Adriana Kučerová /soprán/, Štěpánka Pučálková /mezzosoprán/, Richard Troxell /tenor/, Boris Prýgl /basbaryton/
PKF

Závěrečný galakoncert: To nejlepší ze světové opery
http://festivalkrumlov.cz/wp-content/uploads/2018/12/background_logo.jpg

Sobota 10/8 2019, 20:30

Pivovarská zahrada

Závěrečný galakoncert: To nejlepší ze světové opery

Sólisté:
Adriana
Kučerová (SK) soprán
Štěpánka Pučálková (CZ) mezzosoprán
Richard Troxell (USA) tenor
Boris Prýgl (SK) basbaryton

PKF – Prague Philharmonia (CZ)
Leoš Svárovský (CZ)


Koupit vstupenky

Program


W. A. Mozart: Figarova svatba (předehra – orchestr)
W. A. Mozart: Figarova svatba – Hai già vinta la causa! – Vedrò mentr’io sospiro (baryton)
W. A. Mozart: Figarova svatba – Voi che sapete che cosa è amor (mezzosoprán)
W. A. Mozart: Don Giovanni – La ci darem la mano (duet soprán a baryton)
G. Verdi: Rigoletto – La donna è mobile (tenor)
G. Donizetti: Don Pasquale – Quel guardo il cavaliere… So anch’io la virtu magica (soprán)
G. Rossini: Lazebník sevillský – Una voce poco fa (mezzosoprán)
G. Rossini: Lazebník sevillský – Donque io son (duet baryton a mezzosoprán)
G. Rossini: Lazebník sevillský – Largo al factotum (baryton)
Ch. Gounod: Romeo a Julie – Je veux vivre (soprán)
R. Leoncavallo: Komedianti – Vesti la giubba (tenor)
G. Verdi: La Traviata – Libiamo ne´lieti calici /“Brindisi“/(duet soprán a tenor)

přestávka

G. Bizet: Lovci perel – Au fond du temple saint (duet tenor a baryton)
J. Offenbach: Hoffmannovy povídky – Barcarolle / Belle nuit, ô nuit d’amour (duet soprán a mezzosoprán)
G. Bizet: Carmen – Votre toast, je peux vous le rendre (baryton)
G. Puccini: Tosca – E lucevan le stelle (tenor)
L. Delibes: Les filles de Cadix (soprán)
G. Bizet: Carmen – L’amour est un oiseau rebelle (mezzosoprán)
G. Puccini: La Boheme – O soave fanciulla (duet soprán a tenor)
G. Verdi: Rigoletto – Bella figlia dell´amore (kvartet) 


O umělcích


Adriana Kučerová je pokračovatelkou slavné tradice slovenských sopranistek jako Lucia Popp, Edita Gruberová nebo Ľubica Vargicová. Absolvovala studium zpěvu na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě a na Národní konzervatoři v Lyonu. Na svém kontě má ocenění z mezinárodních soutěží, k nejvýznamnějším patří 1. cena, absolutní vítězství a zisk dalších čtyř cen na mezinárodní soutěži Hans Gabor Belvedere ve Vídni z roku 2005. Hostovala v prestižních operních domech, jakými jsou například Teatro alla Scala v Miláně, Teatro dell´Opera v Římě, Bavorská státní opera v Mnichově, Berlínská státní opera, Vídeňská státní opera, pařížská Opera de Bastille, Teatro Colon v Buenos Aires, Theater an der Wien, Houston Grand Opera ad. Vystoupila též v rámci festivalů Glyndebourne, Salzburg Mozartwoche, Salcburský festival, Pražské jaro, BBC Proms ad. Spolupracovala s takovými dirigenty, jakými jsou Daniel Barenboim, Gustavo Dudamel, Vladimir Jurowski, Riccardo Muti, Nicolaus Harnoncourt, Fabio Luisi nebo Kent Nagano. V poslední době ztvárnila hlavní roli v opeře Liška Bystrouška ve Státní opeře v Hamburku a roli Adiny v opeře Nápoj lásky ve Vídeňské státní opeře (společně s Juanem Diegem Flórezem), tutéž roli nastudovala i v produkci Teatro Colon v Buenos Aires. Ve Vídeňské státní opeře nedávno ztvárnila postavu Rosiny v opeře Lazebník sevilský, na Slovensku se představila na prknech Slovenského národního divadla jako Mařenka v Prodané nevěstě. Vystoupila na koncertech v Petrohradě, Londýně, Římě, Stockholmu, Barceloně, Praze a Tokiu. V nadcházející sezóně ztvární roli Zuzanky ve Figarově svatbě v Drážďanech a Julie v opeře Romeo a Julie v Tasmánii.


Mezzosopranistka Štěpánka Pučálková je sólistkou a členkou ansámblu Semperovy opery v Drážďanech. Absolvovala studium na Universität Mozarteum v Salcburku pod vedením Univ. Prof. KS Elisabeth Wilke. Současně byla vyznamenána organizací Stiftung Mozarteum Medailí Lilli Lehmann. V roce 2015 byla finalistkou Hans Gabor Belvedere Competiton v roce a získala také cenu „Nejlepší ženský hlas“ na mezinárodní soutěži Concours International de Belcanto Vincenzo Bellini v Marseille. Na 50. jubileiním Velikonočním festivalu v Salzburgu debutovala v roli Siegrune v opeře Die Walküre,  pod taktovkou Christiana Thielemanna, za doprovodu Staatskapelle Dresden, v režii Very Nemirovy. Jako koprodukce s Beijing music festival byla tato produkce také uvedena na podzim 2017 v Pekingu.V roce 2013 se představila na slavném letním festivalu Salzburger Festspiele jako Lehrbube v opeře Die Meistersinger von Nürnberg, pod vedením D. Gattiho a S. Herheima. V lednu tohoto roku vystoupila pod taktovkou maestra Plácida Dominga na koncertu Mozartovy narozeniny ve Stavovském divadle v Praze. V drážďanské Semperoper nejnověji ztvárnila roli pážete Urbaina v Meyerbeerových Hugenotech, dále Sesta Pompea v opeře Giulio Caesare, Mercédes v Carmen a 2. sólový hlas v Schöbergově opeře Moses und Aron. V nadcházející sezóně zde bude debutovat jako Cherubino ve Figarově svatbě, Muse/Nicklausse v Hoffmannových povídkách, jako Rosina v Lazebníku sevillském, Maddalena v Rigolettovi, Olga v Evženu Oněginovi a také jako Hagar ve světové premiéře opery Die andere Frau Thorstena Rasche. Mimo to ji v příští sezóně čekají koncerty v hamburské Elbfilharmonie, salcburském Festspielhausu a debut ve vídeňské Volksoper v roli Carmen.


Tenor Metropolitní opery Richard Troxell během své rozmanité kariéry působil v titulní roli Pinkertona v opeře Madama Butterfly ve zpracování Martina Scorseseho pro Sony Film, byl opakovaně hostem pořadu Jimmyho Fallona Late Night, lezl z kanálů v Seville jako Don José v Carmen v Opeře v Sydney, zpíval národní hymnu k příležitosti American League Championship Series Major League Baseball, vystupoval na Broadwayi po boku milované sopranistky Melissy Errico a zpíval roli trpaslíka v Zemlinského opeře „Der Zwerg“ v Avery Fisher Hall. Richard Troxell je tak všestranný zpěvák a herec, že dokáže v jedné sezóně zahrát sedmnáctiletého Romea i čtyřiaosmdesátiletého Galilea. Jeho krásný lyrický tenor a provedení titulních rolí okouzluje publikum v operních domech a koncertních sálech po celém světě, mezi nimiž nechybí Opera v Los Angeles, Washingtonská opera, Opera v Sydney, Opera v Pekingu, Houston Grand Opera, New York City Opera, L’Opéra Comique v Paříži, Opera v Monte Carlu, Teatro Petruzelli, Opera v Seville, Opera ve Philadelphii, Boston Lyric, Santa Fe a Trinity Wall Street.


www.richardtroxell.tv

SONY DSC

Basbarytonista Boris Prýgl patří k nejtalentovanějším mladým pěvcům. Od sezony 2019/20 bude sólistou Bavorské státní opery v Mnichově, od sezony 2017/18 je členem Operního studia této opery. Studuje Vysokou školu múzických umění v Bratislavě ve třídě Petera Mikuláše. Na svém kontě má již několik vítězství v mezinárodních pěveckých soutěžích, v červenci 2017 se stal finalistou soutěže Belvedere, konané v moskevské Opeře Helikon, a probojoval se do finále nejslavnější světové soutěže, Operalia Plácida Dominga, konané v opeře v Astaně, metropoli Kazachstánu. Z této soutěže si odnesl Cenu Birgit Nilsson a Cenu Plácida Dominga. V roce 2015 získal titul absolutní vítěz Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. K jeho zahraničním úspěchům patří 2. místo v soutěži Ferruccia Tagliaviniho v Rakousku. První jevištní zkušenosti získal jako hostující sólista Slovenského národního divadla v Bratislavě a v Národním divadle Brno, kde zpíval roli vychovatele v české premiéře Rossiniho opery Hrabě Ory.


Prof. Leoš Svárovský vystudoval obory flétnu a dirigování na AMU v Praze u prof. Václava Neumanna. Svou kariéru začal v pražském Národním divadle jako asistent Zdeňka Košlera. V roce 1991 jej Herbert von Karajan pozval ke spolupráci s George Soltim, Claudiem Abbadem a Vídeňskými filharmoniky na „Sommer FestSpiele Salzburg“. Od roku 2000 je Leoš Svárovský pedagogem na katedře dirigování na AMU v Praze, v roce 2018 zde úspěšně ukončil profesorské řízení. Od začátku své kariéry působil jako šéfdirigent a první hostující dirigent u vynikajících českých a slovenských orchestrů: Komorní opera Praha, Janáčkova filharmonie Ostrava, Státní filharmonie Brno, Sinfonietta Žilina, Komorní filharmonie Pardubice, Orchestr baletu Národního divadla Praha, Státní opera Praha (2003–05 též umělecký ředitel), Slovenská filharmonie. Od roku 2014 je šéfdirigentem Aichi Central Symphony Orchestra Nagoya. Je hlavním hostujícím dirigentem Filharmonie B. Martinů ve Zlíně a čestným členem Filharmonie Brno. Pravidelně je zván na podia mnoha významných hudebních festivalů jak v České republice, tak i v zahraničí. Jeho diskografie obsahuje více než 24 CD u různých firem (Panton, Supraphon, JOD, Thoroform, WEA, Records, New Classic). Pravidelné abonentní koncerty v České republice i na Slovensku a koncerty v Japonsku v Tokiu a Nagoji doplňují nabitý kalendář Leoše Svárovského. Nedávná turné ho zavedla v  únoru 2019, společně s Filharmonií Brno, do Japonska. Debutoval  rovněž v Malaze, s orchestrem Čajkovského koncertoval  v Moskvě a s PKF v Číně. V listopadu 2019 ho čeká turné s JFO do Koreje.


www.leossvarovsky.com

PKF – Prague Philharmonia je považována za jeden z největších kulturních fenoménů novodobé historie České republiky po roce 1989. Vznikla v roce 1994 z iniciativy dirigenta Jiřího Bělohlávka (1946–2017) pod názvem Pražská komorní filharmonie. Od počátku sezony 2015–2016 stojí v jejím čele francouzský dirigent Emmanuel Villaume. Za dobu své existence vystoupila s celou plejádou světoznámých dirigentů a sólistů: Christopherem Hogwoodem, Julianem Rachlinem, Marthou Argerich, Jefimem Bronfmanem, Lucianem Pavarottim, Annou Netrebko, Plácidem Domingem, Elinou Garančou, Juanem Diegem Flórezem a řadou dalších. Je pravidelně zvána na mezinárodní hudební festivaly a vystupuje v předních světových sálech (BBC Proms, Elbphilharmonie Hamburk, Tokyo Suntory Hall, Královská opera Muscat v Ománu ad.). Natočila přes 90 kompaktních disků pro přední domácí i světová hudební vydavatelství: Deutsche Grammophon, Warner Classics, Decca, Supraphon, EMI, Sony Classical nebo Harmonia Mundi. Za své nahrávky má na svém kontě řadu ocenění: Zlatou desku RAC Kanada 2000, Cenu Harmonie 2001, Diapason d´Or 2007. V září 2018 vyšla u společnosti Warner Classics její profilová nahrávka s díly Ravela, Debussyho a Bizeta. 


www.pkf.czZůstaňte s námi

Sledujte aktuální dění Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově