Datum konání

17 / 07 / 2025 - Čtvrtek 19:30

Místo konání

Maškarní sál, zámek

Koncertní řada

Komorní koncerty

Gratulační koncert: Štěpán Rak 80

Gratulační koncert u příležitosti 80. narozenin kytaristy Štěpána Raka. Se synem Janem-Matějem a Pražským kytarovým kvartetem rozezní Maškarní sál šesti kytarami.

Kytarový virtuos, skladatel, profesor pražské Akademie múzických umění. Také fotograf, cestovatel, milovník života, to je Štěpán Rak. V roce 2025 oslaví významné životní jubileum. K této příležitosti mu festival nadělí dárek v podobě gratulačního koncertu. Vystoupí na něm v sólových skladbách i společně se synem Janem-Matějem, s nimž už řadu let tvoří vyhledávané virtuózní duo. Gratulovat k 80. narozeninám Štěpánovi přijede i Pražské kytarové kvarteto, jehož členové jsou žáky Štěpána Raka. Tedy odbornou veřejností oceňovaný a uznávaný soubor, který vystupuje po celém světě. Na závěr koncertu zazní unikátní spojení šesti kytar ve skladbě oslavence s názvem Rumba.

Účinkující

Štěpán Rak – kytara
Jan-Matěj Rak – kytara
Pražské kytarové kvarteto: PGQ
Marek Velemínský
Eliška Holá
Matěj Freml
Patrick Vacík

Program

Štěpán Rak: Fanfáry
Jaroslav Ježek: Isabel Valse
Štěpán Rak: Suita Znovu (výběr)
Jaroslav Ježek: Život je jen náhoda
Štěpán Rak: Variace na téma Jaromíra Klempíře

--- přestávka ---

Variace na barokní téma (improvizace)
Antonín Dvořák: Na starém hradě
Štěpán Rak: Fantasy-Rhapsody
Štěpán Rak: Nálady (Lento cantabile, Allegro, Tombeau, Toccata)
Edvard Hagerup Grieg: Peer Gynt Suita č. 1 op. 46
„Ranní nálada“ „Anitřin tanec“ „V jeskyni krále hor“
Štěpán Rak: Rumba

Štěpán Rak

Český kytarista, hudební skladatel a pedagog vystudoval hru na kytaru a skladbu na pražské konzervatoři a na Akademii múzických umění v Praze. Už za studií zvítězil se skladbou Hirošima v hudební soutěži mladých skladatelů. V roce 1975 byl pozván do Finska, kde pět let učil na konzervatoři, pořádal mistrovské kurzy, přednášel a koncertoval. Od té doby projel s kytarou více než sedmdesát zemí světa. V roce 1982 založil Štěpán Rak obor kytara na pražské HAMU, kde se v současné době věnuje především výuce improvizace. Prezident Václav Havel ho jmenoval prvním vysokoškolským profesorem hry na kytaru v České republice. Štěpán Rak je známý především jako kytarista, skladatel a improvizátor. Takzvané „Rakovo tremolo“ se stalo v kytarovém světě pojmem. Užívá v něm techniku hry všemi pěti prsty pravé ruky na jedné i více strunách současně. Celoživotní snahou profesora Štěpána Raka je představit kytaru nejen jako sólový nástroj, ale i jako orchestr.

Štěpán Rak

Jan-Matěj Rak

V rodině Raků se láska ke kytaře dědí, což potvrzuje syn letos jubilujícího Štěpána Jan-Matěj Rak, kytarista, písničkář, nadšený amatérský astronom, fotograf a tvůrčí duše plná nápadů. Zvládl nelehký úkol zpracovat hudbu Jaroslava Ježka pro sólovou kytaru. Objevná jsou i jeho zpracování hudby barokní, ale i Antonína Dvořáka či Bedřicha Smetany. Tyto skladby hraje na unikátní historickou kytaru z roku 1830. Společně s otcem Štěpánem Rakem vystupuje už léta a koncerty RAK a RAK se vyznačují originalitou a vždy nabídnou i četná překvapení. Mnohé skladby dostávají finální podobu až přímo na podiu, takže se posluchači mají vždy na co těšit.

Jan-Matěj Rak

Pražské kytarové kvarteto: PGQ

Pražské kytarové kvarteto vzniklo v roce 1984 na Pražské konzervatoři. Oceňuje ho odborná kritika i publikum po celém světě. PGQ vystupuje na hudebních festivalech, koncertovalo ve většině zemí Evropy, v USA, na Středním východě a na mnoha místech České republiky. Vyznačuje se perfektní souhrou, osobitým hudebním stylem a jedinečnou barvou zvuku čtyř kytar, což inspirovalo české i zahraniční skladatele ke zkomponování skladeb přímo pro soubor. Kromě původního repertoáru hudební ansámbl hraje i vlastní transkripce různých stylových období. Pražské kytarového kvarteto aktuálně tvoří Marek Velemínský, Eliška Holá, Matěj Freml a Patrick Vacík.

Pražské kytarové kvarteto: PGQ

Maškarní sál, zámek

Při vstupu do Maškarního sálu českokrumlovského zámku si budete připadat jako v 18. století, kdy jej vyzdobil Josef Lederer. Během poslechu komorních koncertů můžete obdivovat malby s motivy bavící se aristokratické společnosti uprostřed maškarního reje. Než se sálem se skvělou akustikou rozezní první tony, všimněte si u dveří dvou malovaných zámeckých gardistů držících stráž, kteří na sobě mají slavnostní uniformy připomínající službu zámecké Schwarzenberské gardy. Pokud budete pozorní, můžete spatřit i dveře s krytou chodbou, která vede přímo do knížecí lóže barokního divadla. V Maškarním sále, který je vrcholným dílem rokoka, si koncerty určitě vychutnáte.

Gratulační koncert: Štěpán Rak 80

Generální partner

Hlavní partneři

Oficiální partneři

Festival se koná za laskavé podpory