Program 34. Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov odtajněn. Jižní Čechy rozezní španělský kytarista, houslový virtuos, vokální géniové či baroko mnoha tváří
02 / 12 / 2024
28 / 07 / 2024
Kdy jste si naposledy zpívali nahlas? Pokud jste 27. července navštívili Pivovarskou zahradu v Českém Krumlově, mohli jste. Spolu se zahraničními i tuzemskými zpěvačkami a zpěváky Morgan James, Hughem Panarou, Michaelou Gemrotovou-Štikovou a Danielem Matouškem. Vystoupili pod taktovkou Jana Kučery s hudbou Severočeské filharmonie Teplice.
Zazněly nejslavnější operety 19. století od Oskara Nedbala, Franze Lehára a Johanna Strausse II. A také muzikály 20. století Andrewa Lloyda Webbera jako třeba Fantom opery, Evita, Requiem, Kočky aj.
Opereta, které patřila 1. část koncertu Hravá opereta, hvězdný muzikál, se považuje za mladší a rozvernější sestru opery. Jde o hudebně-dramatickou formu, která řadu let kraluje divadelním scénám. Klasický muzikál, který dostal prostor ve 2. části večera, je dalším typem hudebního divadla. Oba žánry, z nichž se zrodily největší broadwayské hity, se podle hudebních odborníků důmyslnou interpretací lehce vyrovnají klasickým dílům. Hudební divadlo se od operety začalo odchylovat na přelomu století zejména ve Spojených státech a Velké Británii. Zatímco opereta se zaměřovala spíš na lehkou zábavu, hudební divadlo a muzikál se začaly zabývat rozmanitějšími tématy a styly včetně například sociálních otázek. Jedno společné téma jim však zůstalo tak, jak to bývá v životě každého z nás. Láska.
Skladby, které s láskou souvisí, ať se jedná o vztah k Bohu, zemi či muže a ženy, zazněly i v sobotu večer. Srdeční záležitosti inspirují také umělce samotné včetně těch, kteří na koncertu vystoupili. Rozhovor s nimi přinese Festivalová kamera.