kostel sv. Víta
Architektonickou dominantu města Český Krumlov dal na místě starší stavby vybudovat po roce 1400 krumlovský farář Hostislav z Bílska. Kostel sv. Víta má ze všech krumlovských svatostánků nejdelší historii. Vznikl přestavbou staršího kostela postaveného Petrem z Rožmberka, kterou roku 1402 inicioval Jindřich z Rožmberka.
Halové trojlodí se štíhlými sloupy je typické pro jihočeskou pozdní gotiku. Je zaklenuto síťovými klenbami navazujícími na parléřovský styl. Roku 1638 postavena nová sakristie při jižní straně kostela a na severní straně vyrostla v letech 1725 – 1726 nákladem knížete Adama Františka ze Schwarzenberka a jeho ženy Eleonory Amalie kaple sv. Jana Nepomuckého. Architektonický a umělecký vývoj kostela završily novogotické úpravy na konci 19. století. V roce 1995 byl vyhlášen Národní kulturní památkou.
Kostel sv. Víta slouží má dvoje varhany. Ty, na které se hraje během Festivalu Krumlov, se nachází na kruchtě nad vchodem a jsou z roku 1715. Pochází patrně z okruhu pasovské varhanářské dílny Egedacherů, v roce 1716 královský nástroj dokončil neznámý stavitel. Varhany původně stály ve zrušeném kostele sv. Jošta, na současné místo se dostaly v době josefínských reforem díky osvícenému rozhodnutí tehdejší městské rady. Zdobí je akantové řezby v leštěné běli, skříň varhan pak jemné polychromní mramorování v několika odstínech. Jde o zcela unikátní barokní varhany.
