Datum konání
18 / 07 / 2025 - Pátek 19:30
Místo konání
Koncertní řada
Hlavní koncerty
Nevážná klasika
Největší sympaťák českého showbyznysu Václav Kopta ukáže, že se klasické hudbě často mylně říká vážná. V režii Jana Budaře a za doprovodu Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK.
Účinkující
Jan Budař – režie a scénář
Václav Kopta – moderátor
Martina Masaryková – soprán
Jan Kučera – dirigent
Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK
Program
Znělka Televarieté Československé televize
Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta „Skočná“
Gioacchino Rossini: Lazebník sevillský předehra
Gioacchino Rossini: Vilém Tell předehra
Wolfgang Amadeus Mozart: Turecký pochod
Leonard Bernstein: Candide, árie Cunegonde „Třpytit se a být gay“
Jacques Offenbach: Orfeus v podsvětí, Galop infernal (kankán)
--- přestávka ---
Giuseppe Verdi: Aida „Triumfální pochod“
Aram Chačaturjan: Šavlový tanec
Dmitrij Šostakovič: Valčík č. 2
Ludvig van Beethoven: Symfonie č. 7 A dur op. 92, Allegretto
Remo Giazotto/Tomaso Albinoni: Adagio g moll (Ave Verum)
Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert pro flétnu, harfu a orchestr C dur, Andantino
Jan Budař
Jan Budař je český herec, režisér, hudebník a scenárista, známý především díky rolím ve filmech Nuda v Brně, Vratné lahve, Czech made man či Václav. Herectví vystudoval na brněnské JAMU, hrál v řadě tuzemských divadel, v Národním divadle Brno, v královéhradeckém Klicperově divadle, brněnské Huse na provázku, v Městském divadle v Karlových Varech, pražském Národním divadle a dalších. V letech 2000 až 2004 byl ve stálém angažmá pražského Divadla Na zábradlí. Napsal a ilustroval čtyři knihy: Princ Mamánek, Příběh lásky, Leopolda Bumbáce největší tajemství a Snílek. V roce 2023 uvedl do kin pohádku Princ Mamánek, kterou napsal, režíroval, hrál v ní hlavní roli a k filmu napsal i hudbu. Kromě herecké činnosti zpívá a skládá originální písně. Získal několik Českých lvů za filmy Nuda v Brně, Mistři a Václav.
Václav Kopta
Absolvent hudebně dramatického oboru na Pražské konzervatoři Václav Kopta zazářil už jako osmnáctiletý jako idealistický student ve filmu Sněženky a machři. Poté z televize a stříbrného plátna na dlouhý čas zmizel, aby se do povědomí veřejnosti vrátil po více než dvaceti letech v pokračování oblíbených sněženek. Ve veřejném prostoru se o něm ví i dál, nyní působí mimo jiné jako moderátor, uváděl například Českého lva nebo Peče celá země. Je také autorem povídkové knihy a spoluautorem řady muzikálů, jako jsou Čachtická paní, Edith, vrabčák z předměstí nebo Lucrecia Borgia. Hrál ve filmech Občanský průkaz, U mě dobrý, seriálech Gympl, Ulice, Okresní přebor, Svět pod hlavou a v divadlech Kalich, Viola, Na Vinohradech, Hudebním divadle Karlín, Broadway, Divadle Kampa či Komorním Kalichu. Václav Kopta rovněž hraje na klavír. Byl členem několika kapel, mimo jiné BossaNova či Bluesberry. V současné době působí ve skupině Wooden Shoes a ve vlastní kapele Václav Kopta & band. Napsal desítky písňových textů pro populární zpěvačky.
Martina Masaryková
Rodačka z Považské Bystrice vystudovala zpěv na konzervatoři v Žilině, VŠMU v Bratislavě a absolvovala mistrovské interpretační kurzy v Piešťanech. Obsadila čelní příčky v mezinárodních soutěžích a na jevišti opery Slovenského národního divadla se úspěšně představila v inscenaci Mistrovská lekce Marie Callas, v roli Královny noci (Mozart: Kouzelná flétna), ve Smetanově Hubičce či Tajemství. Vystupovala také se Symfonických orchestrem Slovenského rozhlasu i se Slovenskou filharmonií (Carmina burana, Německé requiem). Zazářila na Galakoncertě věnovaném M. Callas, účinkovala na mnoha sólových koncertech doma i v zahraničí (Itálie, Česká republika, Polsko, Rakousko, Maďarsko, Japonsko, Španělsko). Zpívala také pro španělskou i anglickou královskou rodinu. Nyní hostuje ve Státní opeře v Bánské Bystrici a v Košicích, Janáčkově opeře v Brně, Slovenském národním divadle a Národním divadle v Praze. Vystoupila i na prvním festivalovém koncertu NEvážná klasika.
Jan Kučera
Dirigent, skladatel a klavírista Jan Kučera patří mezi nejvšestrannější české umělce. Na Pražské konzervatoři absolvoval u Bohuslava Řehoře skladatelský obor a u Miriam Němcové a Miroslava Košlera obor dirigování, v němž jej následně na HAMU vedl Vladimír Válek. Jako skladatel tvoří kompozice symfonické, komorní i písňové a zároveň má na kontě více než třicet scénických hudeb k divadelním inscenacím. Spolupracuje s předními českými orchestry, především se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu či se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK. Je autorem baletů Tři mušketýři, Zkrocení zlé ženy a oper Rudá Marie a Don Buoso, uváděných v Národním divadle. Pro žánrový přesah a pohotovost je vyhledáván i produkcemi crossoverových a filmových projektů. Šest sezón působil jako šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru. V roce 2023 mu u firmy Radioservis vyšlo profilové CD, na které se SOČR natočil svoji Symfonii č. 1 Šumavskou a rovněž houslový a klavírní koncert.
Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK je předním českým tělesem s úctyhodnou tradicí a mezinárodním renomé. Obohacuje koncertní život české metropole a na nejvyšší úrovni reprezentuje Prahu a českou kulturu v zahraničí. Jako oficiální orchestr hlavního města Prahy sídlí a koncertuje v Obecním domě. Zkratka FOK symbolizuje původní branže, v kterých orchestr působil, a to film – opera – koncert. Odnepaměti je hudební těleso označované též jako Pražští symfonikové. Od sezóny 2020/2021 je šéfdirigentem Pražských symfoniků Tomáš Brauner. Před ním se na postu šéfdirigenta vystřídali např. Rudolf Pekárek, Václav Smetáček, Jiří Bělohlávek, Petr Altrichter, Gaetano Delogu, Serge Baudo, Jiří Kout a Pietari Inkinen. Designovaným šéfdirigentem od sezóny 2025/2026 je Tomáš Netopil. Koncertními mistry jsou Roman Patočka a Rita Čepurčenko.
Zámecká jízdárna
Přijďte si užít koncert v nezapomenutelné a unikátní Zámecké jízdárně, která je součástí českokrumlovského zámku nedaleko zámecké zahrady. Věřte, že se do této ojedinělé stavby a jejího okolí zamilujete a budete se zde cítit jako na vídeňském císařském dvoře v 18. století. Ostatně to je záměr, se kterým nechal jízdárnu postavit kníže Josef Adam ze Schwarzenberku po vzoru vídeňského císařského dvora. Když se k tomu přidá nádherný výhled na dominantu Českého Krumlova – zámek, budete okouzleni.