Slavné operní sbory a Carmina Burana
Český filharmonický sbor Brno a zahraniční sólisté
Hlavní hvězdou závěrečného koncertu bude Český filharmonický sbor Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy. Skvělé pěvecké výkony sboristů a sólistů sopranistky Adriany Kučerové, tenoristy Anthonyho Gregoryho a barytonisty Borise Prýgla doprovodí zlínská Filharmonie B. Martinů s dirigentem Danielem Raiskinem. Festival připomene 210. výročí narození Giuseppa Verdiho a bude završen provedením monumentální kantáty Carmina Burana od Carla Orffa.
Závěrečný koncert se koná za každého počasí
Účinkující
Adriana Kučerová – soprán
Anthony Gregory – tenor
Boris Prýgl – basbaryton
Český filharmonický sbor Brno
Petr Fiala – sbormistr
Filharmonie B. Martinů
Daniel Raiskin – dirigent
Program
G. Verdi: Luisa Miller – Předehra
G. Verdi: Trubadúr – “Vedi, le fosche notturne spoglie“
G. Verdi: Nabucco – Coro di Schiavi Ebrei „Va, pensiero“
G. Verdi: Síla osudu – Předehra
G. Verdi: Aida – „Gloria al´Egitto“ Gran Finale secondo
přestávka
C. Orff: Carmina Burana
Adriana Kučerová
Adriana Kučerová studovala na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě a na Conservatoire Supérieur de Musique de Lyon. Po studiích získala 1. cenu a cenu publika na mezinárodní soutěži Hanse Gabora Belvedera a podpořila ji Gulbenkianova nadace.
Vystoupila na mnoha mezinárodních operních scénách a festivalech, například v Teatro alla Scala, Staatsoper v Mnichově a Berlíně, Deutsche Oper, Opéra de la Bastille v Paříži, Teatro dell’Opera di Roma, na Salcburském festivalu a londýnském BBC Proms.
V nedávné době sklidila velký úspěch v titulní roli Lišky Bystroušky v Hamburské státní opeře, ve Vídeňské státní opeře jako Adina (L’Elisir d’Amore) po boku Juana Diega Floreze a Susanna (Figarova svatba) v Semperoper v Drážďanech.
Anthony Gregory
Anthony Gregory byl popsán jako „mozartovský tenorista, o které ještě uslyšíme“. Je obdivován pro jedinečnou barvu svého hlasu, jevištní projev a muzikálnost. Kritik Rupert Christiansen ho označil za jednu z budoucích operních hvězd. V roce 2015 se stal vítězem kategorie Breakthrough Artists časopisu What’s On Stage. Vystoupil na Glyndebourne Festivalu, v Royal Opera House, English National Opera, Festival de Aix-en-Provence, Teatro Real v Madridu, Bergen Opera, Opernhaus Zürich, Scottish Opera a Norwegian National Opera v Oslu. V letošní sezoně Gregory debutuje v Bayerische Staatsoper jako Pane v La Calisto a v Opéra de Rouen Normandie jako Flute ve Snu noci svatojánské. Kromě Festivalu Krumlov ztvární kantátu Carmina Burana také v Royal Albert Hall s London Philharmonic Orchestra.
Boris Prýgl – basbaryton
Basbarytonista Boris Prýgl patří k nejtalentovanějším mladým pěvcům. Je úspěšným absolventem operního studia Bavorské státní opery v Mnichově, kde se dosud představil jako Morales (Carmen), Ping (Turandot), Kníže Ottokar (Čarostřelec), Lovec (Rusalka) ad. Umělecké závazky v sezoně 2021/22 zahrnují role Guglielma (Così fan tutte) v Národním divadle v Praze a Dona Giovanniho ve Slovenském národním divadle v Bratislavě, koncert s Pretty Yende ve Smetanově síni v Praze (21. 9.), Dvořákova Rusalka (role: Hajný) s Českou filharmonií pod taktovkou Semjona Byčkova (22. 9.), předvánoční recitál v Praze ad. Na svém kontě má několik vítězství v pěveckých soutěžích včetně titulu absolutního vítěze Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech v roce 2015. V červenci 2017 se stal finalistou soutěže Belvedere a Operalia Plácida Dominga a v září 2019 získal Cenu tehdejšího ředitele Vídeňské státní opery Dominiqua Meyera v soutěži Stella Maris. Boris Prýgl absolvoval Vysokou školu múzických umění v Bratislavě a první operní zkušenosti získal na scéně Slovenského národního divadla v Bratislavě.
Český filharmonický sbor Brno
Český filharmonický sbor Brno představuje nejen v českém, ale i světovém kontextu absolutní špičku v oboru sborového umění. Spolupracuje s nejlepšími světovými orchestry a dirigenty. Odborná kritika oceňuje především kompaktní zvuk a širokou škálu výrazových prostředků, jimiž disponuje. Český filharmonický sbor Brno založený 1990 vystupuje na všech prestižních evropských festivalech i významných koncertech a vždy dokáže posluchače uchvátit mimořádným hudebním cítěním. Sbor se zaměřuje na oratorní, kantátový a operní repertoár. Díky své kvalitě absolvuje ročně přes devadesát koncertů doma i v zahraničí. S úspěchy tělesa je spjatý jeho zakladatel, sbormistr a ředitel Petr Fiala.
Petr Fiala
Vystudoval brněnskou konzervatoř (klavír, kompozice, dirigování) a JAMU ve třídě prof. Jana Kapra. Vedle činnosti pedagogické (byl profesorem brněnské konzervatoře) a kompoziční (je autorem bezmála 200 skladeb) se intenzivně věnuje činnosti sbormistrovské a dirigentské. Je laureátem mezinárodních soutěží, působí jako lektor dirigentských kurzů i jako člen mezinárodních porot. V roce 1990 založil Český filharmonický sbor Brno, který se patří mezi nejlepší evropská sborová tělesa. V roce 2009 obdržel od České biskupské konference Řád Cyrila a Metoděje za vynikající výsledky v oblasti dirigování a skladatelské činnosti. V roce 2013 obdržel Cenu města Brna za dlouholetou uměleckou činnost a reprezentaci města Brna a v roce 2016 také Cenu Jihomoravského kraje.
Filharmonie Bohuslava Martinů
Filharmonie Bohuslava Martinů je profesionálním symfonickým orchestrem sídlícím v Kongresovém centru Zlín. Jeho repertoár sestává nejen ze stěžejních symfonických děl, ale patří do něj i skladby přesahující oblast vážné hudby jako šanson, jazz, rock, pop nebo hudba filmová. Filharmonie Bohuslava Martinů pořádá každoročně více než stovku koncertů a pravidelně spolupracuje s mnoha předními českými i zahraničními dirigenty a sólisty. Orchestr koncertuje takřka po celé Evropě i ve světě. Již od roku 1972 je zlínská filharmonie pořadatelem ojedinělého mezinárodního festivalu mladých koncertních umělců Talentinum, rovněž organizuje podzimní mezinárodní hudební festival Harmonia Moraviae. Nemalou pozornost věnuje Filharmonie Bohuslava Martinů podpoře tvorby mladých českých hudebních skladatelů a taktéž hudebnímu vzdělávání mladé generace.
Daniel Raiskin
Daniel Raiskin navštěvoval proslulou konzervatoř v rodném Petrohradě a ve studiu pokračoval v Amsterdamu a Freiburgu. Nejprve se věnoval hře na violu, k převzetí dirigentské taktovky ho inspirovalo setkání s vynikajícím učitelem Lvem Savičem. Dále absolvoval mistrovské kurzy u dirigentů jako je Mariss Jansons, Neeme Järvi, Milan Horvat, Woldemar Nelson a Jorma Panula. Meastro Raiskin si udržuje široký repertoár a ve svých pozoruhodně koncipovaných programech se často odklání od hudebního mainstreamu. Od srpna 2018 je hudebním ředitelem Winnipegského symfonického orchestru a od sezony 2017/18 je hlavním hostujícím dirigentem Bělehradské filharmonie. Od sezony 2020/2021 je Daniel Raiskin šéfdirigentem Slovenské filharmonie v Bratislavě.
Pivovarská zahrada
Představte si kouzelný výhled na českokrumlovský zámek, svěží letní večer, zpovzdálí jemně šumí řeka a k tomu hraje jen pro vás hudba v podání světových hvězd. Pivovarská zahrada toto vše v období festivalu nabízí. Velký prostor plný zeleně a stromů přímo vybízí k nezapomenutelnému zážitku a bylo tomu tak i v historii. K rozkvětu této novoměstské zahrady došlo za vlády Viléma a Petra Voka z Rožmberka, pěstovaly se zde exotické rostliny, v sádkách se chovaly ryby a nechyběl ani zpěv ptáků z voliéry. A právě tato zahrada vám i v dnešní době nabízí neopakovatelnou atmosféru, kterou si budete pamatovat až do konce života.