Cigánski Diabli

Místo koncertu: Zámecká jízdárna
http://festivalkrumlov.cz/wp-content/uploads/2017/11/26.7..jpg

26/07 2018 Čtvrtek 19:30

Zámecká jízdárna

„CARMEN à la Gypsy Devils“- tanečně-hudební představení inspirované slavnou operou G. Bizeta
Cigánski Diabli (Slovensko)
Štefan Banyák / primáš/, Ernest Šarközi /cimbál/, Silvie Šarközi /violoncello/, Zoltán Grunza /klarinet/,
Jozef Farkaš /viola/, Alexander Mihák /kontrabas/ a Tibor Lévai /kontrabas/
Taneční skupina Credance a baletní soubor Slovenského národního divadla
Ladislav Cmorej (Slovensko) – choreografie a režie


Koupit vstupenky

Program

„CARMEN à la Gypsy Devils“- tanečně-hudební představení inspirované slavnou operou G. Bizeta

Slavné melodie Georgese Bizeta zazní v originální úpravě Ernesta Šarköziho, vedoucí osobnosti orchestru Cigánski Diabli, jednoho z nejlepších orchestrů v kategorii etno a world music na světě. Mistrovsky zde kombinují folklór s ostatními hudebními žánry (jazz, etno, flamenco), a doplňují je o výjimečnou virtuozitu, která je neodmyslitelnou součástí jejich uměleckého projevu.


O umělcích

Cigánski Diabli je název jedinečného seskupení hudebníků, kteří od roku 1991 dokázali to, co se ve střední Evropě podařilo málokomu. Orchestr Cigánski Diabli není folklorní romské seskupení nadšených amatérů, ale jde o renomovanou skupinu osmi profesionálů, skvělých hudebníků s klasickým školením. Jejich produkci romský naturel vtiskl zvláštní, podmanivou atmosféru a nezapřou svůj temperament. Alba z produkce Cigánských Diablů jsou žádaná a ceněná pro originální aranžmá i perfektní hráčské umění. Interpretují klasiku po svém, ale ctí její zákonitosti, nevyhýbají se operetnímu či muzikálovému repertoáru, vybírají si hudební lahůdky z folkloru cikánského, slovenského, ruského, maďarského, židovského i rumunského, přičemž vždy uchvátí houslová sóla primáše Štefana Banyáka či hráče na cimbál Ernesta Šarköziho, podobně jako violoncello jeho manželky Silvie, klarinet Zoltána Grunzy, viola Jozefa Farkaše nebo kontrabas Alexandra Miháka a Tibora Lévaie. Z významných koncertních pódií, na kterých orchestr koncertoval, jmenujme Berlínskou filharmonii, Komische Oper a Kozerthaus v Berlíně, Royal Opera House v Londýně, Hans Max Saal v Mnichově, Smetanovu síň v Praze, Konzert und Kongressaal v Luzernu, Concert Hall v Melbourne, Goldener Saal-Musikverein ve Vídni ad. Orchestr vystupoval na mnohých významných hudebních festivalech, jako jsou BadKissinger Sommer, Beethovenfest Bonn, David Oistrach festival Pärnu, Liszt festival Raiding, Euroclassic Pirmasens, World Arts festival Jeju či Pražské jaro. Spolupracuje s mnohými předními symfonickými orchestry, dirigenty, pěvci a instrumentalisty rozličných hudebních žánrů – Ramón Vargas, Paul Gulda & Vídeňské smyčcové kvarteto, Gipsy Kings nebo Rick Astley. Cigánski Diabli jsou velmi příznivě přijímáni i širokou veřejností, doma i v zahraničí, o čem svědčí pozvánky na mnohé významné festivaly a také desítky tisíc prodaných CD nosičů, které dosáhly na 3 zlaté a 2 platinová ocenění. V roce 2000 soubor převzal od Slovenské hudební akademie 3x cenu Grammy – za Nejlepší orchestr, Nejlepší album a Nejlepší interpret.


www.ciganskidiabli.sk

Credance je mezinárodní taneční skupina, složená z profesionálních tanečníků všech možných žánrů. Hlavním cílem této skupiny je kreativní a nekonvenční sloučení tanečních stylů, někdy i zdánlivě nespojitelných a tím si vytvořili svůj vlastní originální styl. Členové působí jako sólisté v Divadle Nová scéna, v Slovenském národním divadle a v dalších tanečních produkcích doma i v zahraničí. Významný mediální úspěch jim přinesla účast ve finále soutěže Československo má talent 2012.


Zůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově