David Kalhous a jeho hosté
Virtuózní skladby pro klavír, housle a klarinet
Český klavírista David Kalhous získává stále větší uznání v Evropě a Spojených státech pro svou brilantní klavírní techniku a objevnou dramaturgii svých programů. Tentokrát si přizval dva vynikající české muzikanty Xenii a Karla Dohnalovy, aby sólově či v společně provedli jak skladby klasického repertoáru od Wolfganga Amadea Mozarta či Ludwiga van Beethovena, tak kompozice skladatelů 20. století Dariuse Milhauda a Alfreda Schnittkeho. Na závěr koncertu se klavír, housle a klarinet propojí v hudbě z baletní suity L’ Histoire du Soldat – Příběh vojáka od Igora Stravinského.
Účinkující
David Kalhous – klavír
Xenie Dohnalová – housle
Karel Dohnal – klarinet
Program
W. A. Mozart: Sonáta pro klavír a housle A dur, KV 305
L. van Beethoven: Variace pro klavír F dur, op. 34
D. Milhaud: Suita pro housle, klarinet a klavír, op. 157 b
přestávka
A. Schnittke: Suita ve starém stylu pro klarinet a klavír
I. Stravinsky: L’ Histoire du Soldat – Malá suita z baletu pro klarinet, housle a klavír
David Kalhous
Klavírista David Kalhous získává uznání v Evropě a Spojených státech pro svůj elegantní hudební projev, brilantní klavírní techniku a objevnou dramaturgii svých programů. Žije a působí v New Yorku, od roku 2014 je profesorem klavírní hry na Florida State University College of Music. Koncertuje sólově a s komorními soubory v Evropě, USA a Izraeli. V roce 2006 debutoval na festivalu Pražské jaro, což zahájilo jeho úspěšnou mezinárodní kariéru. Repertoárový záběr Davida Kalhouse sahá od klasických skladatelů, přes romantiky, až k hudbě 20. století. Intenzivně se zabývá interpretací soudobé hudby, na jeho objednávku vzniklo také osm nových skladeb pro sólový klavír, zkomponovaných výraznými českými skladateli mladé generace.
Xénie Dohnalová
Narodila se v Petrohradu v muzikantské rodině. Od tří let se věnovala své vášni – zpěvu a od pěti let houslím. Zpěv zbožňovala a brzy propadla jazzu. K profesionální dráze ji pak nasměrovalo studium na konzervatoři Rimského-Korsakova v Petrohradě a také na Guildhall School of Music and Drama v Londýně u Yfraha Neamana. Získala první cenu v soutěži zaměřené na interpretaci hudby J. S. Bacha Birdie Warsaw Prize v Londýně, druhou cenu na soutěži A.C.T. tamtéž či třetí cenu na Beethovenově Hradci. Od roku 2009 je členkou České filharmonie.
Karel Dohnal
V roce 2021 získal cenu Cenu Jantar v kategorii Sólista roku. vystudoval Ostravskou konzervatoř a Akademii múzických umění v Praze, je laureátem mnoha mezinárodních soutěži, mj. Pražského jara. Studium si rozšířil na Guildhall School of Music and Drama v Londýně, berlínské Universität der Künste a na Konzervatoři Rimského-Korsakova v Petrohradě. Platí především za vynikajícího interpreta moderní a současné hudby. S velkým ohlasem se setkává představení, na kterém jako Harlekin skladatele Karlheinze Stockhausena uplatňuje i svůj komediální a herecký talent. Patří k nemnoha klarinetistům na světě, kteří toto mimořádně náročné dílo provádějí, za což sklízí ovace u posluchačů i kritiky.
Maškarní sál, zámek
Při vstupu do Maškarního sálu českokrumlovského zámku si budete připadat jako v 18. století, kdy jej vyzdobil Josef Lederer. Během poslechu komorních koncertů můžete obdivovat malby s motivy bavící se aristokratické společnosti uprostřed maškarního reje. Než se sálem se skvělou akustikou rozezní první tony, všimněte si u dveří dvou malovaných zámeckých gardistů držících stráž, kteří na sobě mají slavnostní uniformy připomínající službu zámecké Schwarzenberské gardy. Pokud budete pozorní, můžete spatřit i dveře s krytou chodbou, která vede přímo do knížecí lóže barokního divadla. V Maškarním sále, který je vrcholným dílem rokoka, si koncerty určitě vychutnáte.