The Naghash Ensemble of Armenia, Jihočeská filharmonie: „Songs of Exile“

Spojení klasické a lidové arménské hudby s energií rocku a jazzu
http://festivalkrumlov.cz/wp-content/uploads/2018/11/FK_WEB_Umelci_445x240_10_edit.jpg

Pátek 2/8 2019, 19:30

Zámecká jízdárna

 

The Naghash Ensemble of Armenia

Jihočeská filharmonie, dirigent: John Hodian (USA, Arménie)

„Songs of Exile“ – spojení klasické a lidové arménské hudby s energií rocku a jazzu

Hudba: John Hodian
Texty: M’krtich Naghash

The Naghash Ensemble

Hasmik Baghdasaryan – soprán
Tatevik Movsesyan – soprán
Arpine Ter-Petrosyan – alt
Emmanuel Hovhannisyan – duduk/zurna
Aramayis Nikoghosyan – oud
Tigran Hovhannisyan – dhol/dumbek
John Hodian – skladatel/dirigent


Koupit vstupenky

Program

John Hodian/M’krtich Naghash:

On Greed
In this World by Sin You Wander
On behalf of Ghareebs
Composed in Exile

přestávka

On the Vanity of this World
Futile Judgement
Passing in the Glory of this World
Lamentations for the Dead

 

Arménský skladatel Tigran Mansurian popsal tvorbu souboru The Naghash Ensemble jako „zvuk starověké Arménie znovuobjevený pro 21. století“. Projekt s názvem Songs of Exile v sobě spojuje duchovní rozměr arménských lidových písní s klasickou hudbou, současným post-minimalismem a energií rocku a jazzu. Skladby jsou založeny na duchovních textech středověkého mystického arménského básníka M’krtiche Naghashe a jsou hlubokou meditací o vztahu člověka k Bohu z pohledu kněze, který byl donucen žít mnoho let v exilu. Vynikající arménští zpěváci a instrumentalisté (hrající na exotické nástroje duduk, oud či dhol) spojí síly se smyčcovou sekcí Jihočeské filharmonie, taktovky se chopí americko-arménský skladatel John Hodian, který tyto texty zhudebnil. Při vystoupení na MHF Český Krumlov představí The Naghash Ensemble společně s Jihočeskou filharmonií evropskou premiéru orchestrální verze „Songs of Exile“. Díky tomuto spojení vzniká velmi poutavý zvuk – klavír a smyčce skvěle doplňují arménské lidové nástroje, čímž vytvářejí četné polyrytmy a kontrapunkt (tj. vzájemné prolínání hlasů). Spolupráce mezi orchestrem a arménskými hudebníky tak přináší jedinečný zážitek.


Videoukázka 1

Videoukázka 2

O umělcích


Soubor The Naghash Ensemble, založený roce 2010, hraje hudbu Johna Hodiana, která vychází z textů arménského středověkého mystického básníka a kněze M’krtiche Naghashe. The Naghash Ensemble kombinuje duchovno arménských lidových písní s novou klasickou hudbou, současným post-minimalismem a energií rocku a jazzu. Jeho „Songs of Exile“ jsou hlubokou hudební meditací nad vztahem člověka k Bohu z pohledu mnicha, který je nucen žít mnoho let v exilu. Soubor v posledních pěti letech absolvoval turné po Evropě a jeho členy jsou hudebníci a zpěváci, kteří patří k těm nejlepším v Arménii. V roce 2014 The Naghash Ensemble vydal CD s názvem „Songs of Exile“, jako první ze série tří. Druhé CD s názvem „Songs of Exile, Volume II: Credos & Convictions“ následovalo v roce 2016. Třetí a poslední CD ze série „Songs of Exile“ bude vydáno na podzim roku 2019.


naghashensemble.com

John Hodian je arménsko-americký skladatel, dirigent a klavírista, do jehož hudby se promítají jeho arménské kořeny a mísí se s klasickou skladatelskou technikou a volnou improvizací. Narodil se ve Philadelphii a prvního hudebního vzdělání ve hře na klavír a v oblasti skladby se mu dostalo ve 13 letech. Později získal bakalářský a magisterský titul v oboru skladba a dirigentství na Philadelphia College for the Performing Arts. Léta trávil v Naropa Institutu v Boulderu v Coloradu, kde studoval hru na klavír a improvizaci pod vedením Arta Landeho a Ralpha Townera a literaturu pod vedením Allena Ginsberga a Williama Burroughse. V době, kdy učil skladbu a teorii hudby na University of the Arts ve Philadelphii, působil současně jako dirigent tělesa Philadelphia New Music Ensemble a jako zástupce dirigenta ansámblu Philadelphia Youth Orchestra. Napsal hudbu k více než třem stovkám celovečerních a dokumentárních filmů a získal New York Emmy Award za nejlepší hudbu pro dokumentární film. Vytvořil řadu děl ve spolupráci s divadelními a tanečními společnostmi a je autorem komorních hudebních děl, jevištních dramat a skladeb pro hudební divadla. John Hodian je zakladatelem a jediným skladatelem souboru The Naghash Ensemble.


Jihočeská filharmonie byla založena v Českých Budějovicích v roce 1981 s původním názvem Jihočeský státní orchestr. V současnosti má 37 členů a zůstává jedinou profesionální filharmonií v Jihočeském kraji. U vzniku orchestru stál dirigent Jaroslav Vodňanský, později se ve funkci šéfdirigenta vystřídali Ondřej Kukal, Břetislav Novotný, Jaroslav Krček a Stanislav Vavřínek. Od roku 2008 je šéfdirigentem Jan Talich. Orchestr vedle samozřejmé interpretace hudby klasických skladatelů a skladeb vhodných pro menší orchestry i malý koncertní sál stále více sleduje i současný trend propojování žánrů, objevování nových pohledů na interpretaci a prezentaci a systematicky pracuje na stále vyšší kvalitě. Členy orchestru jsou mladí, ctižádostiví, šikovní a perspektivní interpreti, kteří velmi vítají jakoukoliv další možnost spolupráce se špičkovými dirigenty i sólisty. Ambicí Jihočeské filharmonie je udržet žádoucí zájem stávajících abonentů a současně se zaměřit na mladší publikum a širší veřejnost tak, aby přišli i ti Jihočeši, které tzv. vážná hudba doposud míjí.


www.jcfilharmonie.czZůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově