Dvořákovo Trio
U příležitosti 30. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov jsme dvěma koncerty vzdali hold Antonínu Dvořákovi, který by loni oslavil své 180 narozeniny. V poctě tomuto světově nejhranějšímu českému skladateli vůbec budeme pokračovat i v roce 2022. Jeho tvorbě se věnuje etablované Dvořákovo trio, které spojuje tři skvělé sólisty, a to violoncellistu Tomáše Jamníka, houslistu Jana Fišera a klavíristu Ivo Kahánka. Ten byl hvězdou závěrečného večera 29. ročníku festivalu, kdy jej doprovodila Česká filharmonie. Ve stejném roce na festivalu účinkoval i Jan Fišer, a to jako součást Bennewitzova kvarteta. Všichni tři umělci patří ke světové špičce. Jako trio spolu hrají od roku 2004, kdy byli ještě studenty pražské HAMU. Ze studentů se stali brilantní hráči a jako celek jsou respektovaným komorním souborem, který se setkává s výbornými ohlasy nejen publika, ale i českých a zahraničních kritiků.
Účinkující
Jan Fišer – housle
Tomáš Jamník – violoncello,
Ivo Kahánek – klavír
Program
W. A. Mozart: Trio C dur, K 548
J. Suk: Trio c moll, op. 2
přestávka
A. Dvořák: Trio č. 3 f moll, op. 65
Dvořákovo trio
Dvořákovo trio spojuje tři hudebníky, kteří patří k interpretační špičce ve svých oborech – houslistu Jana Fišera, violoncellistu Tomáše Jamníka a klavíristu Ivo Kahánka. Soubor vznikl v roce 2004 na HAMU v Praze pod vedením violoncellisty Josefa Chuchro a klavíristy Ivana Klánského a ještě témže roce přišel úspěch v podobě vítězství na 9. ročníku Interpretační soutěže Nadace Bohuslava Martinů. V roce 2007 soubor obdržel Cenu Českého spolku pro komorní hudbu.
Stěžejním repertoárem Dvořákova tria jsou skladby českých skladatelů, jeho debutové album u firmy Supraphon v roce 2013 obsahuje díla Antonína Dvořáka (Dumky, Slovanské tance) a Bedřicha Smetany (Trio g moll). Soubor se věnuje také skladbám, které zasluhují více pozornosti, jako jsou klavírní tria Antonína Rejchy nebo skladby českých současných skladatelů Luboše Sluky, Aleš Březiny a Jiřího Gemrota. V roce 2018 trio provedlo na Hudebním maratonu Leoše Janáčka recitál složený z Janáčkových děl včetně zrekonstruované Kreutzerovy sonáty pro klavírní trio. Dvořákovo trio pravidelně vystupuje na pódiích v Německu, Rakousku, Švýcarsku nebo Lucem-bursku, mj. na festivalech Dresdner Musikfestpiele, Mainzer Musiksommer nebo v rámci populární odpolední koncertní řady v Berlínské filharmonii. Velkého uznání se dostalo Dvořákovu triu v roce 2018, kdy byl soubor pozván spolu s dalšími vynikajícími soubory Pavel Haas Quartet, Bennewitzovým kvartetem a dechovým kvintetem Belfiato k celovečernímu debutu v hamburské Elbphilharmonie. Vedle komorního repertoáru se Dvořákovo trio věnuje také tvorbě koncertantní, s orchestrem Ca-pella Istropolitana a dirigentem Kasparem Zehnderem. Beethovenův Trojkoncert C dur op. 56 trio opakovaně předneslo např. s Pardubickou komorní filharmonií, Státní filharmonií Košice nebo s PKF – Prague Philharmonia na festivalu Smetanova Litomyšl. Uvedení obou trojkoncertů Bohuslava Martinů se Dvořákovo trio ujalo společně s PKF – Prague Philharmonia a dirigentem Jakubem Hrůšou. V roce 2018 trio debutovalo v Berlínské filharmonii s Concertinem Bohuslava Martinů za doprovodu Slovenského komorního orchestru Bohdana Warchala.
Maškarní sál, zámek
Při vstupu do Maškarního sálu českokrumlovského zámku si budete připadat jako v 18. století, kdy jej vyzdobil Josef Lederer. Během poslechu komorních koncertů můžete obdivovat malby s motivy bavící se aristokratické společnosti uprostřed maškarního reje. Než se sálem se skvělou akustikou rozezní první tony, všimněte si u dveří dvou malovaných zámeckých gardistů držících stráž, kteří na sobě mají slavnostní uniformy připomínající službu zámecké Schwarzenberské gardy. Pokud budete pozorní, můžete spatřit i dveře s krytou chodbou, která vede přímo do knížecí lóže barokního divadla. V Maškarním sále, který je vrcholným dílem rokoka, si koncerty určitě vychutnáte.