Finalisté soutěže Virtuosos V4+
30 let Visegrádské čtyřky
U příležitosti 30. výročí založení Visegrádské čtyřky vystoupí finalisté televizní soutěže Virtuosos Visegrád 4+. Populární show mladých talentů klasické hudby se konala šest let v Maďarsku pod názvem Virtuosos. V roce 2020 se však pořadatelé rozhodli uspořádat soutěž v mezinárodním měřítku. Do Budapešti se sjeli mladí umělci ze zemí Visegrádu, pozvání dostali i talenti ze Srbska. Celou soutěž odvysílala na podzim loňského roku ČT Art. Pět nejtalentovanějších vítězů se představí publiku na jevišti Zámecké jízdárny za doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů pod taktovou slovenského dirigenta Petera Valentoviče, mimo jiné také člena poroty této soutěže.
Účinkující
Ajna Marosz (SK) – zobcová flétna, Dawid Siwiecki (PL) – akordeon, Eduard Kollert (CZ) – housle, Ildiko Rozsonits (HU) – klavír, Martin Šulc (CZ) – akordeon, Filharmonie Bohuslava Martinů, dirigent Peter Valentovič
Program
Ajna Marosz
M. Pastírik: Concertino piccolo pro zobcovou flétnu a komorní orchestr na téma Daria Castella, česká premiéra – věnováno Ajně Marosz / I.věta Fantasia, II.věta Passacaglia III.věta Capriccio
Dawid Siwiecki
J. Madrawski: Koncert pro akordeon, smyčce a tympany / II.věta Largo, E. Derbenko: Rock Toccata pro sólový akordeon, V. Zolotarev: Rondo capriccioso pro sólový akordeon
Eduard Kollert
E. W. Korngold: Koncert pro housle a orchestr D-dur, Op.35 / III.věta Finale.Allegro assai vivace, P. de Sarasate – Zigeunerweisen Op.20
Přestávka
Ildikó Rozsonits
F. Mendelssohn-Bartholdy: Koncert pro klavír a orchestr č. 1, g-moll, Op.25 / I.věta Molto allegro con fuoco, II.věta Andante III. věta Presto-Molto allegro Vivace, F. Chopin: Andante Spianato Es dur, Op.22
Martin Šulc
I. Albeniz: Asturias (Leyenda) Suite espaňola Op. 47, v úpravě pro akordeon a orchestr – instrumentace: T.Ille, A. Piazzolla: Suite Punta del Este (originálně psáno pro bandoneon, smyčce a dechy)
Martin Šulc
Martin Šulc je mladý český hudebník, který se narodil v Třeboni, ale už nyní dobývá se svým akordeonem celý svět. Martin studuje na Pražské konzervatoři v maturitním ročníku, je mu 19 let a aktuálně získal jedinečný úspěch vítězstvím v mezinárodní televizní show Virtuosos 4+.
Na akordeon začal hrát v šesti letech již v roce 2011 se zúčastnil národní soutěže základních uměleckých škol, kde se mu podařilo vyhrát. Na to navázaly laureátské tituly z mezinárodních soutěží u nás i v zahraničí. Na soutěži v slovenských Rajeckých Teplicích vyhrál 1. cenu čtyřikrát v řadě. Martin obdržel ocenění Talent Jihočeského kraje za rok 2013. Po úspěšně vykonaných talentových zkouškách nastoupil v roce 2017. Ten samý rok vyhrál i první místo na mezinárodní akordeonové soutěži v Ostravě a vystoupil na prestižních místech, jako je Pražský hrad, nebo sál Bohuslava Martinů na HAMU.
Následující rok navázal 1. cenou na soutěži Mezinárodní akordeonové dny v Praze v konkurenci hráčů z 15 států Evropy. Vítězství mu otevřelo cestu na prestižní pódia. Své dominantní postavení u nás potvrdil o rok později vítězstvím na národní soutěži konzervatoří ČR. Na sklonku téhož roku se mu povedl zcela mimořádný úspěch, když obdržel Gold Awards v rámci mezinárodní akordeonové videosoutěže konané na Novém Zélandu. Tyto jeho úspěchy mu dopomohly k zisku stipendia nadace VIZE 97. Největší úspěch se Martinovi povedl v roce 2020 – po úspěšném castingu pořádaným Českou televizí se dostal do finálových kol televizního soutěžního pořadu Virtuosos V4+, kde úspěšným vystoupením za doprovodu orchestru Maďarské televize získal za Českou republiku 1. cenu.
Ildikó Rozsonits
Ildikó se narodila v Budapešti v Maďarsku v roce 2006. Její mimořádný talent se projevil ve čtyřech letech, kdy se sama naučila hrát na zobcovou flétnu a přiměla své rodiče, aby ji vzali na soukromé lekce k flétnistce Réce Kassai. V pěti letech začala studovat hru na klavír. S ohledem na řadu mimořádných úspěchů byla v deseti letech přijata na Lisztovu akademii pro výjimečné mladé talenty v Budapešti a stala se nejmladší studentkou této školy. Je laureátkou řady prestižních klavírních soutěží ve Slovinsku, Slovinsku, Rumunsku, Itálii, Německu, Rakousku, České republice a Belgii.
Dawid Siwiecki
Dawid Siwiecki se narodil v roce 2006 v Polsku. Od raného věku projevoval zájem o hudbu. Rád si hrál s hudebními hračkami, jako je buben, činely, kytara a klavír. Ve věku 7 let se začal učit hrát na klávesový akordeon na Hudební škole v Dydnii.
Dva roky navštěvuje Střední hudební školu v Sanoku. Hudba je pro něj vším, je odrazovým můstkem od každodenních záležitostí. Jeho velké hudební nasazení a cvičení vedlo k vítězství na mezinárodních soutěžích v České republice, Kazachstánu, Srbsku, Polsku, Lotyšsku, Itálii a Španělsku. Vítězství v soutěži Virtuosos V4+ a krásná slova poroty ho přiměla věřit ve své schopnosti a motivovala ho k dalšímu rozvoji. Jeho snem je být vynikajícím hudebníkem.
Eduard Kollert
Eduard Kollert se narodil v říjnu 2002 v Tokiu v rodině hudebníků – oba rodiče jsou klavíristé. Po koncertu mistra Josefa Suka s otcem se rozhodl hrát na housle a klavír. V necelých 7 letech se začal Eduard učit v Hudební škole hl. m. Prahy na housle a zároveň na klavír u svých rodičů.. Již za pouhé dva roky vystoupil s velkým úspěchem jako sólista s PKF – Prague Philharmonia s houslovým koncertem J. S. Bacha a klavírním koncertem L. van Beethovena během jednoho večera. Následovalo pozvání španělské královské rodiny k vystoupení v Královském paláci El Pardo v Madridu se sólovým programem pro housle i klavír. Následujícího dne ho organizátoři koncertu představili legendárnímu pedagogovi Zakharu Bronovi, který ho hned pozval k sobě na právě vznikající Zakhar Bron Akademie ve švýcarském Interlakenu. Od té doby Eduard studuje u prof. Brona a pokračuje ve studiu s ním na Vysoké hudební škole Královny Sofie v Madridu.
Eduard je laureátem cen řady prestižních mezinárodních soutěží – mezi nimi «Young Virtuosos» pořádané v Bulharské Sofii, televizní soutěž «Louskáček» v Moskvě, a další. Pravidelně hraje na koncertech a festivalech v Evropě, Rusku, Jordánsku a Japonsku na akcích jako Interlaken Classics, Moscow meets friends Festival, Festival Mladá Praha, Festival Dny Bohuslava Martinů a Festival Pražské jaro. Eduard je často zván orchestry na koncertní vystoupení a turné. Eduard se také objevuje jako host v mnoha televizních a rozhlasových programech.
V prosinci 2020 vystoupil v multi-epizodické televizní show «Virtuosos» po boku světových hvězd jako jsou Plácido Domingo, Thomas Gottschalk nebo Ida Nowakowska. Eduard také vystupuje v novém dokumentárním filmu «Talent».
Ajna Marosz
Narodila se v 2007 v Martině. Hře na zobcové flétně se věnuje od svých pěti let na ZUŠ L. Árvaya v Žilině u p. učitele Pavla Stillera. Od svých osmi let hraje i na klavír. Získala mnohá ocenění na celostátních a mezinárodních soutěžích:
Šestkrát (r. 2014, 2015, 2017, 2018, 2019, 2020) získala 1. místo v celoslovenské soutěži „Kouzelná flétna“ v Nižné, v posledních třech ročnících obdržela i titul laureát. Třikrát (r. 2017, 2018, 2019) získala 1. místo v mezinárodní soutěži „Zahrajže nám, píšťalôčka“ v Nových Zámcích. V celostátní soutěži Nitrianska loutna (2019) dosáhla první místo a cenu primátora. V mezinárodní soutěži „Rajecká hudební jaro“ získala cenu ředitele (2015) a cenu města Rajec (2018). V klavírní soutěži „banskoštiavnického kladívka“ dosáhla v r. 2018 první místo a titul laureát v čtyřruční hře. V r. 2018, 2019 a 2020 se stala vítězkou grantového programu „Talenty nové Evropy“. Díky grantu se mohla zúčastnit letních mistrovských kurzů v Maďarsku a Rumunsku. Vyhrála první místo a zvláštní cenu v celostátní flétnové soutěže László Czidru v Maďarsku (2019).
V celosvětové soutěži Open Recorder Days Amsterdam v Nizozemsku získala v r. 2019 první místo. V prosinci 2019 a v dubnu 2021 vystoupila jako sólistka na koncertě Státního komorního orchestru v Žilině.
Získala hlavní cenu v maďarské grantové soutěži Národní rady pro podporování talentů (2020). V r. 2020 se stala slovenská vítězkou talentové mezinárodní soutěže Virtuosos V4 +. V letech 2020-2021 dosáhla první místo v následujících online soutěžích: Lams Matera 2020, International Moscow Music Competition, Odin 2021, Cittá di Massa. Stejně získala absolutně první místo v online soutěži Danubia Talents „Wiener Klassiker“ 2021. V červenci 2021 vystoupila jako sólistka na zahajovacím koncertě festivalu Viva musica! v Bratislavě se souborem Solamente naturali. Od září 2021 studuje hru na zobcové flétně na Konzervatoři M. Wardové v Budapešti u Katalin Kállay.
Filharmonie Bohuslava Martinů
Filharmonie Bohuslava Martinů je profesionální symfonický orchestr. Sídlí v Kongresovém centru Zlín. Do repertoáru orchestru patří velká symfonická díla i skladby přesahující oblast klasické hudby (šanson, jazz, rock, pop nebo hudba filmová). FBM spolupracuje s mnoha předními českými i zahraničními dirigenty (Petr Altrichter, Jakub Hrůša, Tomáš Hanus, Tomáš Netopil, Stanislav Vavřínek, Jakub Klecker, Vojtěch Spurný, Robert Kružík a řada dalších). Od sezony 2018–19 je šéfdirigentem Tomáš Brauner. Hlavním hostujícím dirigentem je Leoš Svárovský. Z významných sólistů zde vystupovali Mstislav Rostropovič, Daniel Schafran, Mischa Maisky, Vadim Repin, Jennifer Larmore, Eugen Indjić, Sergej Krylov, Libuše Domanínská, Josef Suk, Ivan Moravec, Dagmar Pecková, Magdalena Kožená, Fazil Say, orchestr doprovázel v posledních letech Rolanda Villazóna, Montserrat Caballé, Olgu Peretyatko, Josepha Calleju, Angelu Gheorghiu, Pretty Yende, Adama Plachetku ad. Vystupuje takřka po celé Evropě i ve světě (2016, 2018 Indie, 2017 Jižní Korea). Již od roku 1972 je FBM Zlín pořadatelem ojedinělého mezinárodního festivalu mladých koncertních umělců Talentinum a organizuje rovněž podzimní mezinárodní hudební festival Harmonia Moraviae.
Zámecká jízdárna
Přijďte si užít koncert v nezapomenutelné a unikátní Zámecké jízdárně, která je součástí českokrumlovského zámku nedaleko zámecké zahrady. Věřte, že se do této ojedinělé stavby a jejího okolí zamilujete a budete se zde cítit jako na vídeňském císařském dvoře v 18. století. Ostatně to je záměr, se kterým nechal jízdárnu postavit kníže Josef Adam ze Schwarzenberku po vzoru vídeňského císařského dvora. Když se k tomu přidá nádherný výhled na dominantu Českého Krumlova – zámek, budete okouzleni.