Datum konání

18 / 07 / 2025 - Pátek 19:30

Místo konání

Zámecká jízdárna

Koncertní řada

Hlavní koncerty

Nevážná klasika

Největší sympaťák českého showbyznysu Václav Kopta ukáže, že se klasické hudbě často mylně říká vážná. V režii Jana Budaře s pěveckým vystoupením Martiny Masarykové a za doprovodu Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK.

Koncert NEvážná klasika nabídne překvapivou a hravou podobu "vážné" hudby. Otevře tak pomyslné dveře i těm, kdo říkají, že této oblasti nerozumí. V Zámecké jízdárně se odehraje koncertní „představení“, které ukáže, že klasická hudba mluví jazykem každého z nás a že označení vážná je často velmi zavádějící. Scénáře i režie originálního dění se ujme známý bavič a renesanční člověk Jan Budař. Hudebních nástrojů se pod taktovkou Jana Kučery chopí Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, který se do Českého Krumlova vrací po mnoha letech. Sólových partů se zhostí slovenská sopranistka Martina Masaryková a večerem s grácií a humorem provede herec a největší sympaťák tuzemského showbyznysu Václav Kopta.

Účinkující

Jan Budař – režie a scénář
Václav Kopta – moderátor
Martina Masaryková – soprán
Jan Kučera – dirigent
Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK

Program

Znělka Televarieté Československé televize
Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta „Skočná“
Gioacchino Rossini: Lazebník sevillský předehra
Gioacchino Rossini: Vilém Tell předehra
Wolfgang Amadeus Mozart: Turecký pochod
Leonard Bernstein: Candide, árie Cunegonde „Třpytit se a být gay“
Jacques Offenbach: Orfeus v podsvětí, Galop infernal (kankán)

--- přestávka ---

Giuseppe Verdi: Aida „Triumfální pochod“
Aram Chačaturjan: Šavlový tanec
Dmitrij Šostakovič: Valčík č. 2
Ludvig van Beethoven: Symfonie č. 7 A dur op. 92, Allegretto
Remo Giazotto/Tomaso Albinoni: Adagio g moll (Ave Verum)
Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert pro flétnu, harfu a orchestr C dur, Andantino

Jan Budař

Jan Budař je český herec, režisér, hudebník a scenárista, známý především díky rolím ve filmech Nuda v Brně, Vratné lahve, Czech made man či Václav. Herectví vystudoval na brněnské JAMU, hrál v řadě tuzemských divadel, v Národním divadle Brno, v královéhradeckém Klicperově divadle, brněnské Huse na provázku, v Městském divadle v Karlových Varech, pražském Národním divadle a dalších. V letech 2000 až 2004 byl ve stálém angažmá pražského Divadla Na zábradlí. Napsal a ilustroval čtyři knihy: Princ Mamánek, Příběh lásky, Leopolda Bumbáce největší tajemství a Snílek. V roce 2023 uvedl do kin pohádku Princ Mamánek, kterou napsal, režíroval, hrál v ní hlavní roli a k filmu napsal i hudbu. Kromě herecké činnosti zpívá a skládá originální písně. Získal několik Českých lvů za filmy Nuda v Brně, Mistři a Václav.

Jan Budař
foto: Jan Šilha

Václav Kopta

Absolvent hudebně dramatického oboru na Pražské konzervatoři Václav Kopta zazářil už jako osmnáctiletý jako idealistický student ve filmu Sněženky a machři. Poté z televize a stříbrného plátna na dlouhý čas zmizel, aby se do povědomí veřejnosti vrátil po více než dvaceti letech v pokračování oblíbených sněženek. Ve veřejném prostoru se o něm ví i dál, nyní působí mimo jiné jako moderátor, uváděl například Českého lva nebo Peče celá země. Je také autorem povídkové knihy a spoluautorem řady muzikálů, jako jsou Čachtická paní, Edith, vrabčák z předměstí nebo Lucrecia Borgia. Hrál ve filmech Občanský průkaz, U mě dobrý, seriálech Gympl, Ulice, Okresní přebor, Svět pod hlavou a v divadlech Kalich, Viola, Na Vinohradech, Hudebním divadle Karlín, Broadway, Divadle Kampa či Komorním Kalichu. Václav Kopta rovněž hraje na klavír. Byl členem několika kapel, mimo jiné BossaNova či Bluesberry. V současné době působí ve skupině Wooden Shoes a ve vlastní kapele Václav Kopta & band. Napsal desítky písňových textů pro populární zpěvačky.

Václav Kopta

Martina Masaryková

Rodačka z Považské Bystrice vystudovala zpěv na konzervatoři v Žilině, VŠMU v Bratislavě a absolvovala mistrovské interpretační kurzy v Piešťanech. Obsadila čelní příčky v mezinárodních soutěžích a na jevišti opery Slovenského národního divadla se úspěšně představila v inscenaci Mistrovská lekce Marie Callas, v roli Královny noci (Mozart: Kouzelná flétna), ve Smetanově Hubičce či Tajemství. Vystupovala také se Symfonických orchestrem Slovenského rozhlasu i se Slovenskou filharmonií (Carmina burana, Německé requiem). Zazářila na Galakoncertě věnovaném M. Callas, účinkovala na mnoha sólových koncertech doma i v zahraničí (Itálie, Česká republika, Polsko, Rakousko, Maďarsko, Japonsko, Španělsko). Zpívala také pro španělskou i anglickou královskou rodinu. Nyní hostuje ve Státní opeře v Bánské Bystrici a v Košicích, Janáčkově opeře v Brně, Slovenském národním divadle a Národním divadle v Praze. Vystoupila i na prvním festivalovém koncertu NEvážná klasika.

Martina Masaryková

Jan Kučera

Dirigent, skladatel a klavírista Jan Kučera patří mezi nejvšestrannější české umělce. Na Pražské konzervatoři absolvoval u Bohuslava Řehoře skladatelský obor a u Miriam Němcové a Miroslava Košlera obor dirigování, v němž jej následně na HAMU vedl Vladimír Válek. Jako skladatel tvoří kompozice symfonické, komorní i písňové a zároveň má na kontě více než třicet scénických hudeb k divadelním inscenacím. Spolupracuje s předními českými orchestry, především se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu či se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK. Je autorem baletů Tři mušketýři, Zkrocení zlé ženy a oper Rudá Marie a Don Buoso, uváděných v Národním divadle. Pro žánrový přesah a pohotovost je vyhledáván i produkcemi crossoverových a filmových projektů. Šest sezón působil jako šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru. V roce 2023 mu u firmy Radioservis vyšlo profilové CD, na které se SOČR natočil svoji Symfonii č. 1 Šumavskou a rovněž houslový a klavírní koncert.

Jan Kučera

Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK je předním českým tělesem s úctyhodnou tradicí a mezinárodním renomé. Obohacuje koncertní život české metropole a na nejvyšší úrovni reprezentuje Prahu a českou kulturu v zahraničí. Jako oficiální orchestr hlavního města Prahy sídlí a koncertuje v Obecním domě. Zkratka FOK symbolizuje původní branže, v kterých orchestr působil, a to film – opera – koncert. Odnepaměti je hudební těleso označované též jako Pražští symfonikové. Od sezóny 2020/2021 je šéfdirigentem Pražských symfoniků Tomáš Brauner. Před ním se na postu šéfdirigenta vystřídali např. Rudolf Pekárek, Václav Smetáček, Jiří Bělohlávek, Petr Altrichter, Gaetano Delogu, Serge Baudo, Jiří Kout a Pietari Inkinen. Designovaným šéfdirigentem od sezóny 2025/2026 je Tomáš Netopil. Koncertními mistry jsou Roman Patočka a Rita Čepurčenko.

Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK
foto: Jan Slavík

Zámecká jízdárna

Přijďte si užít koncert v nezapomenutelné a unikátní Zámecké jízdárně, která je součástí českokrumlovského zámku nedaleko zámecké zahrady. Věřte, že se do této ojedinělé stavby a jejího okolí zamilujete a budete se zde cítit jako na vídeňském císařském dvoře v 18. století. Ostatně to je záměr, se kterým nechal jízdárnu postavit kníže Josef Adam ze Schwarzenberku po vzoru vídeňského císařského dvora. Když se k tomu přidá nádherný výhled na dominantu Českého Krumlova – zámek, budete okouzleni.

Nevážná klasika

Generální partner

Hlavní partneři

Oficiální partneři

Festival se koná za laskavé podpory