Program 34. Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov odtajněn. Jižní Čechy rozezní španělský kytarista, houslový virtuos, vokální géniové či baroko mnoha tváří
02 / 12 / 2024
05 / 12 / 2022
18 koncertů v hlavním programu, 11 koncertních míst, stovky zahraničních a českých hudebníků, zpěváků a tanečníků propojí 32. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov od 14. července do 5. srpna 2023. Do jižních Čech zavítá klavírista Alexander Melnikov, tenorista Charles Castronovo, sopranistky Zuzana Marková, Simona Šaturová a Adriana Kučerová, sólisté z newyoerské Broadwaye, houslisté Vadim Gluzman a Josef Špaček, kytarista Rafael Aguirre a mnoho dalších.
Doprovodný program ve Festivalové zóně nabídne zdarma multižánrové koncerty a s celou rodinou si užijete výtvarné, relaxační, pohybové i vzdělávací aktivity. Festival totiž už dávno nejsou jen večerní koncerty – zastavte v Klášterních zahradách.
„Festival propojuje unikátního genia loci Českého Krumlova s klasickou hudbou. 18 koncertů hlavního programu se odehraje na 11 výjimečných místech Českého Krumlova. Spojí historii s klasickou hudbou napříč uměleckými formami – tancem, pantomimou či poutavou scénografií. Množství a variabilita koncertních míst a prolínání uměleckých žánrů tvoří společně s podporou mladých hudebníků podstatu festivalu. Kromě proslulých sólistů tak do jižních Čech přivedeme i nadané mladé hráče. Na koncertě Vadim Gluzman a mladí talenti tak oslavíme 50. narozeniny legendárního houslisty společně s vítězi talentové soutěže Virtuosos V4+,“ nastiňuje dramaturgii 32. ročníku ředitelka festivalu Gabriela Rachidi.
Zahajovací koncert nazvaný Francouzská noc vrátí festival po dvaceti letech do poetické scenérie Letní jízdárny. Klavírista Alexander Melnikov uvede Klavírní koncert č. 5 Camilla Saint-Saënse v doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Roberta Jindry. Před siluetou českokrumlovského zámku zazní další díla romantismu a impresionismu skladatelů země galského kohouta, Alexandra Duparca a Clauda Debussyho. Bolero Maurice Ravela doplní struhující taneční choreografie. Celý večer připomene jedno z klíčových dat evropské historie – 14. července 1789 – Pád Bastily.
Druhý koncert s titulem Operní gala připomene operního velikána, od jehož narození uplyne 160 let. Díla Giuseppa Verdiho v podání přední operní sólisty Zuzany Markové a Charlese Castronova doprovodí PKF – Prague Philharmonia pod vedením Davida Giméneze Carrerase.
Spojení opery a baletu nazvané Il Boemo&Wranitzky přiblíží skladatele, kteří se v Evropě proslavili v 18. století. Ačkoli nejsou širší veřejnosti tolik známí, nepochybně patří mezi významné české mistry. Historicky poučenou interpretaci jejich díla zaručí Wranitzky kapelle dirigenta Marka Štilce. Hlas Myslivečkovým áriím propůjčí Simona Šaturová.
Na koncertě Viva España zazní temperamentní i romantické zarzuely, typické španělské operetní melodie, v autentickém podání sólistů Beatriz Díaz a Pabla Garcíy-Lópeze. Kytarista Rafael Aguirre vystoupí s Conciertem de Aranjuez Joaquina Rodriga. PKF – Prague Philharmonia povede dirigent Manuel Hernández-Silva.
Večer titulovaný Bernstein Meets Gershwin propojí oba současníky, od jejichž narození uplyne 125 a 135 let. Klasická i muzikálová díla obou autorů představí zpěváci z newyorské Broadwaye Nikki Renée Daniels a Jeff Kready v doprovodu Severočeské filharmonie Teplice s dirigentem Janem Kučerou.
„Chceme, aby se festival stal organickou součástí života ve městě. Do hlavního programu proto zařazujeme nová, občas experimentální místa. NEtradiční spojení slovenského Mucha Quartetu a mima Vladimíra Kulíška tak bude hostit Kulturní centrum Prádelna. Do krumlovské synagogy přinese Alinde Quintet hudbu židovského skladatele Pavla Haase. Věhlasnávioloncellistka Meehae Ryo se smyčcovým kvartetem vzdá v Egon Schiele Art Centru Poctu Brahmsovi, od jehož narození uplyne 190 let,“ přibližuje novinky letošního festivalu tisková mluvčí Marie Rydlová. „Doprovodný program nazvaný Festivalová zóna v Klášterní zahradě nabídne nejen koncerty a hudební pikniky – například s Unique Quartet, ale také výtvarné, pohybové i vzdělávací aktivity. Do festivalu tak zapojujeme lokální muzikanty, výtvarníky a kulturní instituce, jako jsou kláštery a 3+galerie, městská knihovna, Muzeum a fotoateliér Seidel a další,“ doplňuje Rydlová.
Kromě netradičních lokací bude komorní koncerty hostit i Maškarní sál českokrumlovského zámku. Vystoupí v něm houslista Josef Špaček s klavíristou Miroslavem Sekyrou, Smetanovo trio nebo klavírista David Kalhous a jeho hosté. Dva varhanní koncerty propojí festival s mistrovskými kurzy Mekka varhaníků. V kostele Panny Marie Bolestné a v kostele ve Zlaté Koruně zahrají lektoři Christophe Mantoux, Jaroslav Tůma a Pavel Svoboda i účastníci kurzů. V kostele sv. Mikuláše v Boleticích osvětleném svíčkami vystoupí vokální kvartet Bohemia Voice.
Žertovnou pozvánku do světa klasické hudby nabídne předposlední produkce festivalu pojmenovaná NEvážná klasika. Překvapivé sólové nástroje a předměty publikum přesvědčí, že klasické hudbě rozhodně nechybí vtip a nadhled. Laškovných sopránových sól se zhostí Patricie Janečková a v překvapivé roli vystoupí Jan Budař.
32. ročník festivalu završí koncert Slavné operní sbory a Carmina Burana. Jeho hvězdou bude Český filharmonický sbor Brno se sbormistrem Petrem Fialou. Zahraničních sólisty Adrianu Kučerovou, Stevena La Brie a Anthonyho Gregoryho ve velkolepém finále doplní Filharmonie B. Martinů vedená Danielem Raiskinem.
Kompletní program 32. ročníku Festivalu najdete ZDE.
Součástí festivalu bude opět doprovodný program ve Festivalové zóně v Klášterní zahradě, který nabídne ZDARMA hudební, výtvarné, sportovní i vzdělávací aktivity. Těšit se můžete na hudební pikniky (např. s Epoque Quartet,Triem Karageorgiev aj.) a další zejména multižánrové koncerty.