Simply Quartet
Mezinárodní smyčcové kvarteto, jehož hráči pochází z Číny, Rakouska a Norska, se v komorní hře zdokonaluje na Institutu Josepha Haydna na vídeňské Universität für Musik und darstellende Kunst Wien. Ač nepřehlédnutelně mladistvé, jeho bravurní a vyspělá interpretace mu zajistila vítězství v mnoha prestižních soutěžích.
Pro svůj český debut si Simply Quartet vybral náročný smyčcový kvartet Bély Bartóka hýřící širokou paletou barvy zvuku a okázale prezentující nejrůznější techniky hry. Předposlední kvartet Antonína Dvořáka v sobě pak zosobňuje autorovu skladatelskou vyspělost, širokou škálu emocí, rytmů a nálad. Tato kombinace jistě vzbudí zvědavost každého náruživého posluchače komorní hudby.
Účinkující
Simply Quartet:
Danfeng Shen – housle
Antonia Rankersberger – housle
Xiang Lyu – viola
Ivan Valentin Hollup Roald – violoncello
Program
Anton Webern: Pomalá věta pro smyčcové kvarteto
Béla Bartók: Smyčcový kvartet č. 4 C dur Sz 91
Antonín Dvořák: Smyčcový kvartet č. 13 op. 106 G dur
Simply Quartet
Oceňovaný kvartet byl založen v Šanghaji, ale pokračoval na Vídeňské univerzitě hudby a múzických umění v Institutu Josepha Haydna, kde ansámbl studuje u Johannese Meissla.
Od svého založení v roce 2017 vyhrál řadu soutěží komorní hudby jako International Carl Nielsen Competition v Kodani, či International Joseph Haydn Chamber Music Competition ve Vídni a vystoupil na koncertních scénách jako BOZAR Brusel, Palau de la Música Catalana, Elbphilharmonie Hamburg nebo v budově Luxemburské a Pařížské filharmonie.
Kvartet klade důraz na spojení hloubky a lehkosti projevu, vzájemné souznění hráčů a jejich repertoár zahrnuje vše od raných klasických děl po díla ryze moderní, ale hráči se také věnují bádání v hudbách vlastních kultur (Číny, Rakouska a Norska) a rozšiřují si tak hudební rejstřík.
Foto: Cristina Ferri, Simon Buchou
Maškarní sál, zámek
Při vstupu do Maškarního sálu českokrumlovského zámku si budete připadat jako v 18. století, kdy jej vyzdobil Josef Lederer. Během poslechu komorních koncertů můžete obdivovat malby s motivy bavící se aristokratické společnosti uprostřed maškarního reje. Než se sálem se skvělou akustikou rozezní první tony, všimněte si u dveří dvou malovaných zámeckých gardistů držících stráž, kteří na sobě mají slavnostní uniformy připomínající službu zámecké Schwarzenberské gardy. Pokud budete pozorní, můžete spatřit i dveře s krytou chodbou, která vede přímo do knížecí lóže barokního divadla. V Maškarním sále, který je vrcholným dílem rokoka, si koncerty určitě vychutnáte.