF – Prague Philharmonia založil roku 1994 Jiří Bělohlávek pod názvem Pražská komorní filharmonie jako těleso složené z čerstvých absolventů hudebních škol. Bělohlávek stál v čele orchestru až do roku 2005, kdy jej na tři koncertní sezóny vystřídal švýcarský dirigent Kaspar Zehnder. V letech 2008–2016 působil jako její šéfdirigent a umělecký ředitel Jakub Hrůša. Od sezóny 2015/2016 vede orchestr francouzský dirigent Emmanuel Villaume. Stěžejní repertoárovou oblastí je od počátku existence souboru hudba vídeňského klasicismu, která je doplňována skladbami období romantismu a zvláštní koncertní řadou s hudbou 20. století. Za třiadvacet let svého působení se orchestr etabloval jako jedno z nejuznávanějších těles na domácí scéně a pravidelně vystupuje i na zahraničních pódiích. Natočil již více než 80 alb pro přední světová vydavatelství (Deutsche Grammophon, Harmonia Mundi, Decca) a obdržel za ně četná prestižní ocenění.


www.pkf.cz

Zůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově