Julian Rachlin /housle, dirigent/ a Sarah McElravy /viola/, Jihočeská filharmonie

Místo koncertu: Zámecká jízdárna
http://festivalkrumlov.cz/wp-content/uploads/2017/03/28.7.-RachlinMcElravy-1.jpg

Pátek 28.7. 19:30, Zámecká jízdárna

Koncert je věnován členům Klubu přátel MHF

Julian Rachlin (Litva/Rakousko) – housle / dirigent
Sarah McElravy (Kanada) – viola
Jihočeská filharmonie (ČR)


Koupit vstupenky

Program

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791): Koncertantní symfonie  pro housle, violu a orchestr Es dur, KV 364

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791): Symfonie č. 35 „Haffnerova“ D dur, KV 385

přestávka

Ludwig van Beethoven (1770-1827): Houslový koncert D dur op. 61


O umělci


Julian Rachlin patří k nejzajímavějším a nejuznávanějším houslistům naší doby. Během prvních tří desetiletí své kariéry si vybudoval blízký vztah s mnoha věhlasnými dirigenty a orchestry. Julian Rachlin je sám též uznávaným dirigentem a v současné době již druhou sezónu působí jako hlavní hostující dirigent orchestru Royal Northern Sinfonia. Tento rok v srpnu bude ústřední postavou hudebního festivalu „Julian Rachlin & Friends Festival“, jehož dějištěm je Palma na Mallorca. Mezi nejvýznamnější angažmá Juliana Rachlina v sezóně 2016/2017 lze zařadit vystoupení s Mnichovskou filharmonií a Zubinem Mehtou, Petrohradskou filharmonií a  Gianandreaou Nosedou a londýnským souborem Philharmonia Orchestra a Jakubem Hrůšou, turné po Severní Americe s Čínskou filharmonií a dirigentem Long Yu a také jeho návrat na Edinburský festival společně s filharmonickým orchestrem divadla La Scala and Riccardem Chaillym. V nedávné době byl jmenován hlavním hostujícím dirigentem Filharmonické orchestru v Turku ve Finsku s tím, že tento post zaujme v sezóně 2017/2018, a dále diriguje, mimo jiné, Čínský filharmonický orchestr, soubor Orchestra della Svizzera Italiana, Královskou liverpoolskou filharmonii, Lucemburskou filharmonii, Anglický komorní orchestr a Státní akademický symfonický orchestr Ruské federace. Julian Rachlin se narodil v Litvě a v roce 1978 emigroval do Vídně. Studoval hru na housle pod vedením Borise Kuschnira a na Vídeňské konzervatoři ve třídě Pinchase Zukermana. Poté, co v roce 1988 získal cenu „Mladý hudebník roku“ v soutěži Eurovision, se stal nejmladším sólistou všech dob, který hrál s Vídeňským filharmonickým orchestrem, kde debutoval pod taktovkou Riccarda Mutiho. Na doporučení Marisse Jansonse začal Rachlin dirigovat se Sophie Rachlin. Od září 1999 působí na fakultě hry na housle na konzervatoři při Vídeňské univerzitě. Julian Rachlin je současně vynikajícím hráčem na violu a jeho nahrávky pro společnosti Sony Classical, Warner Classics a Deutsche Grammophon byly přijaty s nadšením. Jako velvyslanec dobré vůle UNICEF se věnuje aktivní pomoci ve vzdělávání a práci pro charitu. Hraje na housle „ex Liebig“ Stradivari z roku 1704 a na violu Lorenzo Storioni z roku 1785, zapůjčené nadací Dkfm. Angelika Prokopp Privatstiftung. Sponzorem jeho strun je společnost Thomastik-Infeld.

 


www.julianrachlin.com

Kanadská houslistka a violistka Sarah McElravy se v průběhu své mezinárodní kariéry soustředí na sólová vystoupení, recitály a komorní hudbu. Po velmi kladném přijetí v Evropě a Severní Americe v nadcházející sezóně vystoupí se Slovinským filharmonickým orchestrem, Filharmonickým orchestrem v Turku, Jihočeskou filharmonií a souborem Royal Northern Sinfonia. V oblasti komorní hudby bude spolupracovat s Festivalem VIVARTE v Moskvě, festivalem „Romantic Russia“ v Bogotě, festivalem „Julian Rachlin & Friends Festival“ ve městě Palma de Mallorca a na třech projektech vídeňského Musikvereinu společně s Itamarem Golanem, Julianem Rachlinem, Nicolasem Altstaedtem, Vilde Frang a dalšími. V sezóně 2016/17 Sarah McElravy provedla Pendereckého dvojkoncert společně s ansámblem Sinfonietta Cracowia a Krzysztofem Pendereckim a vystoupila na koncertech komorní hudby s umělci jako Janine Jansen, Boris Brovtsyn, Mischa Maisky, Daniel Müller-Schott, Boris Andrianov a Alexander Buzlov. Založila společnost Chamber Music Society México a je zakládajícím členem cenami ověnčeného souboru Linden String Quartet. Sarah McElravy úspěšně dokončila studia na Clevelandském hudebním institutu a následně absolvovala dvouletý rezidenční studijní program pro kvarteta na Yaleské univerzitě pod vedením Tokijského smyčcového kvarteta. Sarah McElravy hraje na italské housle z roku cca. 1850, které jí byly zapůjčeny vídeňskou nadací Dkfm. Angelika Prokopp Privatstivftung.


www.sarahmcelravy.com

Jihočeská filharmonie byla v Českých Budějovicích založena v roce 1981 s původním názvem Jihočeský státní orchestr. V současnosti má 37 členů a zůstává jedinou profesionální filharmonií v Jihočeském kraji. U vzniku orchestru stál dirigent Jaroslav Vodňanský, později se ve funkci šéfdirigenta vystřídali Ondřej Kukal, Břetislav Novotný, Jaroslav Krček a Stanislav Vavřínek. Od roku 2008 je šéfdirigentem Jan Talich. Orchestr vedle samozřejmé interpretace hudby klasických skladatelů a skladeb vhodných pro menší orchestry i malý koncertní sál stále více sleduje i současný trend propojování žánrů, objevování nových pohledů na interpretaci a prezentaci a systematicky pracuje na stále vyšší kvalitě. Většina hudebníků jsou mladí, ctižádostiví, šikovní a perspektivní interpreti, kteří velmi vítají jakoukoliv další možnost spolupráce se špičkovými dirigenty i sólisty. Ambicí Jihočeské filharmonie je udržet žádoucí zájem stávajících abonentů a současně se zaměřit na mladší publikum a širší veřejnost tak, aby přišli i ti Jihočeši, které tzv. vážná hudba doposud více méně míjí. Kapacitu, směr i chuť určitě má.


www.jcfilharmonie.cz/

Zůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově