Španělská barokní zarzuela
Účinkující
Musica Florea
Collegium Floreum – sbor
sólisté: Marta Infante, Helena Hozová, Michaela Šrůmová, Vojtěch Pelka
taneční soubor: Romana Konrádová, Klára Suldovská, Lucie Holánková
Václav Krajc - scéna
Christopher Vinzc - kostýmy
Eva Nyklíčková - umělecký maskér
Eduardo García Salas - inspice
Marek Štryncl – dirigent
Andrea Miltnerová – choreografie, režie
Program
Sebastián Durón: Ópera escénica deducida de la guerra de los gigantes
Musica Florea
Soubor byl založen roku 1992 violoncellistou a dirigentem Markem Štrynclem. Je pro něj typická hra na dobové nástroje založená na studiu dobových pramenů a estetiky, badatelská činnost a oživování zapomenutých interpretačních stylů i prostředků. Repertoár souboru zahrnuje instrumentální komorní hudbu, světské i duchovní vokálně-instrumentální skladby, orchestrální koncerty i monumentální díla symfonická, oratorní i operní od počátků baroka až po 20. století a soubor se systematicky věnuje rovněž symfoniím Antonína Dvořáka. Od roku 2002 soubor prezentuje zejména nově objevené skladby v jejich původním znění.
Musica Florea hostuje na významných světových festivalech, spolupracuje s význačnými sólisty i ansámbly a soubor také obdržel řadu prestižních ocenění (např. nejvyšší ohodnocení Diapason, cenu Zlatá Harmonie, ocenění Cannes Classical Award).
Foto: Michal Světlík
Marek Štryncl
Český dirigent, violoncellista, sbormistr a skladatel Marek Štryncl absolvoval dirigování na pražské AMU a barokní violoncello na Dresdner Akademie für alte Musik. Zároveň absolvoval mnoho kurzů zaměřených na stylovou interpretaci. Jeho repertoár zahrnuje zejména tvorbu od raného baroka až po romantismus a soudobé skladby. Spolupracuje pak mj. s Magdalénou Koženou, Phillipem Jarousskym, The New Israeli Vocal Ensemble, Boni Pueri, Orlandem Consortem, Pražským komorním sborem, Les Musiciens du Paradis, či s Pražskou komorní filharmonií.
Vyučuje dirigování a sbormistrovství na Univerzitě Karlově a barokní violoncello na Janáčkově akademii v Brně, působí jako umělecký ředitel Mezinárodní letní školy staré hudby ve Valticích a vytvořil unikátní převozné barokní divadlo Florea-Theatrum.
Foto: Michal Světlík
Collegium Floreum
Pěvecký sbor specializující se na historicky poučenou hudební interpretaci byl založen jeho sbormistrem a dirigentem Markem Štrynclem a je složený ze zpěváků schopných dobové techniky zpěvu i původního živého výrazu skladeb.
Sbor se zaměřuje zejména na premiérové uvádění děl 17. až 19. století a mj. na Pražském jaru 2013 tak vystoupil se znovuobjevenou duchovní tvorbou J. V. Tomáška, či dosud neznámými díly A. Rejchy či J. Zacha.
Andrea Miltnerová
Britská tanečnice a choreografka českého původu vystudovala klasický i moderní tanec a do Prahy z Londýna přesídlila za souborem baletu Národního divadla. Jako performerka spolupracuje s řadou domácích a zahraničních tvůrců. Její taneční, sólové představení Tanec magnetické balerínky bylo vybráno mezinárodní komisí Aerowaves a bylo úspěšně uvedeno na festivalech po celé Evropě.
Věnuje se mj. rekonstrukcím barokních oper a vlastním projektům, které vycházejí z historického výzkumu a z analýzy pohybu. S Collegiem 1704 vytvořila choreografii filmu Orfeo ed Euridice, a choreografii oceňované opery Arsilda pod taktovkou Václava Lukse a v režii Davida Radoka. Sama pak režírovala operu Le Cinesi a úzce spolupracovala s francouzskou choreografkou Françoise Denieau, v jejíchž inscenacích účinkovala po celé Francii.
barokní divadlo, zámek
Barokní divadlo je poklad Českého Krumlova, za kterým se sjíždí návštěvníci ze všech koutů světa. Jde o jedno ze čtyř zachovaných barokních divadel 18. století na celém světě, které má původní divadelní budovu, orchestřiště, jeviště, stovky divadelních kostýmů a doplňků, dekorací, osvětlovacích těles i libret. To českokrumlovské, ze kterého si odnesete unikátní zážitek, je z nich nejstarší. Nechte se přenést do hluboké historie a doby barokních mistrů.