Filmový večer – John Williams
Koncert k 90. narozeninám Johna Williamse
John Williams je jeden z nejuznávanějších skladatelů filmové hudby. Jeho jméno spojuje legendární hudbu z filmů jako jsou Harry Potter, Star Wars nebo Superman. Za svá strhující hudební díla získal hned několik Oscarů. Právě v roce 2022 oslavil své 90 narozeniny a my si jeho významné životní jubileum připomeneme na 31. ročníku koncertem na jeho počest. V podání Severočeské filharmonie Teplice pod vedením dirigenta Jana Kučery zazní Pivovarskou zahradou ta největší díla krále hollywoodské filmové hudby za doprovodu video ukázek ze samotných filmů.
Účinkující
Severočeská filharmonie Teplice
Jan Kučera – dirigent
Program
Star Wars: Ústřední melodie
Hook: Let do Země Nezemě
Schindlerův seznam: Suita (houslové sólo), Ústřední melodie & Remembrances
JFK: Prolog
Star Wars: Duel of the Fates
A.I. Umělá inteligence: For Always
Harry Potter a Kámen mudrců: Harry’s Wondrous World
Jurský park: Ústřední melodie
přestávka
Superman: Superman March
Čelisti: Ústřední melodie
Geisha: Téma Sayuri
Harry Potter a Kámen mudrců: Téma sovy Hedviky
Sedm let v Tibetu: Violoncellové sólo
E.T. – Mimozemšťan: Suita
Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy: Raiders March
Star Wars VII: Téma Rey
Star Wars: Nová naděje & Závěrečná skladba
John Williams
THE BEST OF JOHN WILLIAMS
Koncertní program věnovaný největšímu ze všech filmových skladatelů – Johnu Williamsovi. Jeho ikonickou hudbu milují všechny generace. Jeho spolupráce se Stevenem Spielbergem vedla k legendárním soundtrackům – Čelisti, Indiana Jones, Schindlerův seznam, Zachraňte vojína Ryana, Hook, A. I. Umělá inteligence, Jurský park a mnoho dalších.
Flotila rebelů ničící Hvězdu smrti, žraločí ploutev krájející vodu, kolo prolétající kolem Měsíce a první den chlapce v Bradavicích: tyto ikonické filmové momenty si nelze představit bez stejně ikonické hudby Johna Williamse.
Severočeská filharmonie Teplice
Severočeská filharmonie Teplice je jediným profesionálním symfonickým orchestrem v Ústeckém kraji. Historie orchestru sahá na počátek 19. století a zakládací listina a úřední schválení orchestru nese letopočet 1838. Od konce 19. století uváděl orchestr pravidelné cykly symfonické hudby v provedení nejžádanějších dirigentů a sólistů té doby, jakými byli např. dirigenti Richard Strauss, Felix von Weingartner, Siegfried Wagner, Alexander Zemlinský. V létě absolvoval orchestr okolo 150 lázeňských a 18 symfonických koncertů a v zimní sezoně cykly vážné symfonické hudby. Od roku 2001 Severočeská filharmonie Teplice výrazně rozšířila své zahraniční i tuzemské aktivity. Během roku 2004 absolvovali tepličtí filharmonikové 140 koncertů, z toho 52 v zahraničí. Více jak 400 000 posluchačů v Německu, Itálii, Rakousku, Španělsku, Švýcarsku, Monaku, Francii, Belgii, Dánsku, Portugalsku, Chorvatsku, Slovinsku, Maďarsku, Slovensku, Srbsku, na Maltě a dalších zemích, mělo možnost se seznámit se stoupající uměleckou kvalitou orchestru.
Jan Kučera
Dirigent, skladatel a klavírista Jan Kučera patří mezi nejvšestrannější české umělce. Na Pražské konzervatoři absolvoval u Bohuslava Řehoře skladatelský obor a u Miriam Němcové a Miroslava Košlera obor dirigentský, v němž jej následně na HAMU vedl Vladimír Válek. Jako skladatel zasahuje do mnoha oblastí, tvoří kompozice symfonické, komorní i písňové a zároveň má na svém kontě přes třicet scénických hudeb k inscenacím pražských i oblastních divadelních scén. Jako dirigent dlouhodobě spolupracuje s předními českými orchestry, především se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu SOČR či se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK. Působí i na operní scéně, na Nové scéně Národního divadla v Praze uvedl svoji komickou operu Rudá Marie, komponovanou na námět kultovního rozhlasového seriálu Tlučhořovi autorů Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse. V lednu 2016 nastudoval v Národním divadle operu La Cenerentola Gioacchina Rossiniho. Je autorem baletů Tři mušketýři a Zkrocení zlé ženy. Dirigoval rovněž projekt Wanted s Dagmar Peckovou či nové nastudování výpravné scénické podoby Mše Leonarda Bernsteina. Jan Kučera je od sezóny 2015/2016 angažován jako šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru.
Pivovarská zahrada
Představte si kouzelný výhled na českokrumlovský zámek, svěží letní večer, zpovzdálí jemně šumí řeka a k tomu hraje jen pro vás hudba v podání světových hvězd. Pivovarská zahrada toto vše v období festivalu nabízí. Velký prostor plný zeleně a stromů přímo vybízí k nezapomenutelnému zážitku a bylo tomu tak i v historii. K rozkvětu této novoměstské zahrady došlo za vlády Viléma a Petra Voka z Rožmberka, pěstovaly se zde exotické rostliny, v sádkách se chovaly ryby a nechyběl ani zpěv ptáků z voliéry. A právě tato zahrada vám i v dnešní době nabízí neopakovatelnou atmosféru, kterou si budete pamatovat až do konce života.