Kalabis Quintet
Hudební kritici označují koncerty Kalabis Quintetu jako dokonalé, harmonické, precizní, laskavé i suverénní, stejně tak, jako jsou jeho členky samotné. Od svého založení soubor získal mnoho ocenění a etabloval se na tuzemských i zahraničních pódiích. Právě tomuto dechovému kvintetu složenému z mladých talentovaných dam, které jsou součástí předních českých orchestrů, věnuje festival jeden z komorních večerů odehrávajících se v Maškarním sále. Zazní díla skladatelů 20. století a nebudou chybět ani odlehčené hravé Divertimento pro dechové kvinteto op. 10 Viktora Kalabise, jehož jméno kvinteto nese.
Účinkující
Kalabis Quintet:
Zuzana Leimer – flétna
Jarmila Jermářová – hoboj
Anna Sysová – klarinet
Denisa Beňovská – fagot
Adéla Psohlavcová – lesní roh
Program
Pavel Haas: Dechový kvintet, op. 10
Viktor Kalabis: Divertimento pro dechové kvinteto, op. 10
Iša Krejčí: Dechový kvintet
přestávka
Jean Françaix: Dechový kvintet č. 1
Malcolm Arnold: Tři námořnické popěvky
Kalabis Quintet
Dámské dechové kvinteto Kalabis Quintet vzniklo v roce 2012 na půdě Akademie múzických umění v Praze. Jméno si zvolilo po slavném českém skladateli Viktoru Kalabisovi (1923-2006). Soubor je vyhledávaným interpretem českých soudobých skladeb. Mezi významné ocenění se řadí 1. cena v kategorii Czech Contemporary Music na soutěži v Payerbachu. Kalabis Quintet se představil na více než stovce domácích i zahraničních pódií. Vystoupil v rámci koncertní sezóny Českého spolku pro komorní hudbu v Sukově síni pražského Rudolfina i komorního cyklu PKF – Prague Philharmonia, spolupracoval s Českou televizí a Českým rozhlasem. Jeho členky jsou orchestrálními hráčkami předních českých orchestrů a věnují se také pedagogické činnosti. V roce 2021 kvinteto přijalo pozvání na nejvýznamnější český festival Pražské jaro.
Maškarní sál, zámek
Při vstupu do Maškarního sálu českokrumlovského zámku si budete připadat jako v 18. století, kdy jej vyzdobil Josef Lederer. Během poslechu komorních koncertů můžete obdivovat malby s motivy bavící se aristokratické společnosti uprostřed maškarního reje. Než se sálem se skvělou akustikou rozezní první tony, všimněte si u dveří dvou malovaných zámeckých gardistů držících stráž, kteří na sobě mají slavnostní uniformy připomínající službu zámecké Schwarzenberské gardy. Pokud budete pozorní, můžete spatřit i dveře s krytou chodbou, která vede přímo do knížecí lóže barokního divadla. V Maškarním sále, který je vrcholným dílem rokoka, si koncerty určitě vychutnáte.