ČESKO-SLOVENSKÝ VEČER – oslava stých „narozenin“ našeho státu

Místo koncertu: Pivovarská zahrada
http://festivalkrumlov.cz/wp-content/uploads/2018/04/Čechomor-–-malá.jpg

11/08 Sobota 2018 Sobota 19:30 a 20:30

ČESKO-SLOVENSKÝ VEČER – oslava stých „narozenin“ našeho státu

19:30 Náměstí Svornosti – Vojenská hudba Olomouc (ČR)

20:30 Pivovarská zahrada – Čechomor (ČR) s hostující zpěvačkou Martinou Partlovou, František Černý, Karel Holas, Adam Malík, Lukáš Čunta, Matěj Lienert; Lúčnica (Slovensko); Vojenská hudba Olomouc (ČR); Dechová hudba Vlado Kumpana (ČR)

Gastronomie obou národů s jejími specialitami (pivo, víno, nealko, bufet z českých a slovenských lahůdek) v rámci vstupenky ZDARMA .


Koupit vstupenky

Program

Program v jednání.


O umělcích

Skupina Čechomor v letošním roce oslavuje třicet let od svého vzniku. Své příznivce i respekt kritiků si skupina získala především nápaditým aranžmá a osobitou interpretací hudby, jejímž základem byly a jsou lidové písničky. Od přelomového roku 2001, kdy Čechomor získal tři ceny Anděl (jako skupina roku, za album Proměny i za stejnojmennou skladbu), uběhlo 17 let. Skupina za tu dobu koncertovala nejen doma a na Slovensku, ale i v celé Evropě, procestovala Severní Ameriku, Austrálii i Asii. Spolupracovala s několika výraznými hudebními producenty (např. Ben Mendelson, Gerry Leonard), vystupovala společně s několika symfonickými tělesy, japonským hudebníkem Joji Hirotou, s americkou písničkářkou Suzanne Vega a spoustou dalších. Hudebníci seskupení kolem lídrů skupiny Františka Černého a Karla Holase s hostující zpěvačkou Martinou Pártlovou v posledních letech výrazně pracovali na novém modernějším zvuku, výraznějším aranžmá a také na novém repertoáru. Je toho důkazem i nové album Nadechnutí (2018).  


www.cechomor.cz

Lúčnica, slovenský umělecký soubor, nositel nejvyšších domácích i mezinárodních ocenění, symbolizuje originální kulturu národa, jedinečného ve svých tanečních, instrumentálních a vokálních projevech. Slovenské lidové umění našlo v Lúčnici svého upřímného reprezentativního představitele, který plnými hrstmi rozdává unikátní a neopakovatelné plody bohaté tradice nadšenému publiku doma i v zahraničí. Je uměleckým a generačním pojítkem mezi tradicemi minulosti a bouřlivou, ale zároveň jedinečnou nádhernou přítomností. Lúčnica dostala do svého rodného listu dvě charakteristiky. První je věčná mladost ztělesněná členy souboru – studenty bratislavských vysokých a středních škol, kterých se od začátku aktivní činnosti v roku 1948 vystřídalo v souboru na 2000. Druhou charakteristikou je umělecké směřování souboru, kterého pramenem tvorby je tradiční lidové umění a jeho jedinečné profesionální jevištní zpracování v tvorbě uměleckého šéfa a hlavního choreografa souboru prof. Štefana Nosáľa. Lúčnica svým špičkovým uměním, krásou, mladostí a výbušným temperamentem okouzlila diváky nejen doma, ale i v šedesáti státech Evropy, Ásie, Afriky, Ameriky a Austrálie. Stala se kulturním fenoménem a diplomatem své země, reprezentující Slovensko (před rokem 1993 i Československo) tím nejuniverzálnějším jazykem – vlastní originální národní kulturou, která nepotřebuje žádného tlumočníka. Celá 65letá historie Lúčnice je úzce spojená s osobností uměleckého vedoucího a choreografa Štefana Nosáľa. Jeho umělecký génius a osobitá invence a vitalita vytvarovala z Lúčnice špičkové těleso. V čele souboru vytvořil více než 100 choreografií a celovečerních programů.


www.lucnica.sk

Historie Vojenské hudby v Olomouci se datuje již od doby Rakousko-Uherska. Po řadě reorganizací začal orchestr psát svou novodobou historii jako hudba 4. pěšího pluku. To bylo v roce 1945. V současné době je Vojenská hudba Olomouc profesionálním dechovým orchestrem v počtu 49 hudebníků a dvou dirigentů. Většina členů orchestru jsou absolventy vojenské konzervatoře nebo státních konzervatoří, popř. absolventi JAMU a AMU, což se odráží v umělecké kvalitě orchestru a náročnosti hraných skladeb. Mimo klasický repertoár pro dechový orchestr, obohacuje svá vystoupení i o instrumentace melodií z filmů a muzikálů a skladeb populárních skupin. Ve své koncertní činnosti hojně využívá i tvorby moravských autorů. V současnosti je velitelem a přitom hlavním dirigentem hudby major Gustav Foret a jeho zástupcem kapitán Richard Czuczor.

 


Zůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově