Datum konání
19 / 07 / 2025 - Sobota 20:30
Místo konání
Koncertní řada
Hlavní koncerty
Temperament jihu: Pablo Sáinz-Villegas
Virtuózní mistr kytary a dirigent Pablo Sáinz-Villegas představí španělský kytarový repertoár se špetkou jižanského temperamentu a vystoupením flamenco tanečnice.
Účinkující
Pablo Sáinz-Villegas – kytara, dirigent
Virginia Delgado – tanec
Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Program
Isaac Albéniz: Asturias, J. Rodrigo: Concierto de Aranjuez
Francisco Tarrega: Recuerdos de la Alhambra
Manuel de Falla: La vida breve – Danza n. 1 „Espaňola“
--- přestávka ---
Antonio Álvarez: Suspiros de España
Roland Dyens: Tango en Skäi S. Bacarisse: Romanza
Ástor Piazzola: Libertango Anonimo: Spanish Romance
Francisco Tárrega: Gran Jota de concierto
Gerónimo Gimenez: Las bodas de Luis Alonso
Pablo Sáinz-Villegas
Klasický kytarista známý virtuózními výkony a hlubokým zaujetím pro nástroj Pablo Sáinz Villegas se narodil se v La Rioja ve Španělsku. Na kytaru začal hrát už v šesti letech a rychle si získal pozornost pozoruhodným talentem. Často bývá označován za velvyslance španělské kultury nebo duši španělské kytary. Od debutu s New York Philharmonic v Lincoln Center hrál ve více než 40 zemích s orchestry jako Berlínská filharmonie, Chicago Symphony, Izraelská filharmonie, Los Angeles či Filharmonie a Španělský národní orchestr. Podle New York Times se Sáinz-Villegasova hra vyznačuje neodolatelnou bujarostí, podle Plácida Dominga je Pablo mistrem kytary. Operní legenda s ním natočila album a společně vystoupili před 85 tisící diváky na stadionu Santiaga Bernabéu v Madridu. Pablo Sáinz-Villegas také koncertoval pro členy španělské královské rodiny i dalšími představiteli států. Získal na 30 mezinárodních vyznamenání včetně Galardón a las Artes Riojana a jako vůbec první kytarista na světě i Ojo Crítico od Radio Nacional de España. Pablo, který působí v Akademii múzických umění ve Španělsku, má za sebou mnoho světových premiér. Mezi nimi i první kytarovou skladbu od držitele pěti Oscarů Johna Williamse.
Virginia Delgado
Rodačka z Madridu Virginia Delgado začala studovat tanec ve 12 letech na legendární taneční škole Amor de Dios a také na madridské královské konzervatoři, kde se věnovala španělskému tanci a klasickému baletu. Působila v mnoha souborech, a kromě rodného Španělska se představila také na jevištích v Paříži, Stuttgartu, Mnichově, Praze, Bratislavě, Lucernu a Curychu, kde realizovala i vlastní choreografie. Se skupinou Con Aire Flamenco vystupovala na festivalu Epidaurus v Dubrovníku a také na festivalu Ibérica v ČR. Představila se i jako choreografka a tanečnice vlastních projektů “Vuelvo por mis alas” s Tomášem Hanákem, “Al alba”, “ Sobre mis Pasos” či “Mujeres”. Pro mezinárodní festival Den Flamenka v Praze připravila premiéry projektů “ Aire”, “Dreaming Carmen” ve spolupráci s tanečnicí Irene Álvarez a “El Jardin” s tanečníkem Ángelem Muñozem. V České republice založila vůbec první profesionální flamenco uskupení Compañía de danza flamenca – VirginiaDelgado, s nímž vystupuje dosud. Současně je i členem skupiny Flamenco Experience 6, která se věnuje fúzi flamenca, jazzu a latino music.
Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) patří k nejvýznamnějším českým orchestrům současnosti. Od sezony 2022/2023 zastává post šéfdirigenta a uměleckého ředitele český dirigent Petr Popelka. Hlavním hostujícím dirigentem je Robert Jindra. Orchestr spolupracoval s předními českými i zahraničními dirigenty, jako jsou například Tomáš Netopil, Petr Altrichter, Jakub Hrůša, Cornelius Meister, Alexander Liebreich, Ilan Volkov, Stephan Asbury, Ion Marin, Michał Nesterowicz, Anu Tali nebo Wayne Marshall. Mezi sólisty, které SOČR doprovázel, nechyběli klavírista Krystian Zimerman, houslisté Leila Josefowicz a Pierre Amoyal, violoncellisté Gautier Capuçon, István Várdai a Steven Isserlis, trombonista Christian Lindberg, ale i jazzman Avishai Cohen. Ze zpěváků například Renée Fleming, Elīna Garanča, Asmik Grigorian, José Cura, Juan Diego Flórez, Dmitrij Chvorostovskij nebo Jonas Kaufmann.
Pivovarská zahrada
Představte si kouzelný výhled na českokrumlovský zámek, svěží letní večer, zpovzdálí jemně šumí řeka a k tomu hraje jen pro vás hudba v podání světových hvězd. Pivovarská zahrada toto vše v období festivalu nabízí. Velký prostor plný zeleně a stromů přímo vybízí k nezapomenutelnému zážitku a bylo tomu tak i v historii. K rozkvětu této novoměstské zahrady došlo za vlády Viléma a Petra Voka z Rožmberka, pěstovaly se zde exotické rostliny, v sádkách se chovaly ryby a nechyběl ani zpěv ptáků z voliéry. A právě tato zahrada vám i v dnešní době nabízí neopakovatelnou atmosféru, kterou si budete pamatovat až do konce života.