Amin Ghafari /housle/, Sukův komorní orchestr, Nikol Kraft /dirigentka/

Místo koncertu: Maškarní sál

08/08 2018 Středa 19:30

Maškarní sál

Amin Ghafari (Irán) – housle
Sukův komorní orchestr (ČR)
Nikol Kraft (ČR) – dirigentka

 


Koupit vstupenky

Program

E. H. Grieg: Za časů Holbergových, svita op. 40

J. S. Bach: Koncert pro housle E dur

B. Bartók: Rumunské tance

A. Dvořák: Serenáda E-dur, op. 22


O umělcích


Amin Ghafari je členem Íránského národního orchestru a Teheránského symfonického orchestru. V roce 2017 s úspěchem účinkoval na Mezinárodní houslové soutěži Arama Chačaturjana v Arménii. Ve svém repertoáru má mj. Chačaturjanův Houslový koncert D moll, Sonátu pro housle a klavír A dur Cesara Francka, Rondo Capriccioso A moll z pera Camilla Saint-Saënse a dílo Zigeunerweisen Pabla de Sarasateho.Ghafari je zároveň manažerem Pasagradského orchestru, který založil společně s Mehdim Panahim, dalším mladým houslistou, v roce 2013. Letos v létě se Ghafari přidá k dalším významným umělcům z celého světa, kteří vystoupí na Akademii Allegro Vivo. Akademii založil a vede rakouský skladatel, houslista a dirigent Bijan Khadem Missagh.


Nikol Kraft studuje dirigování u prof. Jana Zbavitele na Janáčkově akademii múzických umění. V současné době je stážistkou na Universität für Musik und darstellende Kunst ve Vídni, kde byla přijata do třídy renomovaného prof. Marka Stringera. V Národním divadle v Praze se jako druhý dirigent podílela na hudebním nastudování oper Měsíc a Chytračka Carla Orffa (2016). V Janáčkově opeře v Brně se jako asistent dirigenta podílela na nastudování oper Tosca (2015), Její pastorkyňa (2015) a na nastudování původní premiéry opery Iva Medka a Markéty Dvořákové Alice in Bed (2014). V rámci produkcí Komorní opery JAMU řídila operu Don Giovanni (2013) a hudebně nastudovala operu Příhody lišky Bystroušky (ar. Jonathan Dove), kterou dirigovala na osmi představeních, z nichž dvě byla součástí Mezinárodního festivalu Janáček Brno 2014. Provedení bylo velmi pozitivně oceněno kritikou časopisu Opernwelt. Spolupracovala se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu (studiová nahrávka Čajkovského symfonické balady Vojevoda, 2016), s Filharmonií Brno (mj. provedení Dvořákovy Symfonie č. 8 a výběru z Prokofjevových suit k baletu Romeo a Julie), s Moravskou filharmonií Olomouc (mj. provedení Dvořákovy Symfonie č. 9), s orchestrem Národního divadla, s orchestrem Janáčkovy opery aj. V rámci stáže ve Vídni dirigovala Pro-Arte Orchester Wien v dílech skladatelů Weberna, Lutosławského, Adamse, Mahlera (Symfonie č. 4), Beethovena, Mozarta aj. Zúčastnila se dirigentských kurzů Tomáše Netopila a Zsolta Nagye. Bylo jí uděleno Stipendium Bayreuther Festspiele 2014.


www.nikolkraft.com

Sukův komorní orchestr byl založen v roce 1974, tedy v roce stého výročí narození Josefa Suka (1874 -1935) a jméno slavného skladatele tak žije spjato s názvem orchestru. Do roku 2000 byl uměleckým vedoucím skladatelův vnuk, houslista Josef Suk, kdy předal umělecké vedení Martinu Kosovi, současnému koncertnímu mistrovi Sukova komorního orchestru. Sukův komorní orchestr je složen z hudebníků, kteří se dlouhodobě věnují komorní hudbě, mnozí z nich působí v dalších komorních tělesech, jako jsou tria, kvarteta a sexteta. Ve svém tradičním obsazení hraje orchestr bez dirigenta. Do jeho bohatého repertoáru jsou zahrnuta díla všech stylových období – od barokního po tvorbu soudobou. Sukův komorní orchestr nahrál více než 30 CD v České republice a mnohé další pak pro zahraniční nahrávací společnosti. Zatím posledním nosičem, vydaným v prosinci 2014, je CD s průřezovou nahrávkou orchestru za posledních několik let s názvem „Sukův komorní orchestr live“. V roce 2017 byl Sukův komorní orchestr nominován na cenu Classic Prague Awards v kategorii orchestrální výkon za provedení Dvojkoncertu pro housle, kontrabas a smyčcový orchestr Zdeňka Lukáše, což svědčí o mimořádné interpretační úrovni souboru.


www.suk-ch-o.cz

Zůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově