Giuseppe Verdi: Messa da Requiem, Filharmonie Bohuslava Martinů, Stanislav Vavřínek /dirigent/

Místo koncertu: Pivovarská zahrada
http://festivalkrumlov.cz/wp-content/uploads/2017/02/Verdi-image.jpg

Pátek 4. 8. 20:30, Pivovarská zahrada

Messa da Requiem

Sólisté v jednání
Český filharmonický sbor Brno (ČR)
Filharmonie Bohuslava Martinů (ČR)
Stanislav Vavřínek (ČR) – dirigent

 

PARTNER KONCERTU


Koupit vstupenky

Program

Giuseppe Verdi (1813-1901): Messa da Requiem


O umělcích

Český filharmonický sbor Brno patří k nejužší světové špičce.  Dirigenti, orchestry a sólisté, s nimiž sbor doposud spolupracoval, se o něm vyjadřují v superlativech. Kritika pak oceňuje především kompaktní zvuk a širokou škálu výrazových prostředků, jimiž disponuje. Český filharmonický sbor Brno (založen 1990) vystupuje na všech evropských prestižních festivalech i významných koncertech a vždy dokáže posluchače uchvátit vysokou profesionalitou a mimořádným hudebním cítěním. Za úspěchy tělesa stojí jeho zakladatel, sbormistr a ředitel Petr Fiala. Druhým sbormistrem je Jan Ocetek, absolvent Pedagogické a Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a sbormistrovství na JAMU.


www.cfsbrno.cz

Stanislav Vavřínek patří v současnosti k nejvýznamnějším a nejžádanějším dirigentským osobnostem v České republice. Vystudoval na brněnské konzervatoři flétnu a dirigování. Ve studiu dirigování pak pokračoval na pražské Akademii múzických umění u profesorů Elišky, Vajnara a Štycha. Jako host spolupracoval s více než třiceti symfonickými i komorními orchestry, jako např. Filharmonie Brno, Pražská komorní filharmonie, Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Slovenská filharmonie, Hamburger Symphoniker, Gdaňská filharmonie a další. Dirigoval v Německu, Rakousku, Belgii, Švýcarsku, Polsku, Španělsku či Japonsku. V letech 1999-2008 působil jako šéfdirigent Jihočeské filharmonie. Rovněž několik let působil jako pedagog oboru dirigování na pražské AMU. Šéfdirigentem Filharmonie Bohuslava Martinů se stal v rozmezí let 2008-2015. Během jeho vedení zlínské filharmonie zazněla díla, jako například I. Stravinskij: Svěcení jara, H. Berlioz: Fantastická symfonie, L. Janáček: Glagolská mše, J. Sibelius: Symfonie č. 2, A. Bruckner: Symfonie č. 4 – Romantická, B. Smetana: Má vlast, J. Massenet – Máří Magdaléna, C. Orff: Carmina burana, I. Stravinskij: Petruška, A. L. Webber: Requiem, L. Janáček: Sinfonietta a další.

Filharmonie Bohuslava Martinů vznikla v roce 1946 a postupně se stala významným českým orchestrem, jenž dostal svůj dnešní název Filharmonie Bohuslava Martinů na začátku roku 1989. Jeho repertoár tvoří téměř všechna symfonická díla různých slohových období, ale i velké množství skladeb současnosti a skladby přesahující i do oblasti jazzu, šansonu nebo populární hudby. Spolupráce s rozhlasem a televizí, stejně jako nahrávky na zvukové nosiče nebo vystoupení na festivalech u nás i v zahraničí jsou pravidelnou součástí činnosti orchestru. Od roku 1972 je FBM pořadatelem ojedinělého mezinárodního festivalu mladých koncertních umělců Talentinum, dále organizuje od roku 1999 mezinárodní hudební festival Harmonia Moraviae. Začátkem roku 2011 filharmonie přesídlila z již nedostačujícího Domu umění do nově postavené koncertní síně ve zlínském Kongresovém centru. V nedávné době zde vystupovaly takové významné sólistické osobnosti, jako Rolando Villazón, Mischa Maisky, Eugen Indjic, Sharon Kam, Magdalena Kožená, Vadim Gluzman, Fail Say a další. Orchestr utvářela řada vynikajících šéfdirigentů, jmenujme Rostislava Hališku, Tomáše Koutníka, Jakuba Hrůšu, Stanislava Vavřínka, v současné době v čele orchestru stojí Vojtěch Spurný.


www.filharmonie-zlin.cz

Zůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově