Datum konání
25 / 07 / 2025 - Pátek 19:30
Místo konání
Koncertní řada
Hlavní koncerty
Světové kvarteto: Quatuor Ébène
Perfektní souhra a dokonalý zvuk. Proslulé kvarteto nabídne v Maškarním sále skladby Beethovena, Čajkovského a současného autora Merlina.
Účinkující
Pierre Colombet – housle
Gabriel le Magadure – housle
Marie Chilemme – viola
Yuya Okamoto – violoncello
Program
Ludwig van Beethoven: Smyčcový kvartet č. 1 op. 18
Robert Merlin: Self portrait in three colors, string quartet
--- přestávka ---
Petr Iljič Čajkovskij: Smyčcový kvartet č. 3 op. 30
Quatuor Ébène
25 let se na hudební scéně pohybuje světové smyčcové kvarteto Quatuor Ebène. Po studiích nejen v Paříži mezinárodní úspěch čtveřice nastartovalo vítězství v hudební soutěži ARD. Následovala Belmontova cena Forberg-Schneider Foundation, ocenění Borletti-Buitoni Trust či Frankfurtská hudební cena. Svobodomyslný přístup Quatuor Ebène k různým stylům totiž podle recenzí vytváří energetické napětí, originální složitost a hudbu expanduje v prostoru a čase tak, že díla nadšeně vítá publikum i kritika.
Nahrávky skladeb Bély Bartóka, Ludwiga van Beethovena, Clauda Debussyho, Josepha Haydna, Gabriela Faurého a dalších od Quatuor Ebène získaly řadu ocenění včetně Gramophone, BBC Music Magazine a Midem Classic Award. Mozartovy smyčcové kvintety K. 515 a K. 516 nahrané společně s Antoinem Tamestitem zase cenu Choc Classica, Diapason d’Or, Gramofon měsíce. S Beethovenovými 16 smyčcovými kvartety ansámbl procestoval šest kontinentů a nejen s nimi vystoupil v prestižních evropských sálech, jako je Carnegie Hall v USA, Philharmonie de Paris, Alte Oper Frankfurt, Verbier Festival, vídeňský Konzerthaus, Salcburský festival, Berliner Philharmonie, Megaron Athens či Wigmore Hall London.
V lednu 2021 University of Music and Performing Arts Munich (Hochschule für Musik und Theater München) hudebníky požádala, aby založili třídu smyčcového kvarteta s názvem Quatuor Ébène Academy.
Maškarní sál, zámek
Při vstupu do Maškarního sálu českokrumlovského zámku si budete připadat jako v 18. století, kdy jej vyzdobil Josef Lederer. Během poslechu komorních koncertů můžete obdivovat malby s motivy bavící se aristokratické společnosti uprostřed maškarního reje. Než se sálem se skvělou akustikou rozezní první tony, všimněte si u dveří dvou malovaných zámeckých gardistů držících stráž, kteří na sobě mají slavnostní uniformy připomínající službu zámecké Schwarzenberské gardy. Pokud budete pozorní, můžete spatřit i dveře s krytou chodbou, která vede přímo do knížecí lóže barokního divadla. V Maškarním sále, který je vrcholným dílem rokoka, si koncerty určitě vychutnáte.